هزینه جواز ساخت

هزینه اخذ جواز ساخت
هزینه اخذ جواز ساخت

دریافت جواز ساخت چقدر هزینه دارد؟

همانطور که  می دانید اخذ جواز ساخت در تهران بر اساس پهنه بندی و طرح جامع تفصیلی کلان شهر تهران می باشد و دارای مراحل اداری منظمی است. اگر قصد دارید تا برای زمین یا ملک کلنگی خود پروانه ی ساخت تهیه نمایید می بایست مراحل اداری آنرا به دقت بگذرانید تا شهرداری منطقه ای که در آن ملک شما واقع شده است، جواز ساخت را صادر نماید و شما بتوانید فعالیت نوسازی را در آن انجام دهید.

سیتاک با ۱۲ سال سابقه در بحث اخذ جواز ساخت در مناطق مختلف تهران مشاور شماست تا بتوانید به سهولت و بدون طی کردن پیچیدگی های اداری پروانه ساختمان را از شهرداری اخذ نمایید. در واقع سیتاک نماینده ی شما در بحث روال اداری جواز ساخت خواهد بود. در این مقاله قصد داریم تا هزینه های دریافت جواز ساخت را با یکدیگر بررسی نماییم. با سیتاک همراه باشید.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

هزینه اخذ جواز ساخت
هزینه اخذ جواز ساخت

۱ – هزینه های مربوط به دستور نقشه:

در اولین اقدام برای اخذ جواز ساخت می بایست به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک وابسته به شهرداری تهران مراجعه نمایید. با مدارک شناسایی کامل تشکیل پرونده نوسازی برایتان انجام می گیرد. در این بخش هزینه ها بسیار ناچیز است. ولی به هر حال برای شروع کار می بایست هزینه هایی را پرداخت نمایید. پس از تایید کارشناسان دفاتر خدمات الکترونیک، ابعاد ملک شما و گذر (کوچه) شما به دقت مشخص می شود.

اگر ملک کلنگی شما در طرح تفصیلی جدید شهر تهران در بافت های مسکونی یا اداری و تجاری باشد، دستور نقشه مقتضی برایتان صادر خواهد شد. از تشکیل پرونده تا صدور دستور نقشه ۱۰ روز طول خواهد کشید که ۱ بار برای تشکیل پرونده هزینه پرداخت خواهید کرد. در این بخش مهم این است که پهنه ی زمین شما کدامیک از پهنه ی های شهری باشد. اگر ملک شما در پهنه ی G (فضای سبز) قرار داشته باشد، نمی توانید روی نوسازی و دریافت جواز ساخت حساب نمایید.

هزینه اخذ جواز ساخت
هزینه اخذ جواز ساخت

۲ – طراحی نقشه ها:

پس از اینکه دستور نقشه صادر شد و شما آنرا تحویل گرفتید، می بایست نقشه های معماری را بر اساس متراژی که شهرداری تهران برایتان مشخص کرده است، به شهرداری ارائه نمایید. در این بخش می بایست با یکی از دفاتر فنی و مهندسی ارتباط برقرار کنید و توسط آنها نقشه های معماری طراحی شود. می توانید با امضای وکالت کاری در زمینه اخذ جواز ساخت بنام یکی از شرکت های فنی و مهندسی، رفت و آمد خود را به شهرداری و دفاتر خدمات الکترونیک، کمتر کنید.

هزینه های مربوط به طراحی نقشه ها چیزی بالغ بر ۱۰ هزار تومان برای هر متر مربع طراحی است. یعنی متراژی که به عنوان متراژ غیر مفید در جواز ساخت شما غید می شود، ملاک عمل پرداخت های شما به شرکت های ساختمانی برای طراحی نقشه ها خواهد بود. معمولاً شرکت های همکار برای تمامی خدمات این قیمت را به شما ارائه می کنند. صرفاً نقشه های معماری می تواند برای هر متر مربع با هزینه ای بالغ بر ۳۰۰۰ تومان طراحی شود.

در ادامه:

یادتان باشد نقشه های معماری می بایست در دفاتر خدمات الکترونیک بررسی شود و نهایتاً به تایید کارشناسان معماری شهرداری برسد. در غیر این صورت نقشه ها در سیستم شهرداری برگشت می خورد و شما موظف هستید نقشه های جدیدی طراحی و ارائه نمایید، یا اینکه نقشه های قبلی را بر اساس ایرادات بوجود آمده، اصلاح نمایید.

به هر حال شما در این بخش هزینه هایی بالغ بر ۱۰ هزار تومان برای هر متر مربع خواهید داشت. در برخی از مناطق هزینه های طراحی نقشه ها متفاوت است. ممکن است در مناطق ۱ / ۲ / ۳ تهران اعلام این هزینه، حتی تا متری ۱۵۰ هزار تومان هم برسد. اعلام این هزینه ها بستگی به کیفیت و سابقه ی شرکتی دارد که قصد دارید با آن همکاری را آغاز نمایید.

طراحی نقشه های معماری، نقشه های سازه، نقشه های تاسیسات برق، نقشه های تاسیسات مکانیک و نقشه های مربوط به نما در فاز ۱ و فاز ۲ تماماً از وظایف مجموعه و شرکتی است که شما اخذ جواز ساخت را برای ملک خود، قرارداد بسته اید. پس یادتان باشد اولاً بر اساس کیفیتی که در نقشه ها انتظار دارید می بایست هزینه نمایید و ثانیاً بر اساس هر متر مربع جواز ساخت غیر مفید نیز می بایست هزینه های مربوط را پرداخت نمایید.

هزینه اخذ جواز ساخت
هزینه اخذ جواز ساخت

۳ – برگه های تعهد نظارت:

از دیگر هزینه های شما برای دریافت جواز ساخت، هزینه های مربوط به برگه های تعهد نظارت است. معمولاً شرکت ها و مهندسین عضو سازمان نظام مهندسی کشور، دارای سهمیه ای برای نظارت هستند. شما می توانید در ۴ گرایش معماری، سازه، تاسیسات برق و تاسیسات مکانیکی برگه های تعهد را از مهندسین مورد نظر خود تهیه نمایید و همراه مدارک لازم، به دفاتر خدمات الکترونیک ارسال نمایید.

در خاطر داشته باشید هر مهندسی سهمیه ی مشخصی برای نظارت در یکسال خواهد داشت. بنابراین اگر مهندس مورد نظر شما سهمیه یکساله خود را استفاده کرده باشد، نمی توانید به عنوان ناظر، از برگه های او استفاده نمایید. هزینه های مربوط به برگه های مهندسی نیز بر اساس هر متر مربع محاسبه می شود و برای معماری و سازه و تاسیسات حدوداً ۱۰۰۰ تومان می باشد.

هزینه اخذ جواز ساخت
هزینه اخذ جواز ساخت

۴ – فیش عوارض نوسازی:

آخرین هزینه ای که می بایست برای دریافت جواز ساخت به شهرداری پرداخت نمایید، هزینه های مربوط به فیش عوارض نوسازی است. محاسبه میزان مبلغی که می بایست به شهرداری پرداخت نمایید تا زمان صدور فیش عوارض، که دقیقاً بعد از تایید نقشه های معماری است، مشخص نیست. یعنی فقط در صورتی می توانید به صورت دقیق از مبلغ فیش عوارض اطلاع پیدا کنید که فیش چاپ شده باشد.

ولی عواملی در هزینه های اعلامی از سوی شهرداری به عنوان عوارض نوسازی تاثیر گذار است. یکی از آن عوامل میزان متراژی است که به عنوان اضافه متراژ به ملک شما تعلق می گیرد. فرض کنید ملک کلنگی شما دارای ۲ طبقه بنای قدیمی است. در طرح تفضیلی جدید به ملک کلنگی شما ۵ طبقه مجوز ساخت داده می شود. بنابراین اضافه طبقات از ۲ تا ۵ را می بایست به عنوان تراکم مازاد بر وضع موجود به شهرداری پرداخت نمایید.

معمولاً آنچه ملک شما در وضعیت موجود و قبل از ساخت دارد، معاف از پرداخت عوارض خواهد بود. شما می توانید عوارض نوسازی را هم به صورت نقدی و هم به صورت اقساطی به شهرداری پرداخت نمایید. پس از پرداخت عوارض می توانید ادامه روال کار را پیگیری نمایید. معمولاً اخذ جواز ساخت در تهران حدود ۲ ماه کاری زمان می برد.

یرای دریافت مشاوره رایگان در زمینه اخذ جواز ساخت در تمامی مناطق شهرداری تهران با سیتاک در ارتباط باشید.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

امیدوارم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و به کمکش تونسته باشید جواب سوالتون رو پیدا کنید. در صورتی که در رابطه با این مطلب سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنیددر ضمن برای حمایت از ما این مطلب رو لایک کنید و امتیاز بدید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *