تراکم ساختمانی

تراکم ساختمانی

تراکم ساختمانی

تراکم در اخذ جواز ساخت حائز اهمیت است. در واقع میزان تراکم مجاز برای ساخت که در دستور نقشه مشخص می شود حداکثر متراژی است که شما می توانید احداث نمایید.

معنی و مفهوم تراکم از زمانی بسیار مهم و مورد توجه قرار گرفت که مهاجرت به شهرها و گسترش جمعیت رو به افزایش رفت. یکی از وظایف شهرداری ها کنترل جمعیت ساکن در شهرها و همچنین پیش بینی مراکز رفاهی و رفع نیاز های اولیه تاسیسات شهری است. شهرداری از طریق تراکم ساختمانی کنترل و نظارت دقیقی بر روند ساخت و ساز در شهر دارد. شهرداری با در نظر داشتن ظرفیت های زیست محیطی، مقتضیات فرهنگی و منطقه ای، شرایط اقتصادی و اجتماعی اقدام به تعریف تراکم در مناطق مختلف شهری می کند.

سیتاک مشاور شما در اخذ جواز ساخت
اخذ جواز ساخت

 

تراکم در واقع نسبت سطح زیر بنا در تمامی طبقات به مساحت کل زمین است. این تراکم معمولاً به صورت درصد بیان می شود و به این صورت است که بسیاری از عوامل در تعیین این درصد تاثیر گذار است. شهرداری با توجه به میزان جمعیت در هر منطقه، فضای سبز شهری مورد نیاز هر نفر طبق استاندارد بین المللی، امکانات در تاسیسات شهری اعم از حمل و نقل شهری، تخصیص فضاهای عمومی فرهنگی و ورزشی، بافت آن منطقه و … میزان تراکم مجاز را تعریف می کند. حال اگر شما قصد نوسازی خانه کلنگی خود را داشته باشید می بایست طبق تراکم تعریف شده در منطقه ای که ملک شما در آن واقع است خانه جدید را بسازید.

اگر زمین شما ۵۰۰ متر مربع است و تراکم تعریف شده برای منطقه شما ۱۸۰ درصد است یعنی شما می توانید به اندازه ۱۸۰ % از کل مساحت ملک را بنا داشته باشید که این متراژ برابر است با: ۹۰۰ متر در کل ساختمان جدید.

اگر سطح اشغال زمین شما ۶۰ % باشد به این معنی است که شما می توانید در ۶۰ % از کل مساحت زمین ساخت و ساز را انجام دهید که برابر است با: ۳۰۰ متر مربع از ۵۰۰ متر مساحت زمین.

با این توضیحات شما با تراکم ۱۸۰ % و سطح اشغال ۶۰ % فقط می توانید ۳ طبقه بسازید و مجموع زیر بنا شما باید حداکثر ۹۰۰ متر مربع باشد.

برای دریافت جواز ساخت سیتاک امین و مشاور شماست.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *