اخذ پایانکار ساختمانی

اخذ پایانکار ساختمانی

پایانکار ساختمان چیست؟

پس از اینکه شما ساختمان خود را احداث کردید می بایست از همان مرجعی که جواز ساخت را دریافت کردید یعنی همان شهرداری ها، درخواست صدور پایانکار را به جریان بیاندازید. پایانکار ساختمان پس از درخواست شما و با بازدید مامور شهرداری ادامه پیدا می کند. این بازدید برای این است که شهرداری مطمئن شود شما ساختمان را طبق نقشه های مصوب ساخته اید و اصول فنی و ایمنی و استاندارد ساختمان سازی را رعایت کرده اید.

اگر طبق نقشه های مصوب در هنگام اخذ جواز ساخت ساختمان را به پایان رسانده باشید که مشکلی نیست و شهرداری برگه پایانکار ساختمان شما را صادر می کند. تازه از این مرحله به بعد شما می بایست برای صدور سند مجزا برای هر واحد ساخته شده اقدام کنید. در واقع صدور سند برای هر واحد نیازمند تایید شهرداری و داشتن پایانکار می باشد. اداره ثبت با تنظیم صورتمجلس تفکیکی و با تایید شهرداری که ساختمان شما تمام اصول فنی و شهرسازی را رعایت نموده اقدام به صدور سند هر واحد از ساختمان می کند.

اخذ جواز ساخت
اخذ جواز ساخت

بررسی خلاف:

این نکته وجود دارد که ممکن است شما به هر دلیلی ساختمان را طبق نقشه های مصوب در هنگام اخذ جواز نساخته اید. حال باید چه کرد. عملاً شما کاری انجام نمی دهید و مامورین شهرداری از خلاف های صورت گرفته لیستی تهیه می کنند و به واحد بررسی خلاف در شهرداری گزارش می دهند. در این مرحله با پیگیری شما یا شرکتی که تجربه کافی در این زمینه را داشته باشد، شهرداری به شما اطلاع می دهد که چقدر از این خلاف ها را می بایست اصلاح کنید. اگر خلاف صورت گرفته در ملک شما بحث ایمنی و اصول شهرسازی نباشد می شود با تغییر کوچک در ساختمان رفع خلاف را از شهرداری گرفت و عملاً به پایانکار رسید.

اگر خلاف شما ساختن اضافه متراژ باشد طوری که به جهت استحکام بنا با مشکل روبرو باشید کمسیون ماده ۱۰۰ به احتمال قوی حکم به تخریب اضافه ساخت شما خواهد داد.

یادتان باشد برای اخذ پایانکار ساختمانی مراجعی مانند آتش نشانی برای ساختمان های ۶ طبقه و بیشتر و همچنین تایید نهایی مهندس ناظر که به مهر سازمان نظام مهندسی کشور نیز رسیده باشد لازم است. پایانکار تاییدی بر ساختمان شماست که از لحاظ معماری و فنی کاملاً اصولی ساخته شده است.

پایانکار
پایانکار

 

سیتاک با داشتان سالها تجربه در پیگیری امور شهرداری که مربوط به قسمت شهرسازی می شوند مشاور شما برای گرفتن جواز ساخت و پایانکار است. اگر از همان ابتدا که بحث نقشه های مربوط به ساختمان شما در حال طراحی است سلیقه شما با حداکثر میزان بهره وری رعایت شده باشد دیگر نیازی به خلاف کردن نیست. به هر حال سیتاک مشاور و مجری این امور در شهرداری است و به نیابت از شما بحث عدم خلاف و پایانکار را پیگیری می نماید.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی نما

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی ویلا

دکوراسیون مغازه

بازسازی ساختمان

چیلر

خانه هوشمند

 

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :