مراحل دریافت جواز ساخت

مراحل دریافت جواز ساخت

مراحل دریافت مجوز ساخت

اگر میخواهید یک آپارتمان بسازید و به جای خانه قدیمی و کلنگیه خود ساختمانی شیک را بسازید، نیاز به مجوز دارید. اجازه برای تخریب ساختمان فعلیتان و ساخت خانه ای جدید. باید پذیرفت که خانه های قدیمی در محله ها امروزه جایشان را به ساختمان های بلند داده اند که البته هر روز بر تعدادشان افزوده می شود.

قبل از هر چیز نیاز به تصمیم گیری دارید. شما باید بدانید یک تصمیم گیری خوب که همه جنبه های اخذ جواز ساخت یک دستگاه آپارتمان را در نظر گرفته باشد کمک می کند تا در این راه قدم های محکم تری بردارید. جنبه هایی مانند جایگزینی ساکنان فعلی ساختمان شما در خانه ای دیگر و مدت زمانی که طول می کشد تا آپارتمانی نو داشته باشید و از همه مهم تر هزینه ای که باید بابت این تصمیم بپردازید. به طور متوسط در تهران هر متر آپارتمان حدود ۱/۵ میلیون تومان پول لازم دارد. بنابراین اگر آماده اید می بایست این مراحل را طی کرده و در این راه صبر هم داشته باشید.

۱ – مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک

در گذشته شما برای جواز ابتدا باید به شهرداری منطقه خود مراجعه می کردید اما با الکترونیکی شدن زندگی امروز و شلوغی بیش از حد مناطق شهرداری این امر توسط دفاتر خدمات الکترونیک شهر انجام می شود. اولین مرحله با به همراه داشتن مدارک شناسایی مالک یا نماینده قانونی وی و اصل و کپی سند ملک ادامه پیدا می کند.

بعد از ثبت نام و تشکیل پرونده ناظر دفتر خدمات با بازدید اولیه ملک شما، گزارش اولیه را تنظیم می کند.

۲ – بازدید اولیه از ملک

شما فعلاً لازم نیست کاری انجام دهید. مسئولان شهرداری خودشان امور را انجام می دهند و در هر مرحله به اطلاع شما می رسانند. در بازدید اولیه از ملک شما به مواردی توجه می شود مثلاً ابعاد ملک شما،  یا عرض گذر و متراژ زمین ملک شما. برای اینکه شهرداری در هر نقطه از شهر بهترین تصمیم برای ساخت و ساز را بگیرد بازدید اولیه بسیار مهم است.

۳ – طرح تفضیلی

گزارش ناظر از ملک شما به اداره طرح تفضیلی می رود تا تعیین شود ملک شما در کدام بافت شهری قرار دارد و پهنه تعریف شده برای ملک شما چیست؟ ملک شما در پهنه مسکونی قرار دارد یا تجاری – اداری. ممکن است در این مرحله متوجه شوید ملک شما در طرح شهری قرار دارد و اجازه ساخت ندارید. دقیقاً طرح تفضیلی و جامع شهری است که تعیین میکند چه ساختمانی با چه نوع کاربری میتواند در ملک شما ساخته شود. تعداد طبقات در مجوز از جمله مواردی است که در طرح تفضیلی پیش بینی شده است که البته به متراژ زمین شما نیز وابسته است.

۴ – بر و کف

احتمالا خیلی ها نمیدانند بخشی در معاونت شهرسازی شهرداری ها به نام بر و کف وجود دارد. کار این واحد این است که بر اساس طرح تفضیلی ابعاد جدید ملک شما را مشخص کند. در واقع میزان اصلاحی ملک شما در این مرحله مشخص می شود. گاهی نیاز است با بیشتر شدن تراکم شهری و جمعیت، معابر را عریض تر کرد که این امر به ناچار متراژی را به عنوان عقب نشینی به ملک شما تحمیل می کند. اغلب مالکان نگران همین میزان عقب نشینی هستند زیرا متراژی در ملک جدید را از دست می دهند و خانه شان کوچکتر می شود. شاید یکی از عواملی که باعث اقدام نکردن مالکان برای ساخت و ساز می شود نگرانی در این قسمت باشد.

۵ – طراحی نقشه ها

بعد از صدور دستور نقشه شما باید نقشه های ملک خود را بر اساس نظر شهرداری طراحی و جهت تایید ارائه دهید. در دستور نقشه ای که برای شما در نظر گرفته شده است متراژ ساخت مفید هر طبقه، متراژ نورگیر ساختمان بر اساس موقعیت جغرافیایی( جنوبی یا شمالی یا شرقی یا غربی بودن ملک شما)، تعداد طبقات ساختمان جدید و ابعاد دقیق ملک جدید به روشنی بیان شده است. فقط کافیست دستور نقشه را جهت شروع طراحی ها به تیم مهندسی بسپارید. شما باید نقشه معماری یا پلان داخلی ساختمان، نقشه سازه ساختمان، نقشه تاسیسات و برق و مکانیک ساختمان و طراحی نما ساختمان را آماده کنید. یادتان باشد در طراحی نقشه ها باید به تعداد پارکینگ های مورد نیاز توجه شود. چون کسری پارکینگ مهم ترین عمل برگشت خوردن نقشه هااست. پس از اینکه نقشه های ساختمان را آماده کردید آنها را به دفتر خدمات الکترونیک ارائه دهید و منتظر باشید تا آنها را تایید کنند.

۶ – پرداخت عوارض نوسازی

پس از اینکه نقشه های تهیه شده توسط دفتر خدمات الکترونیک مورد تایید قرار گرفت فیش عوارض نوسازی چاپ می شود. این مرحله کمی گران است زیرا برای عوارض نوسازی یا خرید احتمالی تراکم مازاد باید دست به جیب شوید. اگر این مرحله را به تاخیر بیاندازید و عوارض را پرداخت نکنید عملاً دریافت مجوز را به تاخیر انداخته اید. خیلی ها به دلیل مسائل مالی کار را در همین مرحله متوقف می کنند.

۷ – محاسبه های فنی

آخرین محاسبات با دریافت برگه های تایید و تعهد مهندسین اجرایی ساخت شما ادامه پیدا می کند. شما باید برگه های معماری، سازه، تاسیسات، برق، مکانیک خاک را ارائه دهید و مهندس ناظر ملک خود را انتخاب کنید. حالا کم کم باید آماده شروع ساخت و ساز شوید. در این مرحله محاسبات آتش نشانی نیز انجام می شود و شهرداری توصیه هایی مبنی بر رعایت موارد ایمنی کارگاه، مسدود نکردن گذر، رعایت اصول صرفه جویی انرژی، رعایت اصول اسکلت بندی ساختمان، رعایت موارد ایمنی در تخریب و … را برای شما دارد. این توصیه ها و تذکر ها را جدی بگیرید.

۸ – صدور پروانه ساخت

شما به آخر کار دریافت مجوز رسیده اید. اگر تمام این مراحل را درست انجام دهید مشکلی برای دریافت پروانه ساخت نخواهید داشت. اما تازه کار اصلی شما شروع شده است و باید از تخریب تا ساخت آپارتمانی جدید خود را وقف ساختمان جدیدتان کنید.

اخذ جواز ساخت توسط سیتاک

شرکت سیتاک مشاور شما در زمینه اخذ جواز ساخت است.

دیگر خدمات سیتاک

بازسازی ساختمان

طراحی نما

طراحی ویلا

طراحی دکوراسیون داخلی

خانه هوشمند

چیلر

دکوراسیون مغازه

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *