شومینه در بازسازی ساختمان

شومینه در بازسازی ساختمان

شومینه در بازسازی ساختمان

 

یکی از مواردی که از گذشته تا کنون در بازسازی ساختمان دارای اهمیت بوده است بحث اجرای شومینه است. شومینه به لحاظ معماری برگرفته شده از سبک معماری روم است. البته در ایران باستان هم داشتن مکان هایی که به صورت مستقیم از آتش به عنوان گرم کننده محیط استفاده میشده است. طراحی شومینه به لحاظ هندسی معمولا به صورت ذوزنقه بوده و وجه باریک تر این شکل هندسی، رو به بالا قرار می گیرد. شومین ها در بازسازی ساختمان علاوه بر زیبایی خاصی که به محیط می دهند، جنبه های دیگری هم دارند که قابل بررسی است:

۱ _ حس خوب آتش:

آتش از ابتدا منبع الهام بخشی برای انسان بوده است. حس طبیعی هر انسانی پاسخ مثبت به انرژی آتش است و حس گرفتن گرما از آتش فقط از شومینه های گرمایی ساخته است. در دنیای امروز که بحث ساختمان سازی و بازسازی ساختمان صنعتی شده، داشتن یک شومینه مناسب که با کمک محاسبات فنی از هر نظر مناسب است، عالی است. یکی از دلایلی که هنوز شومینه ها در منازل مسکونی و دفتر کار وجود دارند و به دلایلی که ذکر می شود هنوز منسوخ نشده است ایجاد همین احساس ناب و بی نظیر در انسان است. انرژی های منفی در محیط به وسیله آتش از بین می روند و حال خوبی را در شما بوجود می آورد.

۲ – فضای اشغال کننده:

برای داشتن شومینه در منزل باید مکان نمای صحیحی را انجام داد. همیشه انتخاب محل قرارگیری شومینه در بازسازی ساختمان مهم است زیرا به طور مستقیم روی جذابیت بصری محیط تاثیر گذار است. هر شومینه حدود ۴ الی ۵ متر فضا را اشغال می کند و به دلیل اینکه در گوشه ی فضای نشیمن مورد استفاده قرار می گیرد بحث کلی طراحی دکوراسیون داخلی را تحت الشعاع قرار می دهد. بحث قرار گیری مبلمان در نزدیکی شومینه… بنابراین برای داشتن و اجرای شومینه در بازسازی ساختمان عجله نکنید.

بازسازی ساختمان
بازسازی ساختمان

۳ – اتلاف انرژی:

امروزه با محدود شدن منابع موجود انرژی در جهان، ضرورت صرفه جویی در مصرف، بیش از گذشته مورد توجه است. شومینه ها میزان بالایی از انرژی را اتلاف می کنند زیرا آتش به صورت مستقیم و بی واسطه با هوا در مجاورت است و ضمن از بین بردن اکسیژن محیط باعث بوجود آمدن راندمان و کارایی پایین می شوند. در هنگام بازسازی ساختمان خود می بایست به تمام جنبه های یک بازسازی توجه کنید. به لحاظ میزان مصرف انرژی شومینه توسط سیتاک توصیه نمی شود این در صورتی است که می توانید از شومینه های دکوری استفاده کنید. این نوع شومینه ها فقط کاربری متفاوتی دارند وگرنه تمام زیبایی و سطح اشغال شومینه های گرمایی را دارند.

۴ – طراحی شومینه:

در طراحی شومینه متریال مورد استفاده محدود تر است. زیرا باید این متریال در برابر حرارت مقاوم باشند و از ضریب حرارتی بالایی برخوردار باشند. آجرهای نسوز مخصوص شومینه از تولیدات جدیدی است که مقداری تنوع به شومینه های امروزی افزوده است. متریال سنگ نیز برای گارد جلویی مناسب است. هرچند که برای گارد آتش در شومینه از اشکال فلزی گوناگون استفاده می شود. اشکالی مانند سربازان هخامنشی که یک نیزه کوچک در دستان آنهاست. نوع چینش متریال در بازسازی ساختمان به ویژه طراحی شومینه بسیار مهم است. اینکه شما آجر را با چه سبکی در شومینه ها استفاده کنید بیان کننده بینش شما به زیبایی محیط مورد بازسازی است.

بازسازی ساختمان
بازسازی ساختمان

۵ – دودکش شومینه:

اگر شومینه را در کاربری دکور استفاده می کنید بدیهی است که نیازی به دودکش ندارید و فضای بالای شومینه تا سقف را می توانید از تابلوهای نقاشی و یا یک قفسه بندی کوچک برای اشیاء دکوری استفاده کنید. ولی اگر از شومینه گرمایی استفاده می کنید برای خروج گازهای سمی باید از لوله سیمانی استفاده کنید. این لوله را در زیرکار و لابه لای دیوار قرار می دهید. کار این دودکش مکش گازهای سمی ( منواکسید کربن ) به خارج از محیط است. در بازسازی ساختمان به صورت کلی همه این موارد مورد توجه قرار می گیرد و در واقع شما یکبار بازسازی را انجام می دهید.

سیتاک مشاور و مجری شما در بازسازی ساختمان است.

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :