چرا خانه هوشمند بیسیم؟

چرا خانه هوشمند بیسیم؟

چرا خانه هوشمند بیسیم؟

هوشمند سازی ساختمان چند سالی است که در ایران وارد شده است. این تکنولوژی هم مانند همه دستاورد های انسانی دارای نواقصی در آغاز بود. سیستم های هوشمند سازی ساختمان در ابتدا بیشتر شبیه نمونه صنعتی بودند ولی به علت ضرورت استفاده در منازل مسکونی با همان شکل و شمایل وارد بازار شدند.

نسل اول از سیستم های اتوماسیون خانگی مبتنی بر استفاده از کابل کشی و ارتباط تمام اجزا بوسیله کابل شبکه بودند. شما برای داشتن خانه هوشمند و استفاده از مزایای آن می بایست در زمان ساخت ساختمان خود کابل کشی ها را انجام می دادید و فضایی را برای جعبه رله ها در نظر می گرفتید.

رله یک قطعه الکترونیکی است که قابلیت برنامه دهی را دارد. شما با استفاده از چند رله در منزل خود می توانستید از طریق کابل های مخصوص ارتباط منطقی بین اجزای داخلی را فراهم می کردید. بعد از عیب اول که نیاز به کابل کشی بود شما با عیب دیگری هم روبرو می شدید که آن خرابی های احتمالی رله نام دارد.

رله
رله

رله ها اگر از کار بیفتند وظایف تعریف شده را نمی توانند انجام دهند و دردسر بزرگی برای شما ایجاد می کردند. فرض کنید رله مربوط به روشنایی منزل شما معیوب می شد، شما تمام روشنایی منزل را از دست می دادید چون شما فقط از طریق کابل ها و رله ها به خانه هوشمند رسیده بودید. این درحالی است که استفاده از رله های متعدد در یک واحد مسکونی فضای قابل توجهی را نیاز داشت که عملاً از متراژ مفید منزل شما کم می کرد.

اگر روزی سیستم هوشمند سازی شما به مشکل برمیخورد حتماً باید از شرکت ارائه دهنده سرویس هوشمند یک نفر برای باز کردن رله و تعویض آن اقدام می کرد. پس تا زمان تعویض رله که ممکن بود حتی ۴۸ ساعت نیز طول بکشد شما بخشی از سیستم هوشمند را در اختیار نداشتید.

این ایراد حتی در زمان سناریو دادن به سیستم هم شما را اذیت می کرد. برای ایجاد سناریویی جدید نیروی فنی و برنامه نویس شرکت می بایست برای برنامه دهی به رله فرستاده می شد. بنابراین شما در تعداد سناریو ها محدودیت داشتید و سناریوهای متعدد برای شما هزینه بیشتری را داشت. ضمن اینکه اگر خیلی زود به یک سناریو نیاز پیدا می کردید می بایست زمان زیادی را منتظر می شدید تا سناریوی شما برای سیستم تعریف شود.

خانه هوشمند
خانه هوشمند

نسل جدید خانه هوشمند با شناسایی این نقاط ضعف تمام این موارد را رفع کرد و راحتیه شما که همان هدف اصلی از شکل گیری تکنولوژی هوشمند بود را بیشتر از قبل فراهم نمود. خانه هوشمند بیسیم نسل جدیدی از سیستم های هوشمند BMS است که مخصوص منازل مسکونی طراحی گردیده و با در نظر گرفتن نیازهای احتمالی شما این سیستم را دوست داشتنی تر کرده است.

۱ – بدون نیاز به تخریب:

سیستم بیسیم همانطوری که از اسمش مشخص است نیازی به سیم کشی ندارد و در پی آن نیازی به تخریب ندارد. اگر شما هوشمند سازی ساختمان را برای منزل مسکونی خود در نظر گرفته اید نگران نباشید چون نیازی به تخریب ندارد و شما می توانید خانه هوشمند بیسیم را تجربه کنید. این خاصیت با استفاده از شبکه وای فای امکان پذیر است. کافی است مودم اینترنت را در منزل خود روشن کنید تا حتی بدون داشتن اکانت های اینترنتی و فقط از طریق وای فای ارتباط داخلی بین اجزا را فراهم کنید.

۲ – حفظ بستر سنتی منزل:

اشاره شد که شما در سیستم های قبلی بدلیل ارتباط کابلی بین اجزا بستر سنتی منزل مسکونی را از دست می دادید. با خانه هوشمند در نسل جدید هیچ تغییری در استفاده و کاربری شما از منزل مسکونی ایجاد نشده است بلکه فقط سیستم کنترل هوشمند اجزا به آن اضافه شده است. اجازه دهید ساده تر عرض کنم. شما همچنان در منزل خود از کلیدها برای روشنایی و ریموت ها برای کنترل صوتی و تصویری استفاد ه می کنید. قابلیت بیسیم برای استفاده سریعتر و راحت تر شما به منزل شما افزوده شده است.

۳ – ارزانتر بودن:

این سیستم بدلیل حذف کابل های شبکه و رله ها به میزان قابل توجهی از هزینه هوشمند سازی را کم کرده است. در خانه هوشمند شما فقط یک دستگاه کنترلر مرکزی، یک مودم اینترنت و چند کلید هوشمند لمسی نیاز دارید. خانه هوشمند امروزه با بودجه شما تناسب بیشتری دارد و بیش از قبل می توانید به این تکنولوژی نزدیک شوید.

ادامه دارد…

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی نما

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی ویلا

دکوراسیون مغازه

بازسازی ساختمان

چیلر

خانه هوشمند

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :