دستور نقشه

دستور نقشه

دستور نقشه چیست؟

اگر خوشی زیره دلتان زده و قصد نوسازی خانه قدیمی و فرسوده ی خود را دارید باید با اولین نام ها و اصطلاحات ساخت و ساز آشنا شوید. دستور نقشه تقریباً اولین موافقتی است که شهرداری با درخواست نوسازی خانه شما می کند و به شما اجازه می دهد تا برای فرآیند طولانی و پر دردسر ساختمان سازی آماده شوید.

شما برای اینکه به مرحله دریافت دستور نقشه برسید باید مراحلی را طی کنید که در بخش اخذ جواز ساخت توضیح داده شد. حال می خواهیم بدانیم در دستور نقشه به چه آیتم هایی توجه می شود؟

تقریباً کلیات ساختمان جدید شما در دستور نقشه آمده است و به شما این امکان را می دهد تا بر اساس اطلاعات مندرج در دستور نقشه نسبت به تهیه نقشه های ساختمان خود اقدام نمایید.

۱ – متراژ زمین طبق سند

۲ – متراژ زمین طبق وضعیت موجود

۳ – متراژ کل پس از اصلاحی

۴ – عرض اصلاحی گذر

۵ – تراکم مجاز ساختمانی

۶ – تعداد طبقات مجاز

۷ – نوع کاربری ملک طبق پهنه بندی

۸ – سطح اشغال بنا از زمین

این موارد از مهم ترین آیتم هایی است که با توجه به آنها باید اقدام به تهیه نقشه بکنید. عملاً در دستور نقشه میزان عقب نشینی ملک شما جهت عریض تر شدن گذر مشخص می شود که به آن متراژ اصلاحی می گویند. همچنین نوع کاربری ملک شما پس از ساخت نیز مشخص می شود که می تواند مسکونی، اداری و تجاری، برج باغ و … باشد.

تراکم مجاز اجازه ساخت هوایی ملک شماست و تعداد طبقات به همراه سطح اشغال را در بر می گیرد. به عنوان مثال اگر سطح اشغال ملک ۱۰۰۰ متری ۳۰ % باشد یعنی آن ملک می تواند در هر طبقه ۳۰۰ متر بنا داشته باشد. حداکثر میزان تراکم بستگی به بافت شهری دارد و طرح تفضیلی طبق همین بافت ها و تراکم جمعیت در مناطق مختلف تراکم های مجاز را تعیین می کند.

بنابراین اولین قدم شما در ساخت ملک جدید با موفقیت طی شد. حال کافیست طبق ضوابط شهرسازی شهرداری نقشه معماری، سازه، تاسیسات و نما را آماده کنید. یادتان باشد برای زیر ۱۵۰ متر در هر واحد یک پارکینگ و برای بیش از ۱۵۰ متر دو واحد پارکینگ را در نظر بگیرد.

سیتاک آماده ارائه مشاوره در تهیه دستور نقشه و اخذ جوازساخت با رویکرد تامین حداکثری پارکینگ می باشد.

تهیه دستور نقشه و جواز ساخت

شرکت سیتاک مشاور شما در زمینه اخذ جواز ساخت است.

دیگر خدمات سیتاک

بازسازی ساختمان

طراحی نما

طراحی ویلا

طراحی دکوراسیون داخلی

خانه هوشمند

چیلر

دکوراسیون مغازه

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :