نقش مبلمان در طراحی دکوراسیون داخلی

نقش مبلمان در طراحی دکوراسیون داخلی

نقش مبلمان در طراحی دکوراسیون داخلی

همانطور که می دانید مبلمان یکی از مهمترین المان ها در طراحی دکوراسیون داخلی است. امروزه تقریباً تمام افراد به نقش مهم مبلمان در طراحی فضاهای داخلی ازعان دارند و چشم پوشی از این ابزار تاثیر گذار تقریباً غیر ممکن است. مهم نیست شما از چه نوع مبلمانی در منزل یا محل کار خود استفاده می کنید، مهم این است که با کمک تکنیک های موجود بتوانید بهترین طراحی دکوراسیون داخلی را انجام دهید. امروز سیتاک در مورد نقش و تاثیر مبلمان در دکوراسیون منزل و محل کار با شما صحبت می کند. با سیتاک همراه باشید.

طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی

مبلمان را برای کجا می خواهید؟

اولین سوالی که در طراحی دکوراسیون داخلی می بایست از خود بپرسید این است که مبلمان را برای کجا می خواهید؟ شما می خواهید کدام اتاق و کدام فضا را با مبلمان طراحی کنید؟ چند نفر قرار است از فضای مورد نظر شما برای طراحی استفاده کنند؟ این افراد به چه منظوری دور هم جمع می شوند؟ معمولاً در طراحی دکوراسیون منزل ۲ فضای اصلی برای طراحی مبلمان وجود دارد. اول اتاق پذیرایی که با یک دست مبلمان ۹ یا ۷ نفره سلطنتی یا کلاسیک دیزاین می شود. دوم اتاق نشیمن که با یک دست مبلمان راحتی ۷ نفره طراحی می شود. اگر برای منزل خود فقط یک دست مبلمان را در نظر گرفته اید توصیه می کنیم که از مبلمان راحتی نیم گرد یا L استفاده کنید.

طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی

 در محل کار نیز پاسخ دادن به این سوالات چالش اصلی شما در طراحی مبلمان را رفع خواهد کرد. اتاق کنفرانس را می خواهید طراحی کنید یا سالن انتظار ارباب رجوع را؟ هر کدام از این فضاها دارای قوانین و ملزومات خاصی دیزاین می شود و نوع خاصی از مبلمان را می بایست در این فضاها بکار برد. به عنوان مثال مبلمان اتاق مدیریت وابسته به متراژ و مساحت اتاق می بایست کاملاً متفاوت با سالن کنفرانس باشد. شما می توانید از صندلی های اداری برای اتاق کنفرانس و مبلمان راحتی و L برای اتاق انتظار یا مدیریت بهره ببرید. یادتان باشد در طراحی مبلمان برای فضاهای اداری حداقل فضا را برای رفت و آمد و استفاده از مبلمان را در نظر بگیرید. حداقل ۱ متر از هر طرف مناسب است.

طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی

نقطه کانونی بهترین راهنمای شماست:

برای اینکه طراحی دکوراسیون داخلی در منزل یا محل کار را به درستی انجام دهید می بایست نقطه کانونی فضای مورد نظر را تعیین کنید. در اتاق نشیمن نقطه کانونی شما می تواند تلویزیون یا شومینه باشد. در اتاق پذیرایی مرکز اتاق و یا حتی چشم اندازی در بیرون از منزل می تواند برای نقطه کانونی در نظر گرفته شود. شما می بایست مبلمان خود را بر اساس نقطه کانونی دیزاین کنید. چیدمان مبلمان شما بسیار مهم است. به همین خاطر است که ابتدا نقطه کانونی در نظر گرفته می شود و سپس بر اساس آن مبلمان را دیزاین می کنند. به عنوان مثال اگر نقطه کانونی شما تلویزیون است می بایست مبلمان را رو به تلویزیون و با فاصله مناسب قرار دهید. فاصله مبلمان از LCD می بایست حداقل ۳ برابر اندازه نمایشگر شما باشد. اگر از مانیتور ۴۰ اینچی استفاده می کنید می بایست مبلمان را حداقل در فاصله ۳ متری قرار دهید.

طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی

برای محل کار نیز طراحی دکوراسیون داخلی بخصوص چیدمان مبلمان به همین صورت است. نقطه کانونی شما می تواند کانتر منشی برای اتاق انتظار میهمانان باشد. میز مدیریت نقطه کانونی اصلی برای چیدمان مبلمان در اتاق مدیریت است و برای سالن کنفرانس نیز بالاترین نقطه یا محل قرار گیری پرده ویدئو پروژکشن می تواند نقطه کانونی مناسبی باشد. شما می بایست بر اساس همین نقاط کانونی نسبت به چیدمان مبلمان اداری خود اقدام کنید. بازهم تاکید می کنیم که برای فضاهای اداری حداقل فضای رفت و آمد را در نظر بگیرید. طراحی نما و طراحی ویلا خود را به ما بسپارید.

طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی

اولویت در چیدمان را رعایت کنید:

برای اینکه بهترین طراحی را داشته باشید پیشنهاد می شود مبلمان مورد نظر را از قطعات بزرگ به کوچک بچینید. اولویت بندی در چیدمان مبلمان یکی از نکات ظریفی است که رعایت آن می تواند اثرات فوق العاده ای داشته باشد. برای اینکار می توانید ابتدا بزرگترین قطعه را سرجای خود قرار دهید. در ست مبلمان ۹ و ۷ نفره ابتدا قطعه ی ۳ نفره که بزرگترین قطعه محسوب می شود را جایگذاری کنید. سپس قطعات کوچکتر ار با توجه به فضای موجود بچینید. معمولاً بزرگترین قطعه را روبروی نقطه کانونی قرار می دهند. یادتان باشد قطعات هم اندازه را با حداکثر فاصله ۲.۵ متر از یکدیگر قرار دهید. اینکار گفتگو میان افراد را تسهیل می کند. شما می توانید مبلمان هم اندازه را روبروی یکدیگر نیز قرار دهید. در این صورت استفاده از میز های کوچک برای پذیرایی الزامی است.

طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی

مبلمان را متقارن بچینید:

اگر این امکان را دارید که مبلمان موجود را به صورت متقارن بچینید بسیار عالی است. تقارن احساس عالی بودن، نظم بصری و همبستگی در طراحی دکوراسیون داخلی را به مخاطبان می دهد و باعث جذابیت بیشتر دکوراسیون منزل شما می شود. البته با توجه به متراژ و مساحت موجود ممکن است چیدمان به صورت متقارن ممکن نباشد. در این صورت شما می توانید از اجزای دکوراتیو مانند مجسمه های کوچک به صورت جفت استفاده کنید که حس تقارن حداقل در بخشی از فضا پدیدار شود. در مبلمان اداری تقارن بیشترین تاثیر را در حسی که به مشتریان القا می شود، دارد. با تقارن و رعایت چیدمان متقارن شما می توانید جلسات فروش موثرتر و موفق تری را تجربه نمایید.

طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی

شلوغی و تجمع:

یکی از مهم ترین نکات در چیدمان مبلمان این است که شما فضاهای مورد طراحی را خیلی شلوغ نکنید. البته قانون اصلی در طراحی دکوراسیون داخلی این است که ورودی ها و مرکز اتاق را خلوت در نظر بگیرید. به عنوان مثال مبلمان سنگین و حجیم را در نزدیکی ورودی ها قرار ندهید. ورودی ها از جمله نقاطی هستند که تجمیع المان های طراحی دکوراسیون داخلی در آنها نظم بصری را بهم می زند. همچنین شما نباید مرکز اتاق را با قرار دادن مبلمان و تمرکز مبلمان تبدیل به فضایی شلوغ نمایید. در این صورت شما فضای اصلی را به ۲ بخش تقسیم نموده اید. پیشنهاد می شود مبلمان را در دورتادور فضای مورد استفاده بچینید تا این فضا بزرگتر به چشم آید و نقطه کانونی شما بیشتر دیده شود. اینکار جذابیت بصری را دو چندان می کند.

طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی

مبلمان را متنوع و با کنتراست بچینید:

برای چشم نواز کردن بیش از پیش طراحی دکوراسیون منزل می بایست تنوع را در چیدمان مبلمان رعایت کنید. شما می توانید از ۲ یا چند نوع مبلمان در منزل استفاده کنید. می توانید فضاها را با هم ادغام کنید. پیشنهاد می شود از قرار دادن مبلمان بزرگ در کنار یکدیگر خودداری کنید و آنها را روبروی یکدیگر قرار دهید. توصیه می کنیم از مجسمه های تک یا جفت برای بیشتر کردن نظم بصری استفاده کنید. شما می توانید با استفاده از تضاد وسایل، کنتراست مناسب را در طراحی دکوراسیون داخلی ایجاد کنید. به این صورت که اگر از مبلمان خطی و L استفاده می کنید، یک میز گرد را برای آن در نظر بگیرید. اگر از مبلمان راحتی گرد استفاده می کنید حتماً میز را زاویه دار انتخاب نمایید. این امر در فضاهای ناهماهنگ، نظم مشخصی را ایجاد می کند.

طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی روی کاغذ:

قبل از اینکه اقدامی در جهت چیدمان مبلمان و طراحی دکوراسیون منزل یا محل کارتان انجام دهید، پیشنهاد می دهیم طرح مورد نظرتان را روی کاغذ بکشید. اینکار باعث صرفه جویی در زمان شما می شود و حتماً ایده های بسیاری را به ذهن شما می رساند. شما می توانید از این ایده ها بهره ببرید و مبلمان منزل یا محل کار خود را، طراحی کنید. یادتان باشد فضای اتاق ها را بر روی کاغذ به صورت واقعی در نظر بگیرید. تمام کار شما در طراحی مبلمان در نظر گرفتن اندازه ها است. هرچه اندازه های شما واقعی تر باشند شما بهتر می توانید از عهده طراحی مبلمان برآیید. فضای مورد نیاز برای حرکت لابلای مبلمان و استفاده از آنها را در نظر بگیرید.

طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی

شرکت سیتاک مشاور، طراح و مجری انواع سبک در طراحی دکوراسیون داخلی است.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

دکوراسیون مغازه

بازسازی ساختمان

خانه هوشمند

چیلر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :