خانه هوشمند هزینه است یا سرمایه گذاری؟

خانه هوشمند هزینه است یا سرمایه گذاری؟

خانه هوشمند هزینه است یا سرمایه گذاری؟

داشتن یک خانه که علاوه بر زیبایی ها و دکور آن هوشمند نیز باشد و گوش به فرمان شما باشد هیجان انگیز است. خانه هوشمند گذشته از آرامشی که به شما می دهد باعث ایجاد احساس خوب امنیت در شما نیز می شود. ولی اکثر مردم هنگام  تصمیم گیری در مورد هوشمند سازی ساختمان و آپارتمان خود به هزینه ها فکر می کنند و ممکن است به دلیل نداشتن اطلاعات کافی و بروز کلاً از خیر داشتن خانه هوشمند بگذرند. در واقع مردم تصور می کنند هزینه هوشمند سازی ساختمان بسیار زیاد است و در شرایط فعلی اقتصادی کشور نیازی به خانه هوشمند ندارند و همان خانه معمولی که در آن زندگی می کنند خیلی هم خوب است. نظر شما چیست؟ شما هم همینطور فکر می کنید؟ هزینه خانه هوشمند چقدر است؟

هزینه هوشمند سازی آپارتمان:

اولین سوال برای پیش بینی هزینه های هوشمند سازی آپارتمان شما متراژ واحد است؟ اینکه واحد شما چند متر باشد بسیار مهم است. فرض کنید شما در منزل ۱۵۰ متری زندگی می کنید و می خواهید آپارتمان خود را هوشمند کنید. سوال دوم اینجاست که کدام قسمت های خانه را می خواهید هوشمند کنید؟ اکثر مهندسین ساختمان منطقه بندی یک واحد آپارتمان ۱۵۰ متری را به شکل زیر تعریف کرده اند:

۱ – آشپزخانه

۲ – اتاق پذیرایی یا سالن اصلی

۳ – اتاق نشیمن یا TV Room

۴ – اتاق خواب مستر (اصلی)

۵ – اتاق خواب ۱

۶ – اتاق خواب ۲

خانه هوشمند
خانه هوشمند

از بین منطقه های تعریف شده در هوشمند سازی ساختمان انتخاب با شماست. معمولاً ۴ مورد اول هوشمند می شوند و ۲ اتاق دیگر به صورت قبلی و سنتی باقی می مانند. ولی اگر می خواهید تمام منزل را هوشمند کنید به لحاظ هزینه ها زیاد تفاوتی نمیکند. در همین بحث توضیحات تکمیلی ارائه شده است. با سیتاک همراه باشید.

شما برای هوشمند سازی به ۲ قسمت اصلی نیاز دارید. خانه هوشمند با سخت افزار که در واحد شما نصب می گردد و یک نسخه نرم افزار که روی موبایل یا تبلت شما نصب می گردد، کار می کند.

سخت افزارها:

۱ – کنترلر مرکزی

۲ – مبدل سیگنال های IR به RF

۳ – کلیدهای روشنایی

۴ – انواع ماژول های تکمیلی

نکته ای که لازم به ذکر این است که شما آپارتمانی با هر متراژ نیازمند به تعویض کلیدهای مکانیکی با کلیدهای هوشمند و همچنین ۱ دستگاه کنترلر مرکزی هستید. بنابراین اگر اتاق خواب ها را که در منطقه ۵ و ۶ تعریف کردیم را حذف کنید هزینه هوشمند سازی را نیز کاهش داده اید. ضمن اینکه اگر هر یک از اتاق خواب ها دارای سرمایش جداگانه مانند اسپیلت یا داکت باشند باز هم هزینه های هوشمند سازی کاهش می یابد زیرا برای هر دستگاه اسپیلت یا دریچه داکت نیاز به یک دستگاه مبدل سیگنال خواهید داشت.

خانه هوشمند
خانه هوشمند

نگران نباشید کل هزینه های هوشمند سازی ساختمان شما از ۵ میلیون نجاوز نمیکند.

یادتان باشد بحث ما مقایسه هزینه های هوشمند سازی ساختمان شما با میزان صرفه جویی است. برای این مقایسه زحمت بکشید و هزینه های سالانه انرژی مصرفی خود را محاسبه کنید. در بهترین حالت شما ۵۰ % از هزینه های مصرف انرژی خود را بوسیله تجربه کردن هوشمند سازی ساختمان کاهش می دهید. این کاهش هزینه و در واقع جلوگیری از اتلاف انرژی بوسیله خاصیت سناریو پذیری خانه هوشمند انجام می شود. شما می توانید هر دستوری که می خواهید را در هر زمان به سیستم بدهید بدون آنکه نیاز به حضور شما در داخل واحد باشد. در واقع شما از راه دور از خانه هوشمند لذت می برید.

کلیه چراغ ها و روشنایی تحت فرمان شما هستند. سیستم سرمایش نیز به همین صورت است. ضمن اینکه آسایش شما در خانه هوشمند فراهم شده است و دغدغه های امنیتی گذشته را نخواهید داشت.

تلفن ۲۲۸۹۶۸۳۶ پاسخگوی سوالات شما در زمینه خانه هوشمند می باشد.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :