طراحی اتاق پذیرایی

طراحی اتاق پذیرایی

طراحی اتاق پذیرایی

طراحی اتاق پذیرایی

برای طراحی اتاق پذیرایی می بایست خود را آماده کنید. آمادگی برای یک هیجان بزرگ. تغییر دکوراسیون فضای پذیرایی منزل شما. برای این منظور ابتدا به تمرکز خیلی بالایی نیاز داریم. همانطور که می دانید اتاق پذیرایی در معماری ایرانی و امروز ایران بسیار مهم است. (هر چند خانه هایی در همین شهر هستند که تنها یک اتاق دارند و نمی توان فضایی مجزا برای پذیرایی آنها تعریف کرد.) فضایی که شما از میهمانان پذیرایی می کنید و می تواند هر شکلی داشته باشد. ولی برای اینکه از سر در گمی خارج شویم و بتوانیم به بهترین شکل ممکن طراحی اتاق پذیرایی را انجام دهیم، می بایست نکاتی را در طراحی رعایت کنیم. با سیتاک همراه باشید.

شما می توانید برای مطالعه اطلاعات کلی بر روی طراحی دکوراسیون داخلی کلیک نمایید.

طراحی دیوارها:

مهم ترین قسمت طراحی اتاق پذیرایی، طراحی دیوار است. زیرا دیوارها محیط اصلی اتاق و کانون توجه میهمانان شما هستند. یک اتاق خالی را در نظر بگیرید که دیوارهایش ساده نیستند و با طرح ها مختلف دیزاین شده اند. مطمئناً احساس شما در همین اتاق خالی بسیار بهتر از اتاقی است که دیوارهایش سفید ساده باشند. منظور سیتاک از طراحی دیوارها فقط رنگ آمیزی آنها نیست. اگر رنگ دیوار را تغییر دهید اتفاق خوشایندی افتاده است ولی طراحی دیوار چیزی فراتر از یک نقاشی ساده است. برای طراحی دیوارها نیاز به نظر یک کارشناس معماری دارید. شخصی که به امور دکوراسیون داخلی آشنایی داشته باشد. زیرا هر دیوار در اتاق پذیرایی جایگاه خود را دارد و نقش خود را بازی می کند. به طور حتم می بایست سلایق شما نیز در طراحی دیوارها اعمال شود. سلایقی که ممکن است به خاطر مسائل مالی محدود شده باشد.

زمانی که صحبت از طراحی داخلی یا طراحی دیوارها می شود نگرش عمومی این است که با ابزارهای گوناگون طراحی را انجام دهند. به عنوان مثال سریع در ذهنشان مقایسه ای بین کاغذ دیواری و دیوارپوش انجام می دهند و تصور می کنند که کار طراحی با انتخاب متریال مورد نظر انجام می شود. طراحی داخلی یعنی طرحی مشخص، با معنی و دارای انرژی مثبت که مناسب فضا و متراژ اتاق مورد نظر باشد. این طرح می تواند در سبک های مختلف طراحی دکوراسیون داخلی باشد و از قواعد یک سبک خاص پیروی کند. پس از آماده سازی طرح که ممکن است ساعتها وقت طراح را بگیرد، نوبت به جایگذاری متریال ها می رسد. البته طراحان معمولاً طرح مورد نظر را با متریال ذهنی سازی می کنند و سپس به طرح با همان متریال ها عینیت می بخشند. طراحی نما و اجرای نما از دیگر خدمات سیتاک می باشد.

طراحی اتاق پذیرایی
طراحی اتاق پذیرایی

عوامل مهم در طراحی دیوارها:

همانطور که گفته شد برای طراحی اتاق پذیرایی مهمترین بخش دیوارها هستند. برای طراحی دیوارها در هر سبکی می بایست به عوامل مختلفی توجه کرد. عدم توجه و نداشتن تمرکز کافی در حین طراحی می تواند طراحی دیوارها و در نتیجه طراحی اتاق پذیرایی را خراب کند. یادتان باشد شما ابتدا می بایست سبک مورد نظر و کلی در بازسازی ساختمان خود را تعیین کرده باشید. سبک دکوراسیونی که شما انتخاب می کنید تا انتها همه چیز را تعیین می کند. به عنوان مثال شما می خواهید خانه ای مدرن با حال و هوای صمیمی داشته باشید. در این صورت طراحی دیوارها، طراحی مبلمان، طراحی رنگ و نور برای تمام فضاها می بایست بر اساس قواعد سبک مدرن انجام شود. طراحی داخلی مدرن در اجرا و نوع متریال هایی که استفاده می شود نسبت به سبک کلاسیک و سنتی متفاوت است.

 بنابراین ابتدا با کارشناسان سیتاک مشورت نمایید تا سبک مورد نظر خود را شناسایی و سپس طراحی انجام شود. عامل دیگری که در طراحی دیوارها مهم است مساحت هر دیوار و زاویه با ورودی اتاق پذیرایی است. هر دیوار در مقایسه با محل قرارگیری ورودی اتاق نقش متفاوتی دارد. اگر در سبک کلاسیک می خواهید طراحی اتاق پذیرایی انجام شود معمولاً تمام دیوارها شبیه به یکدیگر می شوند. در سبک کلاسیک شما می توانید دیوارهایی یکدست با تابلوهای دکوری زیبا داشته باشید. این اتفاق در مورد سبک مدرن کمی متفاوت تر است. شما می توانید در سبک مدرن کمی قواعد طراحی کلاسیک را بشکنید. می توانید هر دیوار را با طرحی جداگانه ولی دارای هماهنگی دیزاین نمایید. معمولاً دیوارهای روبروی ورودی دیوار اصلی محصوب می شوند. طرح کلی و دارای کانسپت دیوار باید روی این دیوار انجام شود. می توان از دیوارهای جانبی که در طرفین ورودی اتاق پذیرایی قرار می گیرند به عنوان مکمل برای دیوار اصلی نیز استفاده کرد.

عامل مهم و کلی دیگری نیز در طراحی دیوارها وجود دارند و آنهم محل پنجره ی اتاق پذیرایی است. این نکته که نور طبیعی از کجا به اتاق پذیرایی می رسد اهمیت دارد. می توان بر اساس محل قرارگیری پنجره نوع طراحی را شکل داد. قاعدتاً پنجره ها فضایی برای بازشو دارند و روی آنها امکان استفاده از تابلوهای دکوری را نداریم. ولی پنجره ها به طراحی داخلی یک هدیه می دهند. پرده عنصری مهم برای دکوراسیون هر اتاقی است. فرقی نمی کند اتاق پذیرایی را طراحی می کنید یا طراحی اتاق خواب مورد نظر شماست. از پرده ها در طراحی می توان استفاده های بسیاری کرد. شکل گیری رنگ اصلی طرح در اتاق های پذیرایی که پنجره های بزرگ دارند صورت می گیرد. شما از انتخاب پرده ها می توانید به طراحی اتاق پذیرایی ادامه دهید. سیتاک همچنین در زمینه دکوراسیون مغازه و اجرای دکور مغازه قادر به انجام پروژه های شما می باشد.

طراحی اتاق پذیرایی
طراحی اتاق پذیرایی

انتخاب مبلمان:

پس از اینکه طرح روی دیوارها و رنگ پرده ها را مشخص کردید می توانید متناسب با سبک دکوراسیون داخلی خود مبلمان را نیز انتخاب نمایید. در بیشتر مواقع و هنگامی که شما می خواهید دکوراسیون داخلی منزل خود را عوض کنید می بایست همه چیز را از انتها انجام دهید. یعنی متناسب با رنگ مبلمان خود سبک مورد نظر در طراحی داخلی را انتخاب نمایید. رنگ پرده ها را تعیین و خریداری نمایید و طراحی دیوارها را انجام دهید. به هر ترتیب مبلمان شما نقش مهم و غیر قابل انکاری در طراحی اتاق پذیرایی خواهد داشت. شما بر اساس فرهنگ و قواعد زندگی شخصی خود می توانید از مبلمان کلاسیک، شاهانه، راحتی و مدرن استفاده نمایید. سیتاک سعی می کند بر اساس داشته های شما در طراحی دکوراسیون داخلی بهترین پیشنهادات را برای شما آماده کند.

هماهنگی در رنگ مبلمان و پرده ها و دیوارها تعیین کننده شکل و شمایل کلی اتاق پذیرایی شماست. شما می توانید از طریق روانشناسی رنگ ها و انرژی هر رنگ نسبت به انتخاب و ترکیب رنگ ها اقدام نمایید. شما می توانید پرده های مشکی و قرمز کلاسیک را با مبلمان مشکی و قرمز مدرن ست کنید. البته در این انتخاب دیوارها عموماً سفید یا کرم روشن هستند. شما می توانید رنگ مبلمان را سفید یا کرم روشن در نظر بگیرید و با انتخاب پرده های صورتی یا بنفش و دیوارهای لاجوردی اتاق پذیرایی با انتقال احساس مثبت و انرژیک را خلق نمایید. رنگ آبی تاثیر زیادی در از بین بردن اشتها دارد و می تواند برای پذیرایی های ساده و مختصر شبانه بسیار مناسب باشد. یادتان باشد شما ۳ عامل مهم در اتاق را باید با یکدیگر هماهنگ نمایید. دیوارها، پرده اتاق پذیرایی و مبلمان.

طراحی اتاق پذیرایی
طراحی اتاق پذیرایی

انتخاب وسایل دکوری:

شما تقریباً به انتهای طراحی اتاق پذیرایی رسیدید. دیوارها را با توجه به سبک مورد نظرتان دیزاین کردید. پرده ها را بر اساس رنگ مبلمان یا رنگ دیوارها انتخاب نمودید و اکنون اتاقی آماده برای پذیرایی از میهمانان خود دارید. حال می توانید بر اساس تم و هسته ای که سبک مورد نظر شما در طراحی داخلی دارد یا بر اساس مفهومی که می خواهید به میهمانان خود انتقال دهید وسایل دکوری اتاق پذیرایی را نیز انتخاب نمایید. معمولاً میهمانانی که برای اولین بار به منزل شما یا محل کار شما می آیند بیشترین دقت و توجه را به همین وسایل دکوری معطوف می کنند. دیدن هر تابلو یا وسیله دکوری در منزل شما می تواند بیانگر مفهومی باشد. چه بهتر که شما به صورت خود آگاه این مفاهیم را به میهمانان خود منتقل نمایید. مفاهیمی مانند شادی، نظم، اقتدار و حتی امنیت خاطر.

وسایل دکوری در اتاق پذیرایی به ۲ دسته تقسیم می شوند. وسایل آویز مانند تابلوها، ساعت دیواری و وسایل قدیمی دکوری و … که امروزه دارای تنوع بسیار زیادی هستند. و وسایل دکوری کوچک که به صورت ایستاده یا گلدان های مصنوعی می توان از آنها استفاده کرد. کاربرد هر تابلو در سبک مختلفی نمود پیدا می کند. شما می توانید در سبک کلاسیک از تابلو فرش، تابلوهای نقاشی از مناظر یا تابلوهایی منقش به گل آرایی استفاده نمایید. در سبک مدرن می توانید از تابلوهای فانتزی، تابلوهای چند تیکه و تابلوهایی که به لحاظ هندسی نامتقارن هستند استفاده نمایید. هر کدام از سبک ها و وسایل دکوری می تواند بیانگر احساسی متفاوت باشد. حساسیت روی انتقال این احساس ها در دفاتر کار بیشتر است. زیرا به راحتی و با تغییر دکوراسیون داخلی دفتر یک شرکت می توان تعداد قراردادها را افزایش داد.

شرکت سیتاک طراح و مجری ایده های جدید در طراحی دکوراسیون داخلی مسکونی، اداری و تجاری

مشاوره رایگان ۰۹۱۲۶۷۵۲۲۷۹ مهندس فرهمند

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :