تغییر دکوراسیون مغازه و تاثیر آن در فروش

دکوراسیون مغازه پوشاک کودک
دکوراسیون مغازه پوشاک کودک

همانطور که می دانید یکی از اهداف اصلی برای تغییر دکوراسیون مغازه بالابردن میزان فروش و تاثیر گذاری روی مخاطبان است. سیتاک قصد دارد در این نوشتار مطالبی را ارائه نماید تا به کمک آنها بتوانید میزان فروش و جذب مخاطبان خود را بالا ببرید. حتماً شما نیز نگران هزینه های اجرایی در تغییر دکوراسیون مغازه خود هستید.

با پیشنهاداتی که سیتاک به شما می دهد می توانید امیدوار باشید تا با جذب تعداد بیشتری از مشتریان بتوانید میزان فروش خود را بالا ببرید و از این طریق هم به مشتریان وفادار بیشتری دست پیدا کنید و هم هزینه های بازسازی مغازه خود را احیا نمایید. بنابراین در این مقاله نیز همراه سیتاک باشید و اگر از مطالعه ی این مطلب رضایت داشتید خواندن آنرا به دوستان خود نیز پیشنهاد دهید.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

دکوراسیون فروشگاه کیف در پالادیوم
دکوراسیون فروشگاه کیف در پالادیوم

برای بالا بردن کیفیت بازسازی مغازه خود می بایست به موضاعاتی همچون نحوه ی نورپردازی، ترکیبات رنگ و متریال ها، نحوه ی ورود مشتریان و حرکت در فضای تجاری و در نهایت محل قرار گیری صندوق فروش دقت کنید. سیتاک تمام این موضوعات را به صورت جداگانه توضیح خواهد داد.

دکوراسیون مغازه کاملی
دکوراسیون مغازه کاملی

۱ – نحوه ی نورپردازی:

نحوه ی نورپردازی مغازه در هر شغل و صنفی قطعاً متفاوت خواهد بود. وابسته به این که چه محصولاتی عرضه می کنید و محصولات شما چه مخاطبانی را به سوی مغازه ی شما می کشاند نحوه ی نورپردازی متفاوت است. برای فروشگاه عرضه کننده لباس مجلسی زنانه به نورهای موضعی که بتوانند روی مانکن ها قرار گیرند و زیبایی محصولات را به رخ بکشند، نیاز داریم.

در این بخش کلیاتی را ارائه خواهیم کرد که در هر صنف و برای عرضه هر محصولاتی بتوان از آنها استفاده کرد. نکته ی اول اینکه نوری که برای دیده شدن محصولات و بررسی آنها توسط مشتریان نیاز دارید نباید باعث تغییر رنگ ذاتی محصولات شوند. زیرا اینکار باعث نارضایتی مشتریان خواهد شد.

علاوه بر این میزان نور تابیده شده روی محصولات می بایست به اندازه و میزان کافی باشد. نور زیاد با لوکس بالا باعث عدم انتخاب مشتریان خواهد شد. همچنین ممکن است از وفاداری آنان به برند مغازه شما کاسته شود. نورهای کم نیز برای دیده شدن محصولات شما مناسب نیست و ممکن است مخاطبان را از خرید پشیمان کند. هر چه بتوانید داخل مغازه را با نورپردازی، به گونه ای طبیعی جلوه دهید و در عین حال نیز محصولات خود را به کمک نورپردازی شاخص نمایید، عالی است.

بهترین نورها برای تمامی محصولات نورهایی هستند که بتوانند واقعی به نظر برسند و رنگ اصلی محصولات را تحت الشعاع قرار ندهند. پیشنهاد می دهیم نورهای یخی را به صورت عمودی جانمایی نمایید. نورهایی که از سقف روی مانکن ها یا محصولات داخل قفسه ها تابانده می شود می تواند تا ۵ برابر تاثیر گذاری روی مخاطبان را افزایش دهد.

دکوراسیون مغازه برند ساد
دکوراسیون مغازه برند ساد

۲ – ترکیبات رنگ و متریال ها:

رنگ ها می توانند بیانگر برند شما و شخصیت تجاری شما باشند. بنابراین می بایست به دقت از آنها استفاده نمایید. رنگ های سفید و طوسی رنگ هایی هستند که پیشنهاد می دهیم در تِم اصلی مغازه ی خود حتماً آنها را داشته باشید. رنگ های دیگر نیز می توانند بیانگر رنگ برند شما باشند. مثلاً فروشگاه های خدمات ایرانسل در سراسر ایران با رنگ سازمانی این برند یعنی زرد ، دیزاین شده اند.

این رنگ حس اعتماد بیشتری به مشتریان وفادار شما خواهد داد. در دیگر اصناف نیز همینطور است. سیتاک به شما مشاوره می دهد تا با توجه محصولاتی که ارائه می کنید بتوانید رنگ سازمانی مناسبی نیز داشته باشید و از این به بعد با رنگ ویژه ی خود به مخاطبان معرفی شوید.

عامل اصلی تاثیر گذار دیگری که در جذب مخاطبان و در زمان تغییر دکوراسیون مغازه مهم است، ترکیبات رنگ و متریال ها است. برای این منظور ابتدا پیشنهاد می دهیم متریال های اصلی که قصد دارید در دیزاین جدید مغازه خود استفاده کنید را کاملاً مشخص نمایید. مثلاً در نظر دارید تا از چوب های ترموود استفاده نمایید.

چوب های ترموود دارای رنگ چوب و الیاف طبیعی چوب هستند. شما می توانید در کنار استفاده از چوب طبیعی در دکوراسیون دیوارها از MDF سفید براق یا هایگلاس برای ساخت قفسه ها و کانتر فروش استفاده نمایید. این ۲ رنگ و متریال به راحتی به جذب مخاطبان شما کمک خواهد کرد.

یا اینکه در نظر دارید از آجرهای دکوراتیو در دکوراسیون دیوارها استفاده نمایید. در این صورت پیشنهاد می دهیم از متریال فلز و با رنگ مشکی استفاده کنید. آجرها دارای رنگ بندی متفاوتی هستند و شما می توانید بسته به نوع و رنگ محصولات خود از رنگبندی متنوع آجرها استفاده نمایید. در هر صورت آجرها با رنگ های اصلی مانند سفید و مشکی قابل ترکیب هستند. اگر بتوانید محیط داخلی مغازه خود را برای مخاطبان جذاب نمایید در این بازی برنده شده اید.

اگر مشتریان شما ترغیب شوند که وارد مغازه ی شما شوند، می توانید به راحتی آنها را برای خرید ترغیب نمایید. اینکار یعنی جذب مخاطبان به داخل مغازه را دکوراسیون داخلی مغازه شما انجام می دهد. شما می توانید از رنگ های نامتعارف مانند بنفش، زرد، قرمز و آبی به صورت محدود نیز استفاده نمایید. ولی یادتان باشد نباید تِم رنگی و اصلی مغازه شما اینگونه رنگ ها باشد.

دکوراسیون مغازه کیف و کفش
دکوراسیون مغازه کیف و کفش

۳ – نحوه ی ورود مشتریان و حرکت در فضای تجاری:

ورودی مغازه ی شما و ابعاد آن بسیار در جذب مخاطبان شما تاثیر گذار است. ورودی بزرگتر به میزان تضمین ورود مشتریان به مغازه خواهد بود. مردم راحت تر هستند تا در رفت و آمد به فروشگاه های مختلف از ورودی بزرگتر و لوکس تری تردد نمایند. می توانید از دربهای اتوماتیک کمک بگیرید. برای فروشگاه هایی مانند فروشگاه مانتو و پوشاک یا محصولاتی که عامه مردم با آنها درگیر هستند رعایت این نکات ضرورت بیشتری دارد.

ضمن اینکه تفاوت دمای هوای بیرون مغازه و داخل مغازه می بایست در ورودی فروشگاه شما کاملاً حس شود. می توانید برای این منظور از یک هواساز به عنوان پرده ی هوا استفاده نمایید. این عامل در تردد بیشتر مشتریان در مراتب بعدی تاثیر گذار است. در هر صورت مخاطب شما باید حس کند که برایتان مهم است. راحتی و رفاه مشتری در مغازه شما در مدت زمانی که داخل مغازه شما سپری می کند تضمین کننده افزایش فروش شماست.

نکته ی دیگر این است که شما وابسته به اینکه چه محصولاتی عرضه می کنید می بایست ویترین مناسبی هم در ورودی تعریف نمایید. ویترین ها کمک می کنند که مشتریان با دیدن آنها به داخل مغازه کشیده شوند و وارد چرخه ی مشتریان شما شوند. ویترین ها نیز بر اساس نور و نوع چیدمان می توانند به تنهایی عامل جذب باشند.

اما نکته ی دیگری که وجود دارد این است که بر اساس تحقیقات انجام شده ۹۰ % از مردم به محض ورود به فروشگاه ها به سمت راست خود متمایل می شوند. سیتاک قصد دارد تا از رفتار شناسی مشتریان برای ایجاد دکوراسیونی خلاق استفاده نماید. بنابراین پیشنهاد می دهیم که توجه خود را بیشتر روی سمت راست ورودی مغازه خود بگذارید. برای این منظور نیاز است که ورودی مغازه شما در سمت چپ عرض مغازه تعریف شده باشد.

ولی گاهاً تعریف ورودی مغازه دست شما نیست. به هر حال سمت راست ورودی مغازه شما می تواند با چیدمانی از محصولات پر فروش دیزاین شود. محصولاتی که شما سود بیشتری از فروش آنها می برید. نورپردازی مناسب و قفسه بندی خلاقانه را برای این بخش از مغازه قرار دهید. مطمئن باشید از این محصولات بیشتر میفروشید.

دکوراسیون فروشگاه بزرگ فرنیچر و محل بازدید مشتریان
دکوراسیون فروشگاه بزرگ فرنیچر و محل بازدید مشتریان

۴ – محل قرار گیری صندوق:

یکی دیگر از نکات مهم این است که شما در کجای مغازه خود صندوق و کانتر فروش را قرار می دهید. اگر مغازه شما به صورت طولی است پیشنهاد می دهیم کانتر فروش را در انتهای مغازه خود قرار دهید. می توانید در سمت راست و چپ مغازه و در امتداد طول مغازه نیز قفسه های MDF را قرار دهید. پشت کانتر و صندوق شما می تواند لوگوی برجسته از برند شما کار شود.

تمام این نکات برای این است که بتوانیم میزان رضایت مندی مشتریان شما را از دکوراسیون مغازه افزایش دهیم. اگر این اتفاق رخ دهد میتوان گفت که هزینه های تغییر دکوراسیون داخلی برگشت مالی خواهد داشت و توجیح پذیر خواهد شد.

اگر مغازه ی شما هندسه ای شبیه به مربع دارد می توانید صندوق فروش را سمت چپ و نزدیک به درب خروجی قرار دهید. با اینکار مشتریان شما طبق عادت وارد مغازه می شوند و از سمت راست به حرکت در فضای مغازه ی شما ادامه می دهند و در نهایت هنگام خروج از مغازه پای صندوق فروش می رسند و پول پرداخت می کنند.

در خاطر داشته باشید احساس امنیت در زمان حضور در مغازه برای مشتریان شما بسیار مهم است. بنابراین با پخش موسیقی آرام کننده می توانید این احساس را در مخاطبان شغل خود تقویت نمایید.

شرکت سیتاک مشاور، طراح و مجری ایده های برتر در دکوراسیون فضاهای تجاری و فروشگاهی است.

دکوراسیون فروشگاه تام تام و نحوه قرارگیری صندوق
دکوراسیون فروشگاه تام تام و نحوه قرارگیری صندوق

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

امیدوارم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و به کمکش تونسته باشید جواب سوالتون رو پیدا کنید. در صورتی که در رابطه با این مطلب سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنیددر ضمن برای حمایت از ما این مطلب رو لایک کنید و امتیاز بدید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *