هوشمند سازی فروشگاه های زنجیره ای

هوشمند سازی فروشگاه های زنجیره ای

هوشمند سازی فروشگاه های زنجیره ای

سیتاک در این مقاله سعی دارد مطالب کوتاهی در زمینه هوشمند سازی فروشگاه های بزرگ و تفاوت آنها با خانه هوشمند را بیان کند. همانطور که می دانید بحث هوشمند سازی در ابتدا بیشتر برای اماکن صنعتی به کار گرفته می شد و به تدریج وارد هوشمند سازی خانگی یا همان خانه هوشمند شد که به هوشمند سازی اجزای داخلی ساختمان می پردازد.

یکی از مکان هایی که نیاز شدیدی به بحث هوشمند سازی دارند فروشگاه های زنجیره ای و بزرگ هستند. فروشگاه ها نیز مانند کارخانه ها و کارگاه های صنعتی می توانند از بحث هوشمند سازی بهترین استفاده را داشته باشند و در واقع کل فروشگاه رو به صورت اتوماسیون کنترل کنند.

فروشگاه
فروشگاه

اجزای هوشمند یک فروشگاه:

همانطور که میدانید در خانه هوشمند قسمت هایی مثل روشنایی، سرمایش و گرمایش، صوت و تصویر، پرده و آیفون را میتوانستید هوشمند کنید. ضمن اینکه تجهیزات امنیتی مانند درب های ورودی دیجیتال و سیستم تشخیص حضور افراد نیز قابلیت کنترل هوشمند را دارند. ولی در فروشگاه های بزرگ قسمتهای مختلفی را می توانید با بحث هوشمند سازی کنترل کنید.

۱ – روشنایی:

 کل سیستم روشنایی فروشگاه ها از طریق کارکردن رله برق در مدار و اتصال به کنترلر مرکزی، هوشمند می شوند. کنترل روشنایی ها در فروشگاه ها بسیار دارای اهمیت هستند. قسمت های اصلی فروشگاه، کانترهای ورودی، انبارهای اصلی، انبارهای جانبی، پارکینگ و بخش مدیریت تحت سیستم هوشمند قرار میگیرند و به طور چشم گیری در میزان مصرف انرژی برق صرفه جویی می شود.

ضمن اینکه دسترسی به تمام نقاط بسیار راحت تر انجام می شود و در واقع از طریق نرم افزار دستورات جهت روشن یا خاموش شدن روشنایی ها انجام می شود. برای زیبایی بصری هر چه بیشتر در فروشگاه های روز دنیا از نورپردازی استفاده می کنند که می تواند تحت سیستم هوشمند نیز باشد. قسمت های مربوط به پوشاک یا لوازم آرایشی بهداشتی نیاز به نور کافی و مهندسی شده دارد.

فروشگاه
فروشگاه

۲ – سیستم صوتی فروشگاه:

 یکی از راه های جلب و جذب مشتری پخش موزیک در فضای فروشگاه است. مردم ما دوست دارند در هنگام خرید آرامش داشته باشند و چه بهتر که این آرامش رو از موسیقی بگیرند. با قابلیت تعریف سناریو در خانه هوشمند مشابه اینکار یعنی کنترل صوت و پخش موزیک را تجربه کرده ایم. در خانه هوشمند شما از همین قابلیت تعریف سناریو استفاده می کنید و سناریویی به نام صبح بخیر تعریف می کنید و سیستم به صورت خودکار هر روز شما را با پخش موزیک دلخواه از خواب بیدار می کند. در فروشگاه نیز میتوان مجموعه ای از پیام های تبلیغاتی و موسیقی های آرامش بخش را با هم ادغام کرد و در زمان بندی های انتخابی پخش کرد. کافی است سیستم پخش را به صورت یکنواخت در کل مساحت فروشگاه تنظیم کنیم. به این صورت که مشتری در تمام فروشگاه موسیقی را یکنواخت  بشنود.

۳ – کنترل دما و رطوبت:

یکی از بخش های اصلی کنترل هوشمند فروشگاه قابلیت کنترل دما و رطوبت است. امروزه به کمک علم الکترونیک سنسورهایی وجود دارند تا میزان دقیق این ۲ پارامتر را اندازه گیری و گزارش دهند. حال به کمک سیستم هوشمند سازی صنعتی می توانیم میزان سرمای یخچال ها و سردخانه ها و همچنین میزان رطوبتی که در نقاط مختلف وجود دارد را اندازه گیری و کنترل نماییم. رطوبت از این جهت برای ما حائز اهمیت است که کالاهایی است که در فروشگاه وجود دارند و بسیار حساس به رطوبت هستند مانند مواد شوینده خشک …

در مورد هوشمند سازی فروشگاه ها باز هم باهم صحبت می کنیم.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی نما

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی ویلا

دکوراسیون مغازه

بازسازی ساختمان

چیلر

خانه هوشمند

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :