چگونه متریال مناسب برای نمای ساختمان را انتخاب کنیم؟

چگونه متریال مناسب برای نمای ساختمان را انتخاب کنیم؟

چگونه متریال مناسب برای نمای ساختمان را انتخاب کنیم؟

حتماً شما هم با سیتاک هم عقیده هستید که پس از طراحی نما انتخاب متریال حرف اول را می زند. یک طراح می بایست بتواند به درستی متریال مناسبی برای ساختمان مورد طراحی را انتخاب کند. در ایران انتخاب متریال بیش از هر چیز سلیقه ای است و طراح ناگزیر است که طبق سلیقه کارفرما اقدام نماید. ولی در عین حال یکی از مهم ترین وظایف یک طراح این است که با توجه به نکات زیر به انتخاب متریال بپردازد.

متریال در طراحی نما
متریال در طراحی نما

۱ – در نظر گرفتن شرایط اقلیمی:

انتخاب متریال بر اساس شرایط جغرافیایی و اقلیمی انجام می شود. شما می بایست آب و هوای منطقه ای که در آن ملک دارید را در نظر بگیرید. دمای هوا در سرد ترین حالت سال و همینطور گرم ترین روز سال در انتخاب متریال باید در نظر گرفته شود. به عنوان مثال اگر شما از سنگ گرانیت یا چوب در طراحی نما استفاده می کنید باید بدانید که این متریال ها برای مواقع سرد سال مناسب نیستند. سنگ گرانیت ممکن است از بدنه ی ساختمان جدا شود و چوب تغییر شکل دهد.

متریال در طراحی نما
متریال در طراحی نما

۲ – هماهنگی متریال با ساختمان های مجاور:

ساختمانی را در نظر بگیرید که در مرحله طراحی نما از سنگ قرمز آتش کوه و آجر به صورت همزمان استفاده کرده است. در صورتی که اغلب نماهای مجاور و همسایه از متریال هایی با رنگ روشن استفاده کرده اند. این تضاد باعث بر هم زدگی نظم بصری در یک محله یا گذر می شود. شهرداری ها در شهرهای بزرگ نیز با دقت به هماهنگی بین نماهای شهری، طراحی نما در یک ساختمان را تایید یا رد می کنند. بنابراین هر چه هماهنگی بصری به لحاظ رنگ متریال مورد استفاده بیشتر باشد، طراحی نما زیباتر انجام می شود.

متریال در طراحی نما
متریال در طراحی نما

۳ – جنس و استحکام متریال:

یکی دیگر از مواردی که در انتخاب متریال برای طراحی نما باید به آن دقت داشت کیفیت متریال است. مهم نیست طراح چه متریالی را برای طراحی نما در ساختمان شما در نظر گرفته است. مهم اینست که شما با دقت متریال انتخاب شده را خریداری نمایید. کیفیت متریال عامل مهمی در طراحی نما است. دقت و توجه در این بخش باعث آسودگی شما در آینده خواهد شد و نگرانی از بابت تخریب نمای ساختمان خود نخواهید داشت.

سیتاک مشاور شما در بحث طراحی نما خواهد بود. با سیتاک تماس بگیرید.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی ویلا

بازسازی ساختمان

خانه هوشمند

چیلر

دکوراسیون مغازه

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :