گچبری در بازسازی ساختمان (بخش دوم)

گچبری در بازسازی ساختمان (بخش دوم)

گچبری در بازسازی ساختمان ۲

 

در مقاله قبلی توضیح داده شد که شما برای تغییرات در دیوارها می توانید از ابزارهای گچبری پیش ساخته یا ابزارهایی که گچ کاران حرفه ای به صورت دست ساز ساخته اند بهره ببرید و فاصله بالایی دیوار تا سقف را با ابزارهای گچ پوشش دهید و از حالت خامی درآورید. امروز می خواهیم به بررسی دیگر ابزارها و تاثیر نور مخفی اشاره کنیم. با سیتاک همراه باشید.

یکی از ابزارهای سقفی که امروزه زیاد مورد استفاده قرار می گیرد ابزار قاب ساده یا کشویی است که دور تا دور سقف چرخانده می شود. در این ابزار خبری از ظریف کاری های ابزار گلویی و بغل گلویی نیست و طرح بسیار ساده ای در بالای تمام دیوارها به صورت برجسته اجرا می شود. پهنا و ضخامت ابزار قاب ساده به سلیقه شما بستگی دارد. می توانید بین ۱۵ الی ۳۵ سانتی متر از سقف تا روی دیوار را با ضخامت ۳ سانتی متر بپوشانید یک حالت پله ای را ایجاد کنید. ضمن اینکه می توانید روی قاب ساده و وجه اصلی را نیز با طرح ورساچ یا طرح های فیتیله ای تزئین کنید. ولی موجودیت و ماهیت اصلی این ابزار در ساده بودن آن است. همین سادگی سرعت اجرا را بالا می برد و زمان نهایی تحویل کار در مرحله گچ کاری را نصف می کند.

به لحاظ قیمت نیز به صرفه تر است زیرا زحمت آنچنانی برای گچ کار ندارد مگر اینکه از طرح های اضافه برای تزئین قاب استفاده کنید. ابزارهای میله ای نیز می توانند روی قاب ساده و کشوی شما قرار گیرند که هر کدام زیبایی خاص خود را دارند. این نکته را در نظر بگیرید که در حالت استفاده از این ابزار امکان نور مخفی را از دست می دهید. برای داشتن همزمان نورمخفی و ابزار قاب ساده نیاز به رابیتس کاری یا سقف کناف دارید.

bedroom-textured-designs
گچبری در بازسازی ساختمان

 

ابزار کنگره ای: نوعی از ابزار سقفی محسوب می شود که در معماری سنتی ایران کاربرد داشته است. در بازسازی ساختمان های قدیمی و کلنگی ابزار کنگره ای ضمن حفظ بافت قدیمی منزل، طرح داخل واحد را نیز به گونه ای مدرن جلوه می دهد. ابزار کنگره ای در واقع شکل شلوغ تر از ابزار قاب ساده است. این طرح دارای برآمدگی و فرورفتگی های هماهنگی است که زیبایی را در هنگام نورپردازی دو چندان می کند. در مقایسه با ابزار قاب ساده گرانتر و زمانبر تر است و مناسب افرادی است که طرح های ساده را نمی پسندند. این طرح یک درجه از ابزار قاب ساده شلوغ تر و یک درجه از ابزار گلویی ساده تر. در واقع بین ابزار گلویی و قاب ساده قرار دارد.

ابزار ستون ها و نبش ها: اگر منزل شما دارای ستون است توصیه می شود از ابزارهای مخصوص ستون استفاده کنید. یکی از ابزارهای ستون ابزار میله ای است که طول ستون را می پوشاند و موج خاص و زیبایی را در مجه های مختلف ستون ایجاد می کند. دارای یک تاج ستون است و حتماً یک پایه ستون نیز دارد. این ابزار به تنهایی می تواند زیبایی منزل پس از بازسازی را تضمین نماید. در نظر داشته باشید که ابزار سقفی مورد انتخاب شما هر چه که باشد می بایست در تاج ستون نیز همان ابزار را استفاده کنید. این هماهنگی باعث زیبایی منحصر به فرد در ستون ها می شود. برای پایه ستون نیز کشوهایی وجود دارد که از طرح های ساده تا شلوغ قابل دسته بندی است. بستگی به سلیقه و نظر شما دارد که چه طرحی را می پسندید. در واقع در بازسازی ساختمان سلیقه شما اهمیت فراوانی دارد.

یکی دیگر از ابزارهای مورد استفاده در نبش دیوارها ابزار قاشقی است. این ابزار ضمن شهرت در معماری ایران از محبوبیت بالایی نیز برخوردار است. ابزار قاشقی کمک می کند تا نبش دیوارها از حالت تیز و شکننده خارج شود و در مواقع برخورد فرد با نبش دیوارها خطرات کمتری را در پی داشته باشد. قاشقی دارای طرح های متفاوت است که هر روز تغییر می کند. مهمترین قسمت قاشقی قسمت بالایی و پایینی ابزار است. معمولاً فاصله ابزار بالایی تا سقف ۲۰ سانتی متر و فاصله پایینی از کف ۱۸ سانتی متر می باشد. در مورد ابزار پایینی قاشقی در نظر داشته باشید که از قرنیز استفاده می کنید یا خیر؟ اگر استفاده می کنید این فاصله را از لبه بالای قرنیز محاسبه کنید. شکل دادن به لبه بالا و پایین قاشقی نیز دارای اشکال مختلف است. میتواند سر گرد باشد و میتواند به صورت شکسته اعمال شود. همچنین دیگر اشکال هندسی را نیز در بالا و پایین ابزار قاشقی اعمال کنید.

سیتاک مشاور و طراح انواع سیستم های بازسازی ساختمان

 

برای بازدید از صفحه بازسازی ساختمان کلیک کنید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *