انواع متریال در طراحی نما

انواع متریال در طراحی نما

انواع متریال در طراحی نما

نمای ساختمان شما اولین مکانی است که هر فرد به آن توجه می کند. نقطه ای است که افراد با برداشت های مختلف از آن می توانند به نوع ساخت پروژه و ساختمان شما پی ببرند. در واقع اگر می خواهید نوع ساخت را برای بیننده های ساختمانتان عیان کنید کافی است که از طراحی نما به صورت حرفه ای استفاده کنید.

برای اینکه هر چه بیشتر ساختمان خود را مفهومی طراحی کنید نیاز به شناخت متریال دارید. سیتاک چند روز قبل در مورد شناخت متریال با شما صحبت کرده بود. امروز به معرفی انواع متریال در طراحی نما می پردازیم.

طراحی نما با تراورتن
طراحی نما با تراورتن

۱ – سنگ تراورتن:

این نوع سنگ به سنگ های ساختمانی معروف است. در اکثر نقاط ایران و از کوه های تراورتن استخراج می شود و در کارخانه های سنگ در ابعاد و اندازه های مختلف برش خورده می شود. به دلیل اینکه تراورتن از آهک متخلخل است دارای سوراخ هایی است که در ابتدا کمی تو ذوق می زند. از این رو این سنگ را رزین می کنند. نوع رزین سنگ تراورتن است که قیمت را متفاوت می کند. هر سنگی که از رزین های بهتر و محکم تری استفاده کرده باشد قاعدتاً گرانتر است.

سنگ تراورتن در ابعاد های ۴۰ سانتی متر در عرض در پلاک های طولی برش خورده می شود. این سنگ وابسته به کوه مورد استخراج در رنگ های مختلف طبیعی وجود دارد. رنگ هایی مانند سفید، کرم، شکلاتی، پرتغالی و …. البته رنگ سفید آن طرفداران بیشتری دارد.

سنگ تراورتن خاصیت حرارتی و صوتی دارد که در هنگام برش دادن در دو نوع موج دار و بی موج تولید می شوند. وزن مخصوص این سنگ در مقایسه با سنگ های دیگر ساختمانی پایین تر است و برای کم کردن وزن ساختمان و نیروهای وارده به اسکلت دارای اهمیت می باشد. این سنگ به دلیل داشتن همان حفره هایی که اشاره شد بر روی بدنه ساختمان محکم می شود و به صورت مستقیم درگیر با ملات سیمان پشت سنگ می شود.

از تراورتن در نما، دیوارهای داخلی راهرو ها و پارکینگ و حتی در کف پروژه هایی که در مناطق نسبتاً خشک تری قرار دارند استفاده می شود. تنها ضعف این سنگ میزان جذب آب بالای آن است که با توجه به استفاده از پوشش های صنعتی و زرین این نقیصه تا حد زیادی برطرف شده است.

سنگ تراورتن
سنگ تراورتن

۲ – سنگ مرمر:

سنگ مرمر از جمله سنگ های دگرگونی است که از دگرگونی آهک بوجود می آید. اگر دقت کرده باشید سنگ مرمر بیشتر در حرم های متبرکه استفاده می شود. از مرمر به دلیل سیقلی بودن و شفافیت بالا در موزه ها، مکان های تاریخی و مجسمه سازی استفاده می شده است. در گذشته نیز از سنگ های مرمر در نمای ساختمان نیز استفاده می شد. به دلیل اینکه سنگ های تراورتن با ویژه گی های ساختمانیه بیشتری که داشتند جای مرمریت را در نمای ساختمان گرفتند.

مرمریت دارای رگه‌ها و فسیل‌هایی است که زیبایی خاصی به این سنگ می‌بخشد. مرمریت دارای زنجیره‌هایی به نام استیلولیت می‌باشد که مانند نوار قلب در بافت سنگ مشاهده می‌شود. این سنگ با توجه به وجود ناخالصی‌ها به رنگ‌های روشن تا تیره و رنگی مانند: کرم، قرمز، قهوه‌ای، صورتی، سیاه، خردلی، سبز و غیره دیده می‌شود. مرمریت کاربرد مناسبی در نما و کف فرش داخلی و خارجی ساختمان دارند. عمده این سنگها از کشور هندوستان و اقلیت از کشور چین وارد می‌گردد و از بازار بسیار خوبی در ایران برخوردار هستند. از نمونه سنگهای مرمریت می‌توان به گرین ماربل، انیکس، امپرادور لایت و دارک اشاره کرد.

۳ – آجر:

همانطور که میدانید آجر از قدیمیترین متریال در ساختمان سازی دنیا است. اینکه آجر در طراحی نما چه نقشی دارد بر کسی پوشیده نیست. در گذشته آجر تنها متریال پوشش نما بود ولی امروزه آجر نقش تکمیل کننده در طراحی نما را بر عهده دارد. آجر در نماهای ترکیبی و تلفیقی وزن اصلی در طراحی نما را به دوش دارد تا دیگر متریال ها در کنار آجر به چشم بیاید.

آجرهای مخصوص نما در انواع مختلفی ساخته می شوند و همه آنان در کوره های مخصوص پخته می شوند. شرکت های معتبری در تولید آجر نما وجود دارند که با طرح های مختلف اقدام به تولید می کنند. وزن مخصوص آجر، رنگ بندی، استقامت در برابر شرایط آب و هوایی از خصیصه های آجر در طراحی نما هستند.

سیتاک در این مورد بیشتر با شما صحبت می کند.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی نما

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی ویلا

دکوراسیون مغازه

بازسازی ساختمان

چیلر

خانه هوشمند

 

 

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :