مراحل طراحی لابی اداری

مراحل طراحی لابی اداری
[interective_banner effects=”effect-milo” url=”https://www.sitakdesign.com/wp-content/uploads/2018/11/E87C59-BF4EFA-377E18-557B3D-EF4BC3-58B8D7.jpg” title=”طراحی لابی” titlesize=”28px” desc=”ترکیب نور و متریال در طراحی لابی” descsize=”25px” clr=”#ffffff” image_id=”6368″ height=”700px”]

مراحل طراحی لابی اداری

طراحی لابی اداری یکی از تخصص های سیتاک است. جایی که شما برای جلب نظر مشتریان کار خود می بایست دقت را در طراحی لابی چاشنی کار قرار دهید. برای طراحی و اجرای لابی اداری باید و نباید هایی هست که در این مقاله آنها را بررسی خواهیم کرد. با سیتاک همراه باشید.

طراحی و اجرای لابی های اداری از چند مرحله پیروی می کنند که می بایست در زمان مشخص خود انجام شوند. نکته ی اساسی این است که هیچگاه طراحی را فدای زمان اجرای پروژه نکنید.بنابراین به نظر کارشناسان سیتاک اولویت با طراحی است.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸      

۱ – طراحی ۳ بُعدی لابی:

اولین خدمات شرکت سیتاک در امر بازسازی ساختمان به ویژه بازسازی لابی برداشت اندازه های واقعی جهت طراحی است. ما معتقدیم طرحی برای اجرای لابی مناسب است که بر اساس نیازها و جایگاه شرکت و سازمان شما طراحی شده باشد. سیتاک در طراحی لابی ابتدا بر اساس فضای موجود کانسپت اولیه را بارگذاری می کند. سپس با توجه به سلایق و نیازهای سازمان شما جزئیات طرح را تدقیق می کند تا بتوانیم به نقطه ی مشترکی در طراحی برسیم.

همه چیز برای خلق لابی زیبا که جذاب و موثر باشد از طراحی شروع می شود. یادتان باشد هر شرکتی را برای طراحی و اجرای موارد فنی انتخاب نکنید. تجربه و تخصص سیتاک بر اساس خلق فضاهایی کارآمد و جذاب است که در آن نیازهای شما و موارد روانشناسانه اداری دیده شد باشد. شما می توانید بر اساس نمونه کارهای طراحی شده در بخش لابی به جمع بندی برسید و شرکت مناسب در این زمینه را برای طراحی لابی شرکت خود انتخاب نمایید.

طراحی لابی

۲ – تقسیم بندی فضاها:

در لابی استفاده از همه ی فضاها مهم است. شما متراژ زیادی برای از دست دادن ندارید. بنابراین با این رویکرد لابی شما طراحی خواهد شد که ضمن ساخت و ایجاد فضایی زیبا و گیرا کاربری های مناسبی نیز برای گوشه و کنار لابی تعریف شده باشد. شما می توانید خواسته های خودتان را به صورت کاملاً شفاف و روشن به طراح بگویید.

در این صورت طراح بر اساس خواسته های شما اقدام به تقسیم بندی فضاهای اصلی لابی می کند. این تقسیم بندی به لحاظ زیبایی شناختی بسیار مهم است. اینکه هر کاربری دقیقاً در محل مناسب خودش تعریف شده باشد که زیبایی بصری را برای لابی شما ایجاد نماید.

یکی از فضاهای اصلی لابی های اداری قرارگرفتن میز اطلاعات یا کانتر نگهبانی است. طراح بر اساس ضوابط و تجربه ی شخصی می تواند هر گوشه ای از لابی را به کانتر نگهبانی اختصاص دهد. ولی بهترین مکان برای این منظور دقیقاً در ورودی لابی است. البته در برخی لابی ها با توجه به شکل هندسی لابی ممکن است در انتهای لابی کانتر نگهبانی یا اطلاعات جلوه ی بهتری پیدا کند. بنابراین طراحی می بایست دقیقاً بر اساس فضای مورد نظر شما انجام شود. قاعده اصلی و کلی در اینکار بسیار مشخص و واضح است.

یکی دیگر از نیازهای هر لابی بخش انتظار است. حتماً برای شرکت های مختلف، لابی محلی برای انتظار میهمانان خواهد بود. بنابراین یکی از وظایف شرکت طراحی لابی، طراحی و ساخت فضایی دلنشین برای میهمانان ویژه است. حتماً شما نیز همین انتظار را دارید. زیبایی لابی شما تنها با انتخاب متریال صحیح در طراحی ممکن نیست بلکه نورپردازی مناسب و اصولی نیز یکی از مهمترین آبجکت ها است.

طراحی لابی

۳ – نورپردازی لابی اداری:

نوبتی هم باشد نوبت تاثیر نور و نورپردازی است. یکی از راهکارهای ارزان و بسیار تاثیر گذار در زیبایی بصری لابی، استفاده از نور است. ولی آیا هر نوری با هر میزانی برای لابی شما مناسب است؟ مسلماً نورپردازی اگر بر اساس ضوابط باشد تاثیر بیشتری خواهد داشت.

نورهای تنظیم شده برای بخش هایی که میخواهیم بیشتر در دید باشد و نورهای اصلی برای تامین روشنایی محیطی لابی است. بنابراین در نورپردازی می بایست بسیار دقت شود. نورپردازی خوب و اصولی می تواند با کمترین هزینه بیشترین بازدهی و زیبایی را در بر داشته باشد.

یکی از مواردی که می بایست در نورپردازی رعایت شود نقاطی است که منابع نور نصب می شوند. شما نمیتوانید در هر قسمتی از لابی که دلتان خواست منابع نور را نصب کنید. استفاده از نورهای مخفی که منابع نور در آنها مخفی هستند بسیار تاثیر گذار است. نکته ی اصلی در نورپردازی هماهنگی در بین نورها است.

شما می توانید با مشورت کارشناسان سیتاک ترکیبی از نورهای خطی و نقطه ای را برای لابی خود در نظر بگیرید. یادتان باشد تمام این موارد که در نورپردازی دارای اهمیت هستند در طراحی و بارگذاری تصاویر ۳ بُعدی دیده می شوند و کارایی هر کدام از آنها بررسی و به تایید شما خواهد رسید.

نورپردازی لابی

۴ – انتخاب صحیح متریال:

پس از طراحی لابی اداری می بایست برآورد دقیقی از هزینه اجرایی انجام شود. در این مرحله بر اساس نظر طراح متریال ها قابلیت انتخاب پیدا می کنند. به عنوان مثال طراح برای کف لابی سنگ سفید در نظر گرفته است. حالا در برآورد ها می توان از سنگ سفید ممتاز با قیمت ۳۰۰ هزار تومان استفاده کرد. یا می توان از سنگ سفید با درجه کیفی پایین تر و قیمت حدودی ۸۰ هزار تومان استفاده کرد.

این انتخاب بر اساس بودجه شما برای اجرای لابی صورت می گیرد. کارشناسان سیتاک به شما مشاوره های لازم در خرید متریال ها را ارائه می کنند. به عنوان مثال کیفیت و مقایسه قیمت در متریال های مختلف یکی از بخش های مشاوره ای سیتاک است.

منظور از انتخاب صحیح متریال چه در بازسازی ساختمان و چه در طراحی لابی اداری استفاده از متریال های با کیفیتی است که طراح آنها را در طرح کاملاً مشخص کرده است. اگر می خواهید لابی با حس و حال سنتی ایجاد کنید می توانید از آجر نیز استفاده نمایید. آجرها احساس متفاوتی را به هر بیننده ای منتقل می کنند.

در طراحی لابی اداری استفاده از چوب و ترکیب آن با دیوارپوش ها نیز به همین صورت است. اگر این ترکیب متریال در بخش طراحی لابی به درستی انجام شده باشد، هزینه ها و زمان اجرای پروژه کاهش می یابد. مگر اینکه شما بخواهید پس از طراحی و در مرحله اجرا متریال های پیش بینی شده را تغییر دهید.

پیشنهاد می کنیم بازی نور و ترکیب رنگ متریال ها را بر هم نزنید. شما می توانید از متریال های مشابه در هر قسمت استفاده نمایید. استفاده از کناف بجای رابیتس کاری و استفاده از دیوارپوش ها بجای متریال های سنگین زمانی پیشنهاد می شود که محدودیت بودجه اجرایی دارید. بنابراین با کارشناسان سیتاک مشورت نمایید.

انتخاب متریال در لابی

۵ – استفاده از مصنوعات چوبی و فلزی:

یکی دیگر از راهکارهای طراحی لابی اداری که به زیبایی دوچندان لابی کمک می کند استفاده از چوب و فلز است. شما می توانید به صورت کاملاً هوشمندانه و برنامه ریزی شده از ترکیب MDF و فلز استفاده نمایید. این ۲ متریال برای ساخت کانتر نگهبانی یا اطلاعات کاربرد خواهند داشت. حتی می توانید بخش هایی از سقف را با چوب های ترموود کار کنید. این عمل به انتقال حس و انرژی بالای طرح کمک خواهد کرد.

در طراحی لابی اداری کانترهای نگهبانی از جنس MDF هستند. دقیقاً همان متریالی که برای کابینت آشپزخانه استفاده می شود. MDF و چوب عموماً عمر بالایی دارند. پیشنهاد می دهیم طراحی و اجرای اینگونه کانتر ها بر اساس اندازه های استاندارد صورت گیرد. این پیشنهاد برای مواقعی است که حتی اگر قصد جابجایی مکان شرکت را داشتید، بازهم بتوانید از کانتر ساخته شده در مکان جدید شرکت نیز استفاده نمایید. ساخت اختصاصی لوگو و نام شرکت و اجرای آن روی کانتر نگهبانی نیز دارای تاثیر برندینگ فوق العاده است.

برای خلق فضایی موثر می بایست از تمام این آیتم ها در کنار یکدیگر بهره ببرید. حتی استفاده از نور در پُشت لوگوی کار شده روی کانترها نیز می تواند به جلب نظر مخاطبان و مشتریان شما کمک کند و به تنهایی قسمتی از مسیر برندینگ شرکت شما را طی کند. در طراحی لابی اداری و اجرای آن مهم این است که نگاه شما چیست؟ آیا کیفیت و برندینگ را در اولویت می بینید یا ساخت فضایی معمولی ولی با هزینه پایین در اولویت شماست.

تصمیمات خود را با همکاران ما در میان بگذارید. سیتاک مشاوره ای کاملاً رایگان در اختیارتان میگذارد تا بتوانید ایده ها و سلایق و نظرات خود را قبل از اجرا ببینید. این امر کمک میکند ذهنیت شما روشن شده و ضریب خطا در افزایش هزینه ها کم شود.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸      

امیدوارم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و به کمکش تونسته باشید جواب سوالتون رو پیدا کنید. در صورتی که در رابطه با این مطلب سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنیددر ضمن برای حمایت از ما این مطلب رو لایک کنید و امتیاز بدید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. سپیده قره خانی
    ۱:۰۵ ۱۳۹۷/۰۸/۲۶

    واقعا عالی بود. تقریبا همه چیز در مورد طراحی لابی اداری توضیح داده شده بود.
    سپاس