آجرها در طراحی نما چگونه اند؟

آجرها در طراحی نما چگونه اند؟

آجرها در طراحی نما چگونه اند؟

آجر نیز یکی از متریال های اصلی برای کار در نمای ساختمان است. امروزه ساختمان های بیشماری در طراحی نما از متریال آجر استفاده می کنند. این در حالی است که قدمت و تاریخچه استفاده از آجر در معماری و ساخت بنا مشخص نیست. گمان می رود که انسان های اولیه با دیدن خواص گل پخته شده در اطراف اجاق های خود پی به خواص آجر برده باشند. در گذشته آجر یکی از متریال های اصلی ساختمان سازی بود و در اسکلت و دیوارچینی نیز از آجر استفاده می کردند. یکی از بناهایی که در گذشته با استفاده از آجر ساخته شده است طاق کسری است. در حال حاضر امکان استفاده از آجر در اسکلت نیست و از فلز و بتن برای این منظور استفاده می شود. ولی آجر در نمای ساختمان یا نقاط تزئینی داخل ملک کاربرد دارد. با سیتاک همراه باشید.

طراحی نما آجری
طراحی نما آجری

آجر در طراحی نما مدرن:

اینکه آجر از کجا پدید آمد و انواع آجر در کدام طبقه بندی قرار می گیرد بحثی است که در این مقاله نمی گنجد. امروز می خواهیم موارد کاربرد آجر نسوز را در طراحی نما بررسی کنیم. اگر شما هم به این نتیجه رسیده اید که طراحی نما برای ساختمان شما می بایست از نوع مدرن باشد، قطعاً با آجر سر و کار پیدا خواهید کرد. آجرها در طراحی نما مدرن استفاده بسیار بیشتری نسبت به دیگر سبک های طراحی نما دارند. اینکه شما چه درصدی از آجر و چه درصدی از متریال دیگر در طراحی نما کار کنید به ۲ عامل بستگی دارد. اول ضوابط شهرداری منطقه در بحث طراحی نما. دوم نظر و سلیقه طراح شما. البته در هر بخش از یک طراحی نما نمی توان از آجر استفاده کرد. استفاده از آجر می بایست اصولی باشد.

طراحی نما آجری
طراحی نما آجری

بافت آجر در طراحی نما:

یکی از دلایلی که آجر را تبدیل به یکی از متریال های اصلی در طراحی نما به سبک های مدرن و ترکیبی کرده است همین بافت آجر است. بافت به این منظور که شما می توانید فرم قرار گرفتن هر آجر را در نما تعیین کنید. حالت های هندسی خاصی را در طراحی نما بوسیله آجر پدید آورید. آجر ها معمولاً در طول ۲۰ سانتی متر ساخته می شوند، بنابراین شما می توانید قسمتی از ابتدا یا انتهای آجر را با فاصله ی خیلی کم از سطح نما بیرون آورید. این بیرون آمدگی متعاقباً تو رفتگی هایی نیز ایجاد می کند که مجموع این فرایند در سطح گسترده نمای ساختمان تشکیل یک بافت را می دهد. بافت در طراحی نما در مرحله اجرا اهمیت بیشتری پیدا می کند.

طراحی نما آجری
طراحی نما آجری

شما می توانید بافت آجر ها را با استفاده از رنگ آنها نیز شکل دهید. آجر های تیره و روشن را در کنار هم قرار دهید تا به بافتی منطقی و معنا دار برسید. همه چیز بستگی به سلیقه و ذوق شما دارد. ممکن است شما بیش از ۵۰ % از سطح نما را آجر کار کرده باشید. اگر در این حجم گسترده برای استفاده از آجر ها برنامه ای نداشته باشید، به یکنواختی طراحی نما می رسید. یکنواختی در نما و نداشتن روح و پویایی یکی از معضلات اصلی در طراحی نما است. شما بافت آجر ها را هم می توانید به صورت عمودی در نظر بگیرید و هم به صورت افقی. این امر بستگی به طرح اولیه شما دارد. شما می خواهید نمای ساختمان را بلند تر نشان دهید یا عریض تر.

طراحی نما آجری
طراحی نما آجری

ترکیب آجر با متریال دیگر:

بطور کلی آجر ها با متریال های دیگر دارای قابلیت هم افزایی هستند. یعنی شما می توانید به صورت مستقل از متریال های دیگر نیز در کنار آجر استفاده کنید. این هم افزایی باعث بوجود آمدن نمایی در ساختمان شما می شود که به لحاظ منطقی و بصری دارای نظم است. سنگ یکی از بهترین متریال ها برای قرار گرفتن در کنار آجر است. شما می توانید در طراحی نما مدرن از سنگ و آجر استفاده کنید. درصد استفاده هر یک از این متریال ها بستگی به ضوابط شهرداری دارد. ولی چیزی که مهم است این است که سنگ و آجر ترکیب فوق العاده ای در نمای ساختمان را شکل می دهند. اگر بتوانید سنگ ها و آجر ها را به لحاظ بافت و رنگ نیز با یکدیگر هماهنگ کنید عالی می شود.

طراحی نما آجری
طراحی نما آجری

شرکت سیتاک مشاور شما در بحث طراحی نما، خرید متریال و اجرای نما است.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون مغازه

طراحی ویلا

بازسازی ساختمان

خانه هوشمند

چیلر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :