طراحی و اجرای کافی شاپ

طراحی واجرای کافی شاپ
طراحی واجرای کافی شاپ

طراحی و اجرای کافی شاپ

طراحی و اجرای کافی شاپ یکی از امور تخصصی دکوراسیون مغازه است. همانطور که می دانید طراحی کافی شاپ دارای ضوابط خاصی است که اگر در هنگام طراحی رعایت نشود باعث افت میزان فروش می شود. شرکت سیتاک با بیش از ۱۰ سال تجربه در زمینه تخصصی بازسازی مغازه در اصناف مختلف مشاور و همراه شماست و در مراحل طراحی سعی می کند تا با نگاهی ویژه به سلایق طیف مشتریان شما ایده های جدید و خلاقانه را پیشنهاد دهد.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

امروز در مورد طراحی و اجرای کافی شاپ با یکدیگر گفتگو خواهیم کرد تا با امید به خدا بتوانیم چالش های طراحی کافی شاپ را بشناسیم و بتوانیم راهکارهای مفیدی برای عبور از این چالش ها ارائه نماییم. با سیتاک همراه باشید.

اولین نکته ای که می بایست به آن توجه داشته باشید این است که طراحی پلان اولیه و خلق تصاویر ۳ بُعدی باید به گونه ای باشد که بتواند جذ مخاطبان بیشتری را برای مغازه ی شما ایجاد نماید. این طراحی می تواند بر اساس خلاقیت آماده سازی شود و با متریال های ساده و استفاده از رنگ های جذاب ادامه پیدا کند.

مخاطبان شما در کافی شاپ می خواهند که در فضایی آرام و دنج را تجربه نمایندو ممکن است برخی از مشتریان شما قرار های کاری و اداری خود را در کافی شاپ شما برگذار کنند. بنابراین می بایست به تمام طیف مخاطبان خود توجه کنید. سیتاک همیشه در کنار شماست.

طراحی واجرای کافی شاپ
طراحی واجرای کافی شاپ

۱ – برداشت اندازه های دقیق:

اولین مرحله در بازسازی مغازه این است که مغازه فعلی را آنالیز نماییم. اینکار ابتدا با برداشت اندازه های دقیق مغازه آغاز می شود. برای طراحی داشتن ابعاد و اندازه ها ضروری است چون می بایست بر اساس وضع موجود ایده های جدید را ساماندهی کرد.

برداشت اندازه و ارتفاع دقیق هر یک از دیوارها جهت اجرای دکورهای دیواری و برداشت اندازه های طولی و عرضی مغازه به جهت جانمایی محل پذیرایی از مشتریان ضروری است. ارتفاع مغازه نیز در بخش طراحی مهم است. زیرا برای طراحی و اجرای کافی شاپ می بایست از تمام فضا در جهت خلق فضاهای دکوراتیو به صورت بهینه استفاده شود.

طراحی واجرای کافی شاپ
طراحی واجرای کافی شاپ

۲ – جانمایی کانتر سفارشات:

یکی از چالش هایی که در مسیر طراحی کافی شاپ به آن برخورد می کنیم جانمایی صحیح کانتر سفارشات است. مشتریان شما به سهولت و بدون اینکه مشکلی در رفت و آمد داشته باشند می بایست بتوانند سفارشات خود را ثبت کنند. بنابراین جانمایی کانتر سفارشات بسیار اهمیت دارد. این مطلب که کانتر را در کدام بخش از مغازه جانمایی کنید اصل کار شماست.

کانتر می بایست در بخشی از مغازه قرار داشته باشد که کافه من بتواند بر تمام بخش های مغازه احاطه ی کامل داشته باشد. از طرفی نباید کانتر بیش از حد به درب ورود و خروج نزدیک باشد. یکی دیگر از چالش های جانمایی کانتر این است که می بایست بین فضای مخصوص برای نشستن مشتریان و فضای آماده سازی سفارشات آنها ارتباط دسترسی وجود داشته باشد.

 یعنی کافی من می بایست بتواند به راحتی بین این ۲ مسیر تردد داشته باشد بدون آنکه به مشکلی بر بخورد یا مشتریان این رفت و آمد را حس کنند. یادتان باشد ارتفاع میز کانتر و شکل هندسی آن نیز بسیار مهم است. به لحاظ ارتفاع کانتر نباید بیش از حد بلند یا خیلی کوتاه باشد. شما می بایست ضمن رعایت ارتفاع استاندارد برای کانتر شکل هندسی مناسبی را با توجه به شکل کلی مغازه برای آن در نظر بگیرید.

اشکال هندسی با خطوط شکسته برای طراحی های کلاسیک و کانتر های منحنی برای طراحی های مدرن مناسب هستند. یادتان باشد حتماً رویه ی کانتر را از جنس صفحه کورین روشن انتخاب نمایید. البته چوب های طبیعی برای ایجاد احساس مناسب برای مشتریان نیز توصیه می شود. بنابراین در انتخاب کانتر اصلی کافی شاپ دقت کنید. سیتاک مشاور شماست.

طراحی واجرای کافی شاپ
طراحی واجرای کافی شاپ

۳ – دکور دیوارها:

یکی دیگر از ملزومات طراحی کافی شاپ توجه به دکور دیوارها است. شما می بایست طراحی و دیزاین دیوارها را بر اساس سبک مورد طراحی کافی شاپ طراحی و اجرا نمایید. به عنوان مثال اگر طراحی دکوراسیون داخلی را بر اساس سبک کلاسیک بسته اید می بایست دیوارها را نیز بر اساس تِم کلاسیک دیزاین نمایید. در سبک کلاسیک برای دیوارها قراردادن قاب های شکسته جهت جانمایی تابلوهای خط نوشته یا آثار هنری برجسته پیشنهاد می شود.

در خاطرتان باشد کلاسیک یکی از محبوب ترین سبک ها برای کافی شاپ است. دست طراحان در این سبک باز است، هر چند که سبک مدرن نیز طرفداران خاص خودش را دارد. اگر می خواهید کافی شاپی مدرن را طراحی و اجرا نمایید می توانید هر دیوار را با یک دیزاین متفاوت چهره کنید. شما می توانید تئوری چند طرحی را برای کافی شاپ مدرن و امروزی خود در نظر بگیرید.

 دیوار اصلی می تواند رنگ و بوی آجر داشته باشد. آجرهایی سنتی که حس و حال ایرانی بودن در فضای کافی شاپ را کاملاً منتقل می کند. برای دیوارهای جانبی می توانید نمایشگاهی از عکس های اجتماعی را در غالب های پست مدرن در نظر بگیرید. می توانید قاب سازی روی دیوارها را با سلیقه ی خود انجام دهید.

حتی می توان یکی از دیوارها را به روش های خلاقانه رنگ کرد و دیوار دیگر کافی شاپ را ساده رها کرد. نگران نباشید. سیتاک به حداکثر میزان فروش شما در طراحی و اجرا فکر می کند. در نظر گرفتن سلایق بیش از نیمی از مشتریان احتمالی شما یکی از وظایف سیتاک در طراحی و بازسازی کافی شاپ است. به سیتاک اعتماد کنید. پس از طراحی تفاوت ایده های جدید و کارهای معمولی را متوجه خواهید شد.

طراحی واجرای کافی شاپ
طراحی واجرای کافی شاپ

۴ – دکور سقف:

دکور سقف نیز در طراحی و اجرای کافی شاپ بسیار دارای اهمیت است. از این جهت که حس کافی شاپ را می توان از سقف مغازه به مشتریان منتقل کرد. ممکن است سقف خیلی دیده نشود ولی در ایده های جدید و خلاقانه می بایست کاری کرد که سقف نیز در کانون توجه مخاطبان قرار گیرد. علاوه بر آنکه سقف محل مناسب و ضروری برای ست آپ کردن نور لازم بر روی دیواره ها است. بنابراین سقف را دست کم نگیرید.

شما می توانید عنصر بسیار جذاب چوب را با توجه به وسعت سقف طراحی و اجرا نمایید. چوب های ترموود مخصوص با رنگ های طبیعی و عمر بالا می توانند گزینه ی بسیار مناسبی باشند. ضمن اینکه همین چوب ها خود عناصر دکوراتیوی هستند که می توانند مشتریان بسیاری را جذب نمایند.

سقف می تواند در سبک های کلاسیک دیزاین های متفاوتی نیز داشته باشد. استفاده از طاق های گرد که معماری ایرانی را یادآور می شوند، ایده ی جدیدی برای کافی شاپ های تهران است. حتی استفاده از المان های متفاوت مانند چتر های رنگی که چند سالی است مُد شده است نیز راهگشا است. سقف های گچبری شده رنگی نیز ایده ی خلاقانه دیگری است که اگر با ظرافت اجرا شود بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

طراحی واجرای کافی شاپ
طراحی واجرای کافی شاپ

۵ – نورپردازی کافی شاپ:

مهمترین بخش طراحی یک کافی شاپ بخش نورپردازی است. همانطور که می دانید معمولاً در کافی شاپ ها از نورهای کم و محیطی تاریک استفاده می شود. اگر شما نیز خواهان ساخت محیطی دنج و آرام برای مشتریان و برند خود هستید می بایست همین خط فکری در نورپردازی را رعایت نمایید. شما می توانید بخش هایی از مغازه را روشن و بخش هایی را تاریک نورپردازی نمایید. قسمت هایی که به مشتریان شما اختصاص دارد می تواند شامل ۲ یا چند بخش مجزا باشد.

مشتریان روزانه که عموماً با میزهای و صندلی های ۲ نفره جانمایی شده است می تواند بخش تاریک کافی شاپ باشد. بخش VIP نیز می تواند بخشی از مغازه باشد که به منظور برگذاری جشن های تولد خصوصی طراحی شده باشد. در VIP شما به نورپردازی خاصی که می تواند روشن تر از بخش قبلی باشد نیاز دارید.

حتی می توانید قسمتی دیگر را در کافی شاپ طراحی نمایید که مربوط به لُژ خانوادگی یا گروه دوستانه است. در این بخش هم استفاده از نورهای رنگی که مستقیماً میز های اصلی را روشن می کنند ایده ی مناسبی است. در خاطر داشته باشید مهم نیست کافی شاپ شما در کدام منطقه از شهر قرار گرفته است. مهم این است که مشتریان شما با ورود به کافی شاپ احساس راحتی و آرامش کنند. این آرامش را می توانید با انتخاب دکوری ساده و کم هزینه نیز ایجاد نمایید.

نیاز نیست خیلی برای دکور دیوارها هزینه نمایید جایی که می توانید با کمک خلاقیت بیشترین بازدهی را دریافت کنید. نورهای کم، آرام کننده هستند به شرطی که در هنگام ترکیب با نورهای بیشتر با لوکس بالاتر بتوانند هماهنگی مطلوب بصری را در همه جای مغازه داشته باشند.

طراحی و اجرای کافی شاپ
طراحی و اجرای کافی شاپ

۶ – انتخاب مبلمان:

به بخش آخر طراحی و اجرا رسیده ایم. کافی شاپ شما می تواند به وسیله مبلمانی که انتخاب می کنید تبدیل به برندی خاص شود. به شرط آنکه انتخاب مبلمان با توجه به هماهنگی لازم با دکور داخلی کافی شاپ باشد. البته اِلمان های بیشتری برای انتخاب مبلمان تاثیر گذار هستند که می بایست به آنها نیز توجه داشته باشید.

یکی از آنها میزان راحتی مشتریان با صندلی ها است. هر چقدر مشتریان شما با مبلمان کافی شاپ شما احساس راحتی بیشتری کنند انتخاب موثرتری داشته اید. در هنگام جابجایی مبلمان نیز دقت داشته باشید که صندلی ها نباید سر و صدای زیادی ایجاد کنند. این عمل باعث برهم زدن آرامش کافی شاپ خواهد شد.

انتخاب میزهای تک، ۲ و چند نفره نیز در جای خود مهم است. میزهایی با شکل های هندسی گرد، بیضی یا حتی مربع می توانند جالب توجه باشند. شما می توانید میزهای تک نفره را نیم گرد و به صورت صفحه های ۱۸۰ درجه طراحی نمایید و آنها را روبه دیوار قرار دهید. میزهای ۲ نفره را گرد یا مربع و میزهای چند نفره را به شکل مستطیل سفارش دهید.

هماهنگی بین میزها و متریال آنها و همچنین نوع و شکل و شمایل صندلی ها نیز بسیار مهم است. در دیزاین کافی شاپ یکی از مهمترین اقدامات تنظیم هارمونی است. هیچ عاملی نباید این هماهنگی را برهم بزند.

طراحی واجرای کافی شاپ
طراحی واجرای کافی شاپ

۷ – پخش موسیقی:

از دیگر عوامل مهم برای جذب مشتریان در کافی شاپ طراحی و تست سیستم پخش موسیقی است. شما حتماً می بایست موسیقی را به عنوان عنصری حیاتی برای کافی شاپ در نظر بگیرید. در این بین به تعادل رساندن صوت در همه جای کافی شاپ ضروری است. حتماً در نظر داشته باشید که صدا به صورت یکنواخت در تمام مغازه شنیده شود.

این عمل به مشتریان و وفاداری آنها کمک می کند. شما می توانید در انتخاب موسیقی و زمان های پخش آن نیز بررسی های لازم را انجام دهید یا به صورت آزمون و خطا سلایق مشتریان خود را به دست آورید. حتی در نظر گرفتن زمان هایی برای اجرای موسیقی زنده حتی بایک گیتار نیز می تواند دلنشین باشد و به صمیمی تر شدن فضای کافی شاپ شما کمک کند.

سیتاک طراح و مجری ایده های جدید در دکوراسیون مغازه کافی شاپ است و همیشه مشاور شما خواهد ماند.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

امیدوارم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و به کمکش تونسته باشید جواب سوالتون رو پیدا کنید. در صورتی که در رابطه با این مطلب سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنیددر ضمن برای حمایت از ما این مطلب رو لایک کنید و امتیاز بدید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *