انتظارات از طراحی نما چیست؟ (بخش اول)

انتظارات از طراحی نما چیست؟ (بخش اول)

انتظارات از طراحی نما چیست؟ (بخش اول)

طراحی نما یکی از اقدامات مهندسی در بحث طراحی های ساختمانی است که هویت یک ساختمان را تعیین می کند. به گفته هارالد دیلمان و همکارانش از نما چهار عملکرد انتظار می‌رود:

۱ – حفاظت

۲ – ایجاد ارتباط

۳ – معرفی

۴ – جزئی از یک نمای شهری

این ۴ عملکرد انتظارات و توقعاتی است که از طراحی نما می رود. شما می توانید با در نظر گرفتن این توقعات اقدام به طراحی نما برای ساختمان خود کنید. ساختمان شما در هر اندازه ای که باشد و به هر منظوری که ساخته شده باشد این ۴ عملکرد فقط در بحث طراحی نما از آن انتظار می رود. شرکت سیتاک طراحی نما را به صورت کاملاً تخصصی و مهندسی انجام می دهد و شما فقط نمایی زیبا و قابل اجرا که منطبق با هویت ساختمان شما باشد می خواهید و انتظار دارید.

طراحی نما
طراحی نما

حفاظت:

در گذشته معنی و مفهوم خانه سرپناهی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به انسان بود. انسان ها در سالهای دور برای محافظت از خطرات طبیعی و بعضاً حیوانات درنده و وحشی خانه ها را به شکل کاملاً محافظت شده و با کمترین فضای ارتباط با محیط بیرون می ساختند. این اقدام آنها باعث می شد که کلاً بحث طراحی نما به شکل امروزی شکل نگیرد. در نظر گرفتن حداقل منافذ برای جلوگیری از باد و باران و سرما و خطر حیوانات از معایب خانه های اولیه بود. ولی با گذشت زمان و احساس نیاز به هوای تازه و نور خورشید باعث شد رفته رفته منافذ بیشتری در خانه ها کار شود. برای در اختیار داشتن این مواهب نیاز به شکل گیری لایه سوم بیشتر حس شد.

طراحی نما
طراحی نما

با گذشت زمان و شکل گیری تمدن ها انسان ها به تشکیل آبادی ها روی آوردند و با کشیدن دیواری دور آبادی خود به این فلسفه که می توانند خانه های خود را نیز به سبک درونگرا بسازند، رسیدند. معماری درونگرا با ظهور اسلام بیشتر رواج پیدا کرد و استفاده از پنجره ها در طراحی نما باب شد. درون گرایی یکی از اصول معماری در خانه سازی کشورهای مسلمان نشین است ولی ابداع و ره آورد اسلام نبوده و فقط توسط آن تثبیت و ماندگار شده است. چنانکه میدانیم با ظهور اسلام در ساختمان سازی و معماری ابداع قابل توجهی نشد بلکه اسلام از معماری ادوار قبل در ساختن مساجد استفاده کرد. جالب توجه آنکه نه تنها خانه‌های یونان و روم باستان درونگرا و حول یک حیاط مرکزی شکل گرفته‌اند، بلکه ویلاهای روم و کوشک‌های تمدن‌های دیگر که چهار جبهه یا چهار نما بودند، در پشت دیواری بلند از دید و دستبرد غریبه‌ها حفاظت می‌شدند. تک کلبه‌های بسیار ابتدایی و ساده مستقر در مزارع اروپایی، یا برخی ساختمان‌های عمومی تک افتاده در شهرها و روستاها، تنها نمونه‌هایی از ساختمان‌های برونگرای قرون وسطی در غرب هستند. طراحی نما در این دوره شکل کامل تری به خود گرفت.

طراحی نما
طراحی نما

ایجاد ارتباط:

همانطور که گفته شد اولین وظیفه ی خانه محافظت از انسان بود و نما مانند حائلی بین انسان و تهدیدهای خارجی بود. ولی در طراحی نما امروزی نقش ارتباط میان درون و بیرون، خصوصی و عمومی، خلوت و شلوغ، مصنوعی و طبیعی را بیان می کند. طراحی نما در ساختمان شما می بایست بتواند به عنوان رابط با مخاطبان رفتار کند. نشانه هایی از فرهنگ اقلیمی هر سرزمینی را نشان دهد. خصوصیات و ویژگی های هر قوم و قبیله را به خوبی بیان کند و این ارتباط را شکل دهد. مخاطبان از روی طراحی نما در ساختمان شهرها متوجه رسوم و سنت های اجتماعی هر منطقه می شوند. به عنوان مثال طراحی نما در روستاهای صخره ای نشان دهنده خلاقیت، سخت کوشی و محافظه کار بودن اهالی است.

طراحی نما
طراحی نما

 انسان نیاز به نور و تهویه داشت و محتاج ارتباط با طبیعت و جامعه بود. او می‌خواست گذر زمان و تغییر و تحولات جامعه را دنبال کند. برای همین طراحی نما تبدیل به رابط میان درون و بیرون شد. باید ورود نور، هوا و میهمان را به داخل منزل فراهم می کرد و امکان دید خوبی را به بیرون ایجاد می‌کرد. روزنه‌ها (در و پنجره‌ها) که عنصری در طراحی نما بودند این نقش را به عنوان رابط فیزیکی و بصری به عهده گرفتند. در معماری اروپا پنجره به عنوان عنصری برای ایجاد دید به بیرون در نظر گرفته می شد. اما تبدیل پنجره به عنوان رابط بصری میان فضای بیرون و درون مشکل دیگری را به همراه داشت و آن اینکه پنجره مهم ترین عنصر انتقال مزاحمت‌ها از فضای بیرونی (سر و صدا و مشرفیت به ویژه برای طبقه همکف) بود.

طراحی نما
طراحی نما

 برای همین تمهیداتی در طراحی نما جهت اینکه ساکنین بتوانند ببینند بدون آنکه دیده شوند اندیشیده شد. محدودیت‌های فنی و نبود مصالح مدرن امروزی باعث شد ابعاد پنجره‌ها در حد متعالی باقی بماند. ولی برای حل معضل مشرفیت ارتفاع کف پنجره به وسیله دیوار چینی در طراحی نما ساختمان بالا کشیده شد، انواع شبکه و نرده اختراع شد و در نهایت فضاهای بدون استفاده طبقه‌های همکف به کاربری‌های غیر مسکونی تبدیل شد. آنچه که باعث شد در اوایل قرن بیستم، پنجره‌ها بزرگتر و جداره‌ها شفاف تر گردند، نیاز به نور بیشتر و تهویه بهتر و از طرف دیگر امکان تولید سطوح بزرگتر شیشه در قرون نوزدهم بود.

شرکت سیتاک طراح و مجری انواع نماهای کلاسیک، مدرن و ترکیبی است. طراحی نما تخصص سیتاک است.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی ویلا

طراحی دکوراسیون داخلی

بازسازی ساختمان

خانه هوشمند

چیلر

دکوراسیون مغازه

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :