طراحی داخلی داروخانه

طراحی داخلی داروخانه

طراحی داخلی داروخانه

در راستای مطالبی که در زمینه دکوراسیون مغازه مطرح شد، امروز قصد داریم در مورد داروخانه ها با شما صحبت کنیم. طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه بسیار حساس و مهم است زیرا مراجعات روزانه بسیار زیادی دارد و یک طرح خلاقانه و هوشمندانه می تواند میزان فروش را بالا ببرد و منجر به افزایش مشتریان شود. برای طراحی داخلی داروخانه ابتدا ملزومات طراحی می بایست کاملاً رعایت شوند. ملزوماتی مانند نظم در ایجاد فضاها، جدا بودن کانتر آرایشی – بهداشتی از کانتر دارویی، جداسازی بخش های اصلی مانند دریافت نسخه و تحویل دارو برای بخش دارویی، نور و سایه ها، قفسه ها و محل انتظار مشتریان. بدیهی است توجه به تمامی این نکات در طراحی مقدم بر سلیقه کارفرما است.

طراحی داخلی داروخانه

البته شرکت سیتاک در کنار رعایت ضوابط طراحی داخلی داروخانه حتماً نظرات و سلایق کارفرمایان محترم را نیز در نظر می گیرد. بنابراین برای طراحی داخلی داروخانه توجه به جزئیات هم ضروری است. دکور مغازه شما به طور کلی بیانگر هویت و شخصیت شغل شماست. حال برای شغلی مانند داروخانه که به ذات از شخصیت بالایی برخوردار است، طراحی داخلی کمی دشوار به نظر می رسد. آیتم دیگری که در می بایست در طراحی داخلی داروخانه در نظر داشته باشید، هزینه هایی است که می بایست پرداخت شوند. شما باید طرحی را انتخاب کنید که خلاقانه و جدید باشد و در عین حال هزینه های بسیار بالایی برای شما نداشته باشد. سیتاک در مرحله اجرا نیز مشاور شماست و سعی می کند تا حد ممکن هزینه های شما را کاهش دهد. البته تا جایی که لطمه ای به کیفیت کار نخورد. با سیتاک همراه باشید.

[dt_banner type=”uploaded_image” target_blank=”false” bg_color=”rgba(249,174,0,0.4)” text_color=”#ffffff” text_size=”big” border_width=”3″ outer_padding=”10″ inner_padding=”10″ min_height=”60″]

برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه طراحی داخلی داروخانه با تلفن زیر تماس بگیرید.

۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸ فرهمند

[/dt_banner]

طراحی داخلی داروخانه

انتخاب طرح کلی:

در طراحی داخلی داروخانه فضای اصلی و متراژ مفید شما تعیین کننده است. بسیار مشخص است که اگر فضای مفید داروخانه بزرگ باشد، دست طراح برای بازی با المان های طراحی بیشتر باز است. طراح در فضاهایی که به صورت مستطیل می باشد، طرحی بهتری خلق می کند. نداشتن نقص در فضای هندسی داروخانه یکی از عوامل مهم زیبا شدن طرح اولیه است. در این مرحله، بر اساس ورودی و خروجی داروخانه و محل قرارگیری صندوق طرحی کشیده می شود و سپس فضاهای دیگر در آن گنجانده می شوند. محل قرارگیری ورودی از این جهت اهمیت دارد که شما می بایست فضای آرامش را در بدو ورود به مشتریان خود هدیه کنید. فضایی که در آن حداقل محدوده ی گردش رعایت شده باشد. پس از ورود به داخل داروخانه مشتری می بایست احساس امنیت کند. بنابراین اختصاص متراژی مفید برای این امر ضروری است.

البته در داروخانه های کوچک این فضا به حداقل خود می رسد. همین عامل باعث می شود تا مشتریان در هنگام ورود یا خروج با یکدیگر برخورد پیدا کنند و داخل مغازه در ساعات پیک بسیار شلوغ شود. شما می بایست تا جایی که امکان دارد از این اتفاق جلوگیری نمایید. برای مردم دیدن داروخانه های خلوت یا داروخانه هایی که فضای بزرگتری برای مشتریان در نظر گرفته اند بسیار خوشایند است. طراحان سیتاک سعی می کنند در هر متراژی این احساس را به مشتریان منتقل کنند. پس با در نظر گرفتن فضای ورودی داروخانه و همچنین محل قرارگیری صندوق طرح اولیه کشیده می شود. در طرح اولیه هنوز بحث جداسازی فضاهای کارمندان و بخش های مختلف داروخانه دیده نشده است. شرکت سیتاک مشاور شما در طراحی داخلی داروخانه است.

طراحی داخلی داروخانه

طراحی تکمیلی:

پس از آماده سازی طرح اولیه نوبت به تکمیل کردن طراحی می رسد. به نظر می رسد طراحی داخلی داروخانه برای شما هم بسیار مهم است. شما می توانید طرح را با انتخاب دکوراسیون دیوارها یا پوشاندن آنها با قفسه ها شروع کنید. اصول طراحی داخلی به این صورت است که بر حسب نیاز شما و ارتفاع دیوارها ابتدا به بحث قفسه ها پرداخته می شود و با اندازه های اجرایی در طرح مشخص می شوند. قفسه هایی برای نگهداری داروهای مختلف، انواع پوشک بهداشتی، لوازم آرایشی و کلی محصول دیگر برای شما طراحی می شود. معمولاً عمق قفسه های داروخانه ای ۳۰ سانتی متر و ارتفاع هر قفسه نیز ۳۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود. نکته اینجاست که با توجه به متراژ مفید عرض مغازه شما این انتخاب صورت می گیرد. شما می توانید عمق قفسه ها را تا ۳۵ سانتی متر نیز در نظر بگیرید.

قفسه هایی که در ارتفاع بالاتر قرار دارند می بایست ارتفاع بیشتری نسبت به قفسه های میانی داشته باشند. زیرا حتماً محصولاتی مانند پودرهای ورزشی یا لوازم برقی آرایشی نیز می بایست در قفسه ها و در معرض دید قرار بگیرند. معمولاً قفسه ها با رنگ سفید در نظر گرفته می شوند. البته شما می توانید رنگ دلخواه خود را نیز در اجرای قفسه ها اعمال کنید. به شرطی که قبلاً با طراح مطرح کرده باشید و طراح بر اساس سلیقه شما، طراحی رنگ و نور را انجام دهد. برای داروخانه قرار داشتن قفسه ها در پشت کارمندان لازم و ضروری است. زیرا فضای کمتری از کارمندان میگیرد. نهایتاً ۳۵ سانتی متر از دیوار جلوتر می آید. میتوانید بوسیله خلق نور و سایه در قفسه ها جلوه ی بسیار زیبایی برای مخاطبان ایجاد نمایید. قفسه ها در داروخانه جزو مهمترین بخش های طراحی داخلی هستند. طراحی نما و اجرای نما را به سیتاک بسپارید.

طراحی داخلی داروخانه

ساخت کانترها:

حال می بایست به سراغ طراحی کانتر ها برویم. در این بخش نظر کارفرما در کنار توجه به راحتی و سهولت در رفت و آمد مشتریان در نظر گرفته می شود. شما می توانید برای طراح، بخش های دریافت نسخه، تحویل دارو، محل فروش لوازم بهداشتی و آرایشی و صندوق را مشخص نمایید. طراح بر اساس نظرات شما اقدام به طراحی مناسب محیط می کند. معمولاً فضایی معادل ۵/۱ متر برای تردد کارمندان از پشت کانتر ها در نظر بگیرید. در این صورت می توانید کانترهایی با عرض ۵۰ سانت را در طراحی داخلی داروخانه لحاظ کنید. شما می بایست نهایتاً ۵/۲ متر از دیوار فاصله بگیرید و فضای در اختیار مشتریان را با این فاصله تنظیم نمایید. البته اگر عرض داروخانه شما زیاد باشد می توانید فضای بیشتری برای کارمندان، در نظر بگیرید. این ابعاد و اندازه ها به صورت حداقل و پیش فرض می باشند.

متریالی که برای کانترها مفید است میتواند یک پارتیشن ساده با رنگی که به دکوراسیون دیوارها و سقف و کف داروخانه همخوانی داشته باشد در نظر گرفته شود. البته می توانید کانترهای MDF را نیز برای داروخانه خود سفارش دهید. انتخاب متریال کانترها بستگی به بودجه ای دارد که می خواهید صرف دکوراسیون داروخانه خود کنید. در صورت پایین بودن بودجه می توانید هم متریال قفسه ها و هم متریال کانترها را تقلیل دهید. ورق های نئوپان با روکش لترون یا قفسه های پیچ و مهره ای می توانند هزینه های شما را کاهش دهند. برای هر کانتر می بایست با ارتفاع ۱ متر و ۶۰ سانت شیشه در نظر بگیرید. قراردادن محفظه ای برای ارتباط مشتریان با کارمندان نیز در کانتر ها ضروری است. اگر شیشه ها هزینه شما را بالا می برد می توانید ارتفاع شیشه ها را کم کنید. ولی نمی توانید آنها را حذف کنید.

طراحی داخلی داروخانه

طراحی سقف و کف داروخانه:

کم کم به انتهای مرحله طراحی داخلی داروخانه رسیده ایم. انتخاب طرحی مناسب برای سقف داروخانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا نورها و روشنایی ها معمولاً در سقف قرار می گیرند. با توجه به شلوغ بودن دیوارهای داروخانه و قرارگیری قفسه ها نمیتوان از دیوارها انتظار کمک در بخش نورپردازی را داشت. فضاهای مخصوص روی دیوارها کمک می کند تا بتوانیم نورپردازی قفسه ها را انجام دهیم. بنابراین برای داشتن نور ها و سایه ها نیازمند طراحی سقف هستیم. امروزه با کمک متریال های پیش ساخته کناف می توانیم هر طرحی را در سقف اجرا نماییم. هر تعداد هالوژن و لامپ که بخواهیم می توانیم روی آن اجرا کنیم و از طرفی هزینه های مقرون به صرفه ای نیز دارند. مهم این است که طراح برای سقف داروخانه شما چه چیزی را در نظر گرفته است. استفاده از طرح های منحنی در سقف برای داروخانه ها بسیار جذب کننده هستند.

طراحی کف داروخانه نیز می بایست بر اساس طرحی که برای سقف نهایی شده است، صورت گیرد. کف داروخانه می تواند با سرامیک های سفید یا کرم روشن اجرا شود. سرامیک ها معمول ترین متریال اجرای کف داروخانه هستند. آنها به تنهایی می توانند بار رنگ مغازه را بر دوش بکشند. پس از اینکه طراحی کف و سقف داروخانه انجام شد، روی آنرا با نورپردازی کامل می کنیم و به این ترتیب به انتهای پروژه می رسیم. فقط بحث انتخاب ویترین آرایشی و ویترین اصلی می رسد. اگر مغازه شما دارای ویترین اصلی است پیشنهاد می دهیم طرحی مجزا برای آن تهیه کنید. زیرا یکی از وظایف مهم ویترین ها جذب افراد برای خرید لوازم آرایشی – بهداشتی است. افرادی که ممکن است مشتری دارو نباشند ولی به محصولات آرایشی و بهداشتی نیاز داشته باشند.

طراحی داخلی داروخانه

اجرای پروژه:

پس از اینکه طراحی داخلی داروخانه انجام شد و به تایید کارفرما رسید، نوبت به اجرا می رسد. شرکت سیتاک مانند تمام همکاران خود سعی می کند طرحی را برای داروخانه در نظر بگیرد که کاملاً اجرایی باشد. یعنی جزئیات طرح به اجرای واقعی بسیار نزدیک باشد. شما برای اجرای دکوراسیون داخلی داروخانه نیاز به نقشه های اجرایی دارید. معمولاً نقشه های دیتیل اجرایی را همان مجموعه ای که طراحی را انجام داده است، به شما می دهد.

بهتر است بحث طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی را با یک مجموعه و یک شرکت انجام دهید. زیرا این امر به افزایش کیفیت کار و کاهش هزینه ها کمک می کند. در مرحله اجرا شما می بایست برآوردی دقیق از زمان اجرا و هزینه های کار داشته باشید. این طرح را شرکت سیتاک به شما می دهد. کافی است با کارشناسان سیتاک در ارتباط باشید تا با کمترین هزینه های ممکن، طرح های فوق العاده ای را در داروخانه خود پیاده سازی کنید. یکی از وظایف شرکت سیتاک این است که به مشتریان خود مشاوره رایگان در زمینه های طراحی و اجرای پروژه ها می دهد. برای خرید متریال ها نیز، هم می توانید خودتان خرید کنید و هم می توانید با تعیین نماینده ای، خرید را به مجری دکور واگذار نمایید. همینقدر که شما بر روند خرید متریال ها نظارت داشته باشید کافی است.

شرکت سیتاک طراح و مجری ایده های جدید در طراحی دکوراسیون تجاری است.

[dt_banner type=”uploaded_image” target_blank=”false” bg_color=”rgba(249,174,0,0.4)” text_color=”#ffffff” text_size=”big” border_width=”3″ outer_padding=”10″ inner_padding=”10″ min_height=”60″]

برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه طراحی داخلی داروخانه با تلفن زیر تماس بگیرید.

۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸ فرهمند

[/dt_banner]

طراحی داخلی داروخانه

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :