طراحی نما

طراحی انواع نماهای کلاسیک و مدرن همراه با اخذ تاییدیه شهرداری منطقه

طراحی نما

همانطور که می دانید طراحی نما به زمان گرفتن جواز ساخت انتقال پیدا کرده است. شما می بایست همراه با دیگر نقشه های ساختمانی طراحی نمای ساختمان خود را به شهرداری ارائه دهید. و تایید آن را به همراه تایید دیگر نقشه ها اخذ کنید.

طراحی نما از این رو اهمیت بسیار دارد چون ماهیت ساختمان شما را نمایان می کند. جذابیت بصری ملک شما وابسته به طرحی است که در نمای ساختمان خود اجرا می کنید. این طراحی همواره می بایست با دیگر ساختمان های مجاور شما همخوانی و هماهنگی داشته باشد. ضمن اینکه شما می خواهید زیباترین طرح ممکن را برای نمای ساختمان خود داشته باشید. طراحی نما همینطور که می بایست طبق ضوابط شهرداری انجام شود باید اجرایی نیز باشد.

یادتان باشد سیتاک علاوه بر اعمال نظر و سلیقه شما جهت طراحی نما، تاییدیه شهرداری منطقه و همچنین محاسبات فاز ۲ را نیز برایتان انجام می دهد. پکیج طراحی نما در سیتاک شامل طراحی اولیه، طراحی سه بعدی و نقشه فاز ۲ اجرایی است. سیتاک با داشتن نمونه کارهای متعدد در کل مناطق تهران شایسته ترین طرح را برای نمای ساختمان شما پیشنهاد می دهد.

انواع طراحی نما

 • طراحی نمای کلاسیک

 • طراحی نمای مدرن

 • طراحی نمای تلفیقی

توجه داشته باشید طرح نمای شما از هر نوعی که باشد می بایست به تایید شهرداری منطقه برسد. از اوایل سال ۱۳۹۴ تایید طراحی نما در شهرداری به زمان گرفتن جواز ساخت منتقل شد. و شما در همان ابتدا باید طرح مورد نظر خود را آماده و به شهرداری ارائه دهید. کمسیون نما تشکیل می شود و با توجه به ضوابط که رعایت اصول فرهنگی، اقلیمی، ایمنی جزئی از آنهاست طرح شما بررسی و در نهایت تایید می شود.

طراحی نما کلاسیک

طراحی نما کلاسیک یا نمای رومی همانطوری که از اسمش پیداست از سالهای قبل رواج داشته است. و آمیختگی این نوع نما با هنرهای معاصر ایران و روم باعث محبوبیت نمای کلاسیک شده است. هنرهای سنتی و ریشه دار اروپا مانند مجسمه سازی، پیکر تراشی، سنگ تراشی، منبت کاری و گچ بری نقوش به زیبایی دوچندان نمای کلاسیک کمک بسیاری کرده است.

طراحان با الهاماتی که از هنرهای یادشده میگیرند معمولاً نما را با ستون های بزرگ طراحی می کنند. این نوع نما به صورت خط های موازی و دارای هارمونی هندسی طراحی می شود. بدلیل استفاده از انواع سنگ های ساختمانی (سنگ تراورتن) که در رنگ ها  و طرح های مختلف می باشد، دست طراح باز است تا بهترین و بروزترین طرح نمای کلاسیک را به شما ارائه دهد. یکی دیگر از خواص نمای رومی سیمانی که در مسکن مهر شاهد اجرای فراگیر آن بودیم، قابلیت رنگ پذیری این نوع نما است. شما می توانید از رنگ های قابل شستشو استفاده کنید که بدلیل ارزانی آن و قابل تغییر بودنش تنوع خاصی به نمای شما می دهد.

نمای سیمانی معمولاً در نمای پشتی ساختمان استفاده می شود. نمای اصلی با سنگ های ساختمانی که در عرض ۴۰ سانتی متر برش خورده اند تزیین می شود. استفاده از تاج و سرستون در نمای کلاسیک یکی دیگر از خاصیت های این نما است. که کاملاً سلیقه ای طراحی و اجرا می شود. شما می توانید هر طرحی را به عنوان تاج و سر ستون اجرا نمایید به شرطی که هماهنگی میان این عناصر و بدنه ی نما را در نظر بگیرید. نمای کلاسیک از استحکام زیادی برخوردار است. سالهای سال دوام نما را تضمین می کند و این بدلیل استفاده ار سنگ های ساختمانی است که از سنگ طبیعی برش خورده و آماده می شود.

طراحی نما مدرن

این نوع طراحی با توجه به آخرین دستاوردهای اجرایی در طراحی نما جای خود را باز کرده است. توجه به سبک جدیدی از طراحی که با متریال های مختلف و متنوعی انجام میگیرد،  امروزه بیشتر در کانون توجه طراحی نما قرار دارد.

برای طراحی نما مدرن به نکات زیر توجه کنید:

 • در طراحی نما به شیوه مدرن نوع کاربری ساختمان شما بسیار مهم است. هرچند که توجه به طراحی نما اغلب سلیقه ای است. اگر ساختمان شما به منظور اداری و استفاده اداری طراحی شده است نمای کامپوزیت میتواند بسیار مفید واقع شود. و تاثیر بسیاری در دیده شدن ساختمان شما داشته باشد.

 • همچنین نمای شیشه در طراحی نما یا همان کرتین وال میتواند ویژگی هایی که طراح به آنها دقت کرده است را نمایان کند. در طراحی با کامپوزیت شما میتوانید برجستگی ها و فرورفتگی های زیادی را در نما خلق کنید که به زیبایی دوچندان نما کمک شایانی می کند.

 • در طراحی نمای شیشه ای نیز بازتاب و شکست نور است که به زیبایی ساختمان و نمای شما کمک می کند. بنابراین دقت کنید کدام نما برای کدام کاربری از ساختمان مناسب تر است.

 • توجه به موقعیت مکانی ساختمان نیز تاثیر بسیاری در انتخاب دقیق سبک طراحی نما دارد. اگر ملک شما در گذر خیابان واقع است. با ملکی دیگر که در کوچه ای با عرض کمتر قرار گرفته تفاوت دارد. معمولاً نمای اصلی ساختمان ویژه ساختمان های اداری که در گذر خیابان اصلی واقع شده است از نمای مدرن استفاده می کنند.

 • توجه به تابلو خور بودن نمای ساختمان اداری نیز بسیار اهمیت دارد. بنابراین قبل از اخذ جواز ساخت به این نکته دقت کنید. که کاربری ساختمان شما نقش مهمی در روند ساخت و طراحی نقشه ها و همچنین طراحی نما دارد.

طراحی نما تلفیقی

طراحی نما در ساختمان شما بیشتر به سلیقه شما مربوط می شود تا مباحث فنی. دانستن این نکته که کدام نوع از انواع طراحی نما به نزدیک شدن نمای شما کمک بیشتری می کند لازم است. داگر می خواهید نمایی داشته باشید که سالها برای شما دوام داشته باشد و در عین حال از زیبایی بصری خاصی برخوردار باشد صرف نظر از شرایط آب و هوایی به دنبال طراحی نما به صورت تلفیقی خواهید رفت. این نوع طراحی در ایران از اوایل سال ۱۹۹۸ میلادی آغاز شد. ولی از گذشته های دور در سبک معماری سنتی ایران بوده است. این نوع از طراحی علاوه بر باز گذاشتن دست طراح در اعمال سلیقه شخصی خود میتواند با تلفیق چند نوع متریال منظور های مختلفی را برای بیننده تشریح کند.

نمای تلفیقی در ساختمان های اداری و تجاری

طراحی نما تلفیقی بیشتر در ساختمان های اداری و تجاری دیده شده است. جایی که نمای کامپوزیت را با نمای شیشه ترکیب کرده یا از سنگ و نمای کامپوزیت همزمان استفاده شده است. در این نوع طراحی تقریباً تمام متریال برای نما کاربرد دارد. وابسته به شرایط جغرافیایی محل اجرای نما میتواند از سنگ های ساختمانی، نماهای آجری، نمای شیشه ای، نمای کامپوزیت، نمای چوبی. و در واقع ترکیبی مناسب از همه ی این متریال ها استفاده کرد تا زیبایی و خلاقیت را یکجا پدیدار کرد.

معمولاً طراح نما آشنایی به سبک های زیبایی شناختی اسلامی و ایرانی دارد. فقط کافیست برداشت خود را از نمای آینده ساختمان خود به طراح ارائه دهید. تا بتواند به کمک نرم افزارهای ساخت سه بعدی نمای شما را آماده سازی کند و بعد از تایید نهایی از جانب شما وارد مرحله طراحی شود. به طراح نمای خود اعتماد کنید تا بتواند نمایی را طراحی کند که مطلوب شما باشد.

طراحی نما به صورت تلفیقی دارای موج هایی است که به زیبایی نمای ساختمان شما کمک میکند. البته می توانید نمای تلفیقی را به صورت ساده طراحی کنید و در بخش هایی از سطح نما از متریال هایی استفاده کنید. که جلوه بهتری را برای کاربری ساختمان شما در بر داشته باشد.

خدمات شرکت سیتاک در طراحی نما

 • مشاوره رایگان و بازدید

 • تهیه نقشه نما

 • طراحی ۳ بعدی

 • محاسبات فاز۲

 • اخذ تاییدیه از شهرداری

 • اجرای نما

همانطور که میدانید هماهنگی در طرح های نما برای ساختن و شکل دهی نماهای شهری بسیار حائز اهمیت است. از این رو شهرداری ها در شهرهای بزرگ که مرجع رسیدگی به امور نماها و زیبایی های بصری شهر هستند ضوابط خاصی را برای انواع طراحی نما در شهر تهران در نظر گرفته اند.

سیتاک از مشاوره در طراحی نما به همراه محاسبات فاز ۲ اجرایی و همچنین اخذ تاییدیه از شهرداری در کنار شماست. یکی از خصوصیاتی که سیتاک را نسبت به رقبا متمایز می کند، بحث اجرایی بودن طرح هایی است که در اختیار شما می گذارد. طراحی نما در سیتاک توسط تیم طراحی انجام می شود و توسط مدیر بخش فنی نظارت می شود. با توجه به سوابق اجرایی مدیر فنی، این اطمینان وجود دارد که طرح های سیتاک اجرایی است.

معمولاً در اجرای نما از ابتدای بحث نوسازی ساختمان کار آغاز می شود. در این مرحله بعد از درخواست شما و بررسی در قسمت فنی و مهندسی آتلیه سیتاک نقشه اولیه نما را طبق استاندارد های روز، عرف منطقه جغرافیایی، ضوابط شهرداری و سلیقه شما طراحی می شود. پس از تایید شما این نقشه به شهرداری ارسال می شود تا پس از بررسی در کمسیون نما تایید شود.

اجرای نما

اجرای نما با ملات سیمان به دلیل اینکه ساختمان ها از تراز برخوردار نمی باشند بیشتر استفاده می گردد. اجرای نما در این روش کندتر از سایر اجرای نما ها می باشد. در اجرای نما به روش سیمان، نخاله و ضایعات ساختمانی ایجاد خواهد شد. اما اگر بخواهیم به ویژگی اجرای نما با روش سیمان بپردازیم باید اشاره کنیم که پیوند نما و بدنه توسط سیمان باعث استحکام ساختمان می گردد. اجرای نما به روش سیمان نیاز به محاسبات مهندسی ندارد و با استادکار تنها قابل انجام می باشد.

اجرای نما به روش چسب نیازمند مطالعات مهندسی می باشد. این چسب قابلیت الاستیک دارد و قابلیت جذب حرکات قطعه کار شده و زیر سازی را دارد. در اجرای نما به روش چسب بهتر است که دیوار با پلاستر سیمانی اجرا گردد. چسب باید کاملا در پشت قطعه کار شده قرار گیرد و هیچ قسمتی خالی نماند. در اجرای نما به روش چسب باید اشاره گردد که بندکشی باید به گونه ای باشد که از نفوذ آب جلوگیری کند. اجرای نما به روش سیستم نمای خشک، در این مدل اجرای نما برای اتصال اجزای نما از تجهیزات فلزی مانند ریل، پیچ و … استفاده می گردد. مزایای استفاده از اجرای نما به روش سیستم خشک عبارت است از

 • اجرای نما و عایق بندی صوتی

 • عدم نیاز به کارگر حرفه ای

 • اجرای نما و سرعت اجرای بالا

 • عدم ایجاد ضایعات ساختمانی

 • کاهش اتلاف انرژی در اجرای نما به روش سیستم خشک

 • مناسب برای ساختمان های مرتفع

فاز ۲ و تاییدیه نما

بعد از تایید توسط شهرداری و پرداخت فیش نما توسط شما مرحله دوم آغاز می شود و فاز ۲ طراحی نما شروع می شود. در این مرحله متراژ و نوع متریال به دقت مشخص می شود. قسمت بعدی برآورد هزینه متریال و درجه کیفی متریال قابل استفاده در نما است. سیتاک بهترین مشاور در انتخاب متریال نما برای شماست زیرا با تولید کنندگان متریال های نما به صورت مستقیم ارتباط دارد و حذف واسطه ها در این بین باعث صرفه جویی در هزینه های شما می گردد.

در آخر نیز طراحی نما که قبلاً همه مراحل را با موفقیت طی کرده است توسط تیم اجرایی سیتاک اجرا می شود. در طراحی ۳ بعدی تمام جزئیات نمایان می شود. نور قابل اجرا به طرح تابیده می شود و در نمای اصلی به نمایش گذاشته می شود. شما با دیدن نمای ۳ بعدی میتوانید طراحی نما را به صورت کامل و با تمام جزئیات ببینید. فاکتور های اصلی، تمامی خطوط بکار برده شده در نما، برجستگی ها و فرورفتگی های طرح و خلاصه همه چیز، در طراحی نما به صورت ۳ بعدی قابل رویت است. طراحی نما امری تخصصی است و سیتاک مشاور شما در طراحی نما است. خدمات تاسیساتی چیلر را از ما بخواهید.

انتخاب متریال مناسب در طراحی نما

انتخاب متریال در طراحی نما یکی از اصول کار است. حتماً شما هم با سیتاک هم عقیده هستید که هر متریالی برای نمای شما مناسب نیست و طراح نمی تواند از هر مصالح  و متریالی استفاده نماید. شاید شما در ذهن خود علاقه مند به متریال خاصی باشید و طراحی نما را بر اساس متریال مورد نظر خود در نظر گرفته باشید ولی امکان اجرای طراح شما با متریال مورد نظر نباشد.

به عنوان مثال در اقلیم مرطوب و شهرهایی که در بیشتر روزهای سال بارانی هستند، انتخاب های شما در طراحی نما محدود می شود. شما نمیتوانید از چوب استفاده کنید زیرا خیلی به رطوبت حساس است. همینطور که به راحتی از سقف های شیروانی و آردواز استفاده می کنید.

یا سنگ ساختمانی را در طراحی نما بیشتر در نظر می گیرید. یکی از دلایلی که اکثر ویلاهای شمالی، از بلوک های سیمانی به عنوان زیر کار استفاده می کنند نیز همین امر است. بنبابراین دقت داشته باشید علاوه بر زیبایی تناسب متریال نیز در طراحی نما اصولی است و باید به آن توجه داشته باشید.

در شهرهایی مانند تهران و اصفهان خوشبختانه امکان استفاده از تمام متریال ها فراهم است. ولی در این شهرها باید به فاکتورهای فرهنگ، مذهب و ساختار نماهای شهری در طراحی نما دقت بیشتری داشت.

اخذ تاییدیه از شهرداری تهران

سیتاک تا به امروز تمام قراردادهای طراحی نما را طبق ضوابط نمای شهرداری تهران طراحی کرده است. همچنین اخذ تاییدیه از شهرداری جزو خدمات اصلی سیتاک در طراحی نما است. در حال حاضر بحث طراحی نما در شهرداری به زمان گرفتن جواز ساخت انتقال پیدا کرده، ولی شما با یک تعهد یکماهه می توانید جواز ساخت را دریافت کنید. این تعهد به این معنا است که شما موظف هستید تا در مدت یکماه طرح نمای ساختمان خود را به شهرداری ارائه کنید.

نگران نباشید. وظیفه سیتاک طراحی نما و دفاع از طرح در شهرداری است تا شما با خیال راحت بتوانید به دیگر کارهای ساختمان بپردازید. فقط کافیست سلیقه خود را با تیم طراحی سیتاک در میان بگذارید. اینکه چگونه پیش طرح آماده شده به سلایق شما نزدیک می شود نیازمند جلسات حضوری برای تایید طرح از جانب شماست.

یکی از مواردی که در تایید یا عدم تایید نما در شهرداری اهمیت دارد بحث انتخاب متریال است. اینکه متریال مورد نظر شما چقدر با دیگر نماها در گذر ملک شما هماهنگی و سنخیت داشته باشد. یکی از موارد تایید در شهرداری هماهنگی بصری در طراحی نماهای شهری است. طراحی نما برای ساختمان شما می بایست هم به لحاظ نوع متریال و هم به نیاز رنگ متریال دارای هارمونی با دیگر همسایه ها باشد.

سیتاک دارای یک تیم متخصص و فنی در طراحی نما است و از مرحله مشاوره تا اجرا در کنار شماست. بازسازی ساختمان و طراحی ویلا از خدمات دیگر سیتاک می باشد.

چک لیست پیشنهادی بررسی وضعیت نمای ابنیه

الزامات رنگ و نورپردازی در طراحی نما:

 • استفاده از رنگهای نا متعارف و تند با هر نوع مصالح بیش از ۵ درصد در نمای ساختمان غیر مجاز می باشد.

توضیح: رنگ های آبی، سبز، قرمز، صورتی، بنفش، نارنجی و زرد

 • استفاده از رنگهای سیاه و تیره با هر نوع مصالح بیش از ۱۰ درصد در نمای ساختمان غیر مجار می باشد.

 • تنوع رنگی نمای ساختمان با احتساب رنگ زمینه حداقل ۲ رنگ و حداکثر ۴ رنگ مجاز می باشد.

توضیح: رنگ شیشه در صورت غیر شفاف بودن (استفاده از شیشه های رنگی یا رفلکس) مورد محاسبه قرار می گیرد.

 • از به کار گیری بیش از یک رنگ به عنوان رنگ غالب و زمینه خودداری گردد.

 • از به کار گیری رنگ های کاملاً متضاد با ترکیب بندی رنگی در بناهای همجوار خودداری گردد.

 • همه عناصر ثابت و منابع نورپردازی در نمای ساختمان می بایست از لحاظ تراز ارتفاعی و رنگ نور هماهنگی لازم را با نورپردازی بناهای همجوار خود دارا باشند.

توضیح: مکان نصب عناصر نورپردازی می بایست در نقشه های نما به طور دقیق مشخص گردد.

 • الزاماً تمامی بناهای دارای کاربری عمومی مختلط تجاری – خدماتی یا واقع در معابر شهری می بایست مجهز به سیستم نورپردازی در شب باشد.

الزامات بافت و مصالح در طراحی نما:

 • نماسازی بویژه در طبقه همکف و محل اتصال ساختمان به زیمن باید با مصالح مرغوب اجرا شود.

توضیح: مصالح مرغوب عبارتند از مصالحی که زیبا، با دوام، قابل شستشو بودن، چرک تاب، مقاوم در برابر یخ زدگی، فرسایش و کثیف شدن باشند.

 • در طراحی نما می بایست حداقل ۲ گونه مصالح (بدون احتساب شیشه بازشوها) و حداکثر از ۳ نوع مصالح بهره برداری گردد.

 • در کلیه سطوح شیشه ای مجاور فضاهای باز و معبر عمومی، باید از شیشه ایمن و غیر ریزنده استفاده گردد.

 • طراحی نماهای دارای سطوح شیشه ای پیوسته مجاز نمی باشد.

توضیح: میزان سطح شیشه بازشوها در این رقم محاسبه نمی گردد.

 • در کلیه ابنیه استفاده از نماهای شیشه ای حداکثر به میزان ۱۵ درصد سطح نما مجاز می باشد.

توضیح: میزان سطح شیشه بازشوها در این رقم محاسبه نمی گردد.

 • در کلیه ابنیه مختلط تجاری، اداری و یا خدماتی، استفاده از نماهای شیشه ای حداکثر به میزان ۳۰ درصد سطح نما مجاز می باشد.

 • به کارگیری مصالح نوین تنها با ارائه مستندات جزئیات اجرایی و در صورت تایید شورای بررسی نمای منطقه مجاز می باشد.

 • از مصالح متضاد با معماری منطقه مانند پوشش کامپوزیتی و فلزی در طراحی نما استفاده نگردد.

عناصر الحاقی در طراحی نما ۱:

 • لبه خارجی پیش آمدگی بنا و الحاقات آن (مانند تابلو، سایبان، روشنایی، حفاظ، کف پنجره، علائم و غیره) با لبه جداول سواره رو نباید کمتر از یک متر فاصله افقی داشته باشد.

توضیح: حد زیرین سایبان با عرض یک متر پیش آمدگی، می بایست از بالاترین نقطه کف معبر حداقل ۵/۳ متر ارتفاع داشته باشد. و حد پیش آمدگی آن از لبه سواره رو حداقل یک متر فاصله افقی داشته باشد.

 • در طراحی نمای ابنیه عمومی، شامل اداری، تجاری، خدماتی، درمانی، فرهنگی و آموزشی و … می بایست محل تابلو و سر در ورودی از قبل پیش بینی شده و در طراحی نما مشخص گردد.

 • نصب الحاقات تاسیسات مکانیکی و الکتریکی و غیره در نما و بام، می بایست در بخش های غیر اقبل رویت از معبر عمومی تعبیه گردد. و در صورت عدم امکان، ارائه طرح وپوشش آن ها هماهنگ با نمای ساختمان ضروری می باشد.

توضیح: مانند کانال ها، لوله ها، کولر، اسپیلت، ناودان و سایر کانال های تخلیه آب باران، آنتن تلویزیون، صندوق پستی برجسته و نظایر آن.

 • کلیه الحاقات نما (اعم از عناصر تاسیساتی، نرده ها، سایبان ها و نظایر آن) باید توسط مهندسین معمار در طراحی نما مشخص شده و با ذکر (ابعاد، رنگ و جنس) در نقشه های جداگانه ارائه گردد.

 • تابلو ها و سایبان های هر بنا می بایست با تابلوها و سایبان های بناهای همجوار به لحاظ تراز ارتفاعی، ابعاد، رنگ و جنس هماهنگ باشند.

توضیح: حداقل ۳ پلاک از هر طرف

عناصر الحاقی در طراحی نما ۲:

 • هر گونه تابلو اعم از تبلیغاتی یا معرفی کاربری، می بایست حداقل ۵/۲ متر ارتفاع از کف معبر داشته و تجاوز لبه بالایی تابلو نیز بیش از یک چهارم ارتفاع طبقه بالاتر مجاز نمی باشد.

توضیح: تابلو نمی بایست هیچ بازشویی را مسدود نموده و یا با آن همپوشانی داشته باشد.

 • طول تابلو های تبلیغاتی می بایست حداکثر ۷۰ درصد طول دهنه واحد تجاری باشد و از طرفین لبه حداقل ۱۰ درصد طول دهنه فاصله داشته باشد.

 • در طراحی نما محل پلاک های شناسایی مشخص شده و می بایست در تراز ۸۰/۱ متر جانمایی گردد.

توضیح: از به کاربردن چند پلاک شناسایی برای یک ملک خودداری شود.

 • بهره برداری از عناصر طبیعی و گل و گیاه در طراحی نما مشروط به اتصال مناسب و با دوام جعبه گل یا گلدان های بتنی به سازه ساختمان می باشد.

 • تعبیه جان پناه یا حفاظ در بام های ساختمان و در کلیه فضاهای نیمه بازی (شامل تراس، بالکن و غیره) با ارتفاعی بیش از یک متر از تراز کف ضروری است.

تناسبات و سازگاری بصری در طراحی نما:

 • تقسیم بندی در نمای ساختمان و جزئیات آن بویژه طبقات همکف تا سوم، می بایست به گونه ای طراحی گردد که به لحاظ اندازه و مقیاس به ابعاد انسانی نزدیک باشد.

 • در طراحی نمای ساختمان، تقسیمات می بایست هماهنگی مناسبی با تقسیمات نمای بناهای همجوار ایجاد شود.

پیش آمدگی ها، تورفتگی ها و جزئیات حجمی در طراحی نما:

 • پیش آمدگی بنا به صورت تراس یا بالکن در ارتفاع بیش از ۵/۳ متر، تنها تا ۱ متر پیشروی مجاز است.

 • طراحی جزئیات آبچکان لبه قرنیز بام و کف پنجره ها، می بایست به نحوی انجام گیرند که به لحاظ اندازه، حجم و رنگ قابل تشخیص و تمایز باشند.

 • درگاهی، لبه کف پنجره ها، نیم ستون های چسبیده به دیوار، قرنیز و دیگر عناصر ساختمانی که تا ارتفاع ۵/۳ متر از کف معبر مجاور باشند، نباید بیش از ۱۰ سانتی متر، پیش آمدگی داشته باشد.

 • طراحی کنج بنا در پلاک های واقع در سر تقاطع ها و نبش معابر ضروری است.

توضیح: بناهایی که دو ضلع همجوارشان به معبر عمومی متصل یا مشرف باشد.

 • رعایت پوشش درز انقطاع ساختمان با استفاده از مصالح به کار رفته در نما ضروری می باشد.

اتصال بنا به زمین و آسمان:

 • ایجاد هماهنگی میان فرم سقف ساختمان به لحاظ خط آسمان بنا با بناهای همجوار ضروری می باشد.

 • حتی الامکان خر پشته ساختمان می بایست از دید عابر پیاده مخفی گردد و در غیر اینصورت می بایست به گونه ای طراحی گردد که جزئی از نمای ساختمان به نظر آید.

 • نمای ابنیه می بایست از تمام جهات مشرف به گذر عمومی و یا قابل رویت از آن، طراحی گردد.

 • طراحی بام ساختمان می بایست منطبق با شرایط اقلیمی منطقه انجام گیرد.

توضیح: شرایط اقلیمی عبارتند از میزان نزولات جوی، نحوه و زمان تابش آفتاب در طول، دمای هوا، رطوبت و غیره.

 • طراحی پایه ساختمان می بایست هماهگ با شیب زمین و ساختمان های مجاور صورت گرفته و از مصالح مناسب، قابل شستشو و مقاوم در مقابل یخ ردگی و رطوبت استفاده گردد.

بازشوها و ورودی بنا:

 • طراحی مناسب ورودی بنا در هماهنگی با نوع کاربری و مقیاس عملکردی ساختمان، ضروری می باشد.

توضیح: معیارهای ورودی بنا: مشخص و بارز بودن، عقب نشینی از سطح نما، تفوت در رنگ و مصالح، تغییر بارگذاری.

 • طراحی و تاکید بر فضای ورودی ساختمان می بایست متناسب با سایر اجزاء نما صورت گیرد.

 • سطح ورودی می بایست از سطح کلی نما غقبتر طراحی گردد به نحوی که فضای پیش ورودی ایجاد شود.

 • مجزا نمودن فضای ورودی سواره و پیاده ضروری می باشد.

 • می بایست از توسعه دسترسی سواره و پیاده به خارج از حریم ملک (بالابر معلول، پله، رامپ و … ) خودداری گردد.

 • استفاده از ریتم و الگوی مشخص در طراحی ابعاد و فرم بازشو ها (در و پنجره ها)، لبه بالکنی ها و دست اندازها، ضروری است.

 • پله های ورودی و شیبراهه ها، (رمپها) نباید بیش از ۱۰ سانتی متر، پیش آمدگی داشته باشد.

 • وجود نورگیرها و سقف های شیشه ای در صورتی که با فرم کلی بنا همخوانی داشته باشد، مجاز است.

 • لازم است به منظور افزایش ایمنی و امنیت در معبر همجوار، در ورودی بنا روشنایی کافی تعبیه گردد.

 • استفاده از فرم های نا متعارف در طراحی بازشو ها در صورتی که موجب نامانوس شدن نمای ساختمان گردد، غیر مجاز می باشد.

توضیح: فرم هایی همچون دایره، مثلث و چند ضلعی و …

 اتصال، هماهنگی و تناسب با ابنیه مجاور:

 • در طراحی نما می بایست به ویژگی های ارزشمند معماری بناهای محدوده توجه نموده و هماهنگی لازم را در طراحی نمای جدید ایجاد کرد.

 • کلیه ارکان و اجزای نمای ساختمان و تناسبات و خط های تراز می بایست به نحوی طراحی گردد که نمای پیشنهادی با بناهای بلافصل خود هماهنگ و همساز بوده و تعارض قابل ملاحظه ای نداشته باشد.

توضیح: بازشوها، عناصر الحاقی، خط آسمان، سقف، ورودی، مصالح، رنگ، پله ها، پاگرد ها.

طرح پیشنهادی به منظور تایید در بخش ضوابط ضروری می بایست حداقل در ۹۰ درصد موارد تایید شده باشد.

 مشاوره و هماهنگی بازدید: ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

نمونه کارها
روال اجرای پروژه
مراحل طراحی نما
طراحی کانسپت اولیه
دریافت سلایق و نظرات کارفرما
طراحی ۲ بعدی و ۳ بعدی
اخذ تاییدیه کارفرما
تکمیل مدارک کمیسیون نمای منطقه
اخذ تاییدیه شهرداری و تصویب نما
طراحی نما
طراحی نما
خدمات سیتاک
طراحی ویلا

طراحی کامل نقشه های ویلا با بیش از ۱۰۰ پروژه طراحی شده در کشور

صنایع چوب سیتاک

طراحی و اجرای کلیه خدمات دکوراتیو چوبی اعم از کابینت آشپزخانه و ساخت مصنوعات چوبی

طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی منزل خود را با شیوه ها و طرح های خلاقانه انجام دهید.

مشاوره در طراحی و ساخت

سیتاک در کنار شماست و در بخش طراحی تا آخرین روز اجرا مشاور شما خواهد بود.

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان های اداری و مسکونی در سبک های کلاسیک و مدرن تخصص سیتاک است.

دکوراسیون مغازه

ارائه جدیدترین طرح ها برای دکوراسیون مغازه شما بر اساس نوع محصولات و طیف مخاطبان شما در جهت افزایش فروش

مقالات
طراحی نما
طراحی نما به کمک آجر و سنگ
طراحی نما با آجر و سنگ امروز سیتاک قصد دارد در مورد طراحی نما ترکیبی یا طراحی نما مدرن با شما صحبت کند. کاربری ساختمان شما چیست؟ آیا طراحی نما
ادامه »
طراحی نما
طراحی نما
طراحی نما با سنگ و چوب
طراحی نما با سنگ و چوب طراحی نما با سنگ و چوب یکی از بهترین نماهای شهری است. همانطور که می دانید قلب طراحی های ساختمانی طراحی نما است. شما
ادامه »
طراحی نما
طراحی نما
طراحی نما مدرن، این نمای دوست داشتنی
طراحی نما مدرن طراحی نما مدرن، در فضای شهری و مناظری که هر روزه مشاهده می کنیم ساختمان ها و نماها نقش مهمی در نظم بصری و زیباسازی شهری دارند.
ادامه »
چوب در طراحی نما
طراحی نما
بررسی متریال چوب در طراحی نما
چوب در طراحی نما در ادامه روند بررسی متریال های مورد استفاده در طراحی نما، سیتاک قصد دارد در مورد متریال چوب در طراحی نما با شما بیشتر صحبت کند.
ادامه »
طراحی نما مدرن
طراحی نما
ایده های شما در طراحی نما چیست؟
ایده های شما در طراحی نما چیست؟ اگر از نمای ساختمان خود خسته شده اید و قصد بازسازی آنرا دارید یا اگر ساختمان ساز هستید و برای ساختمان خود نیازمند
ادامه »
خدمات نما
طراحی نما
خدمات سیتاک در طراحی نما
خدمات نما همانطور که می دانید خدمات نما یکی از حساس ترین و مهم ترین خدمات هر شرکت ساختمانی است. زیرا تمام هویت ساختمان شما بستگی به طراحی نما دارد.
ادامه »
طراحی نما
وجه تمایز طراحی نما کلاسیک و نمای مدرن
تفاوت طراحی نما کلاسیک و نمای مدرن تفاوت طراحی نما کلاسیک و نمای مدرن از مباحثی است که سعی میکنیم در این مقاله به اختصار در مورد آن با شما
ادامه »
طراحی نما با سنگ و سیمان
طراحی نما
تفاوت طراحی نما با متریال سنگ و سیمان
[interective_banner effects="effect-milo" url="https://www.sitakdesign.com/wp-content/uploads/2018/02/GVSU_Pew_Library_SHW_Group_now_Stantec_31.jpg" title="زیبایی در دل سادگی" titlesize="28px" desc="طراحی نما با سنگ" descsize="25px" clr="#ffffff" image_id="6842" height="700px"] طراحی نما با سنگ  همانطور که میدانید طراحی نما کلاسیک در تهران مجوز اجرا
ادامه »
راه های ارتباطی

۰۲۱-۸۶۰۸۵۶۷۲

۰۹۱۲۶۷۵۲۲۷۹

info@sitakdesign.com

آدرس

تهران، ونک، گاندی شمالی، پلاک ۴، واحد ۳

شنبه تا پنج شنبه

از ساعت ۹ تا ۲۰

۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸ - ۰۹۱۲۶۷۵۲۲۷۹