تخریب در بازسازی ساختمان

تخریب در بازسازی ساختمان
تخریب در بازسازی ساختمان

تخریب در بازسازی ساختمان

گاهی اوقات در بازسازی ساختمان مجبور هستید دیوار هایی را تخریب نمایید. معمولاً این تخریب ها برای بزرگتر کردن فضاهایی از منزل یا تغییر کاربری فضاهای مختلف در آپارتمان صورت می گیرد. تخریب دیواره های یک ساختمان که از چند واحد آپارتمان تشکیل شده است امری بسیار تخصصی است.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸      

اگر تخریب دیوارها بر اساس اصول سازه ای و با توجه به نوع دیوار صورت نگیرد ممکن است خطرات بسیاری را برای همسایه ها و کارگران ساختمانی به دنبال داشته باشد. سیتاک امروز در مورد تخریب در بازسازی ساختمان صحبت می کند. امیدواریم نکاتی که امروز در این مطلب می خوانید برایتان مفید باشد. با سیتاک همراه باشید.

تخریب در بازسازی ساختمان

۱ – طبق نقشه دیوار را تخریب نمایید:

در بازسازی ساختمان همه ی فعالیت ها بر اساس نقشه ی معماری صورت می گیرد. شرکت بازسازی ساختمان که طرف قرارداد شما در امر بازسازی است در ابتدا بر اساس وضع موجود آپارتمان شما نقشه ی ۲ بُعدی را آماده می کند. سپس طبق نیازهای شما در معماری آپارتمان و امکانات موجود در ساختمان اقدام به طراحی نقشه ی مجدد معماری می کند. در برداشت اولیه اندازه ها نوع دیوارها مشخص می شوند. این تشخیص بر اساس بارور بودن دیوارها انجام می شود.

یعنی کاملاً مشخص می شود که کدام دیوارها وزن ساختمان را تحمل می کنند و تخریب آنها مساوی با تخریب ساختمان است. سپس نقشه های آماده شده برای اجرا به کارگاه ساختمانی ارسال می شود و مهندسان اجرایی طبق نقشه ها دیوارهایی را که لازم است تخریب شوند را خراب می کنند.

در بعضی مواقع تخریب دیوارها فقط بر اساس نیازهای شما نیست. گاهی ممکن است دیواری در منزل شما به اندازه ای فرسوده شده باشد که می بایست آنرا تخریب و مجدداً ساخت. در این صورت نیز تشخیص نوع دیوار دارای اهمیت فراوانی است. دیوارهایی که به صورت تیغه های ۵ یا ۷ سانتی متری ساخته شده اند معمولاً به دیوارهای جدا کننده شهرت دارند که تخریب آنها خطری برای سازه ی ساختمان نخواهد داشت.

این دیوارها فقط برای جداکردن فضاهای مختلف در نقشه های معماری ساخته شده اند. مانند دیوارهایی که اتاق خواب ها را از فضای اصلی پذیرایی و نشیمن جدا می کنند. بنابراین یادتان باشد حتماً با شرکت های متخصص در امر بازسازی ساختمان کار را آغاز نمایید و حتماً هم طبق نقشه های معماری نسبت به تخریب دیوارها اقدام نمایید.

تخریب در بازسازی ساختمان

۲ – اصول ایمنی را رعایت نمایید:

رعایت کردن اصول ایمنی در کارگاه های ساختمانی عموماً وظیفه ی شما نیست و شرکت بازسازی ساختمان ملزم به رعایت این اصول است. ولی برای اینکه شما هم با این اصول آشنا شوید آنها را بیان می کنیم. برای تخریب یک دیوار در آپارتمان شما ابتدا می بایست وجود ستون در دیوار بررسی شود. شما نمی توانید ستون های سازه ای را تخریب نمایید.

این امر دقیقاً به منزله ی تخریب کل بنا خواهد بود. بنابراین دیوارهایی که در اطراف ستون کشیده شده اند را تخریب نکنید. معمولاً ستون های سازه ای در گوشه ی بناها جانمایی می شوند. دلیل این امر این است که نقشه های سازه ای با نقشه های معماری دارای تطبیق هستند. یعنی شما کمتر ساختمانی را پیدا می کنید که در وسط سالن اصلی پذیرایی ستون تعبیه شده باشد.

نکته ی بعدی در ایمن سازی کارگاه برای تخریب دیوارها این است که از بالای دیوار یا مرکز دیوار شروع به تخریب نمایید. اگر از بالا تخریب کنید دیوار را به صورت اصولی تخریب کرده اید. یادتان باشد هیچگاه از نقاط پایینی دیوار شروع به تخریب نکنید. این امر موجب می شود تا وزن نقاط بالایی تکیه گاهی نداشته باشد و در هنگام تخریب دیوار به یکباره فرو بریزد. بنابراین مراقب اصول ایمنی در کارگاه ساختمانی باشید و در صورتی که خلاف این مورد را مشاهده کردید، حتماً به مهندس ناظر اطلاع دهید.

نکته ی دیگر در تخریب دیوارها استفاده از وسایل ایمنی است. کارگران در ساختمان شما می بایست اولاً حتماً بیمه حوادث داشته باشند و ثانیاً از وسایل ایمنی مانند کلاه و دستکش و کفش کار استفاده کنند. یادتان باشد برقراری ایمنی در کارگاه به عهده تیم اجرایی است و در صورت فقدان ایمنی لازم هم شما مسئول هستید هم تیم اجرایی.

تخریب در بازسازی ساختمان

۳ – مراقب تاسیسات داخل دیوار باشید:

در بازسازی ساختمان و هنگامی که قصد تخریب دیواری را دارید حتماً به تاسیسات کار شده داخل دیوار دقت داشته باشید. دیوارهای آشپزخانه معمولاً اینگونه هستند. تاسیسات آب و لوله های آب سرد و گرم و همچنین تاسیسات گاز در داخل دیوارها دارای اهمیت می باشند. دقت داشته باشید قبل از شروع عملیات بازسازی آپارتمان می بایست نسبت به قطع آب و همچنین قطع گاز اقدام نمایید. چیزی که مشخص است این است که قطع آب در داخل آپارتمان می تواند توسط خود شما نیز صورت پذیرد.

ولی در مورد گاز اینچنین نیست. شما با مراجعه به سازمان گاز منطقه درخواست کنید تا کارشناسی برای قطع گاز به آپارتمان شما مراجعه کند. اگر برای بازسازی ساختمان خود از شهرداری مجوز دریافت کرده باشید مشکلات کمتری خواهید داشت. سازمان های مربوطه موظف هستند تا با شما و تیم اجرایی طرف قراردادتان همکاری های لازم را داشته باشند.

شما می توانید برای استفاده کارگران از آب مصرفی در طول مدت بازسازی منزل لوله کشی کوتاهی انجام دهید. این لوله کشی  عموماً با لوله های بسیار معمولی و در مسیر های کوتاه صورت می گیرد. به هر حال شما نمی توانید آب مصرفی برای کارگران را به کلی قطع کنید. برای اینکار حتماً از لوله کش یا فرد متخصص کمک بگیرید.

یادتان باشد برای لوله کشی مجدد گاز حتماً نیاز به تایید سازمان گاز منطقه ای دارید. بنابراین استفاده از گروه های تخصصی که دارای گواهینامه استاندارد باشند الزامی است.

تخریب در بازسازی ساختمان

۴ – حمل نخاله ها:

پس از اینکه تخریب دیوارها در بازسازی ساختمان تمام شد می بایست نخاله های بجا مانده از تخریب به بیرون ساختمان حمل شود. برای اینکار پیشنهاد می دهیم ابتدا نخاله ها را داخل گونی های مخصوص ریخته و در گوشه ای از آپارتمان دپو نمایید. دقت داشته باشید عملیات بازسازی منزل شما برای همسایه ها باید دارای کمترین میزان آزار و اذیت باشد.

بنابراین اگر نخاله ها را در محلی مشخص دپو نمایید می توانید با خبر کردن کامیون حمل نخاله نسبت به حمل آنها به صورت یکجا اقدام نمایید. اگر بیش از یک دیوار در آپارتمان شما تخریب می شود مطمئن باشید که بیش از یک کامیون برای حمل نخاله ها نیاز دارید.

پیشنهاد دیگر در زمینه حمل نخاله های این است که با توجه به عرض گذر خود از کامیونت های شهری استفاده نمایید. معمولاً محلی که قرار است کامیونت توقف نماید تا کارگران نخاله ها را بارگیری نمایند می بایست مشکل ترافیکی ایجاد نکند. پس بهترین زمان برای حمل نخاله های دیوار و کف آپارتمان شما شب است.

در شب بسیار راحت تر و بدون ایجاد کردن مشکلات ترافیکی برای ساکنین محل می توانید نسبت به حمل نخاله های بجا مانده از تخریب اقدام نمایید. در هر صورت مراقب باشید تا بارگیری و حمل نخاله ها با کمترین میزان صدا همراه باشد. شما می خواهید پس از بازسازی ساختمان خود در آپارتمانتان زندگی کنید. بنابراین برای تامین آرامش همسایه ها تا حد ممکن کوشش کنید.

سیتاک متخصص در طراحی دکوراسیون داخلی و بازسازی ساختمان است و همیشه مشاور شما در این زمینه خواهد ماند.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸      

امیدوارم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و به کمکش تونسته باشید جواب سوالتون رو پیدا کنید. در صورتی که در رابطه با این مطلب سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنیددر ضمن برای حمایت از ما این مطلب رو لایک کنید و امتیاز بدید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *