بازی با متریال ها در طراحی نما

بازی با متریال ها در طراحی نما

بازی با متریال ها در طراحی نما

همانطور که می دانید شاکله ی اصلی در طراحی نما و اجرای نما متریال ها هستند. در طراحی نما برای پروژه های مسکونی، اداری و تجاری در ابتدا سبک در طراحی و در گام بعدی نوع متریال های مورد استفاده مهم هستند. هر چند که شما در تهران می بایست طراحی نما را طبق ضوابط تعریف شده برای نماهای شهری طراحی کنید. در غیر این صورت طرح پیشنهادی شما در شهرداری تهران تایید نمی شود و شما می بایست دوباره نسبت به طراحی اقدام کنید. یکی از موضوعاتی که در تایید طرح مهم است استفاده از متریال های مجاز در طراحی نما است. شرکت سیتاک مشاور شما در کلیه امور طراحی نما، اعم از طراحی، فاز ۲ و تایید در شهرداری است.

طراحی نما 08
طراحی نما

نسبت به سبک طراحی، متریال گذاری کنید:

همانطور که ذکر شد اولین قدم برای طراحی نما انتخاب یک سبک است. سبک هایی که در بحث طراحی نما مورد استفاده هستند اغلب سبک های کلاسیک، سبک مدرن و سبک های ترکیبی هستند که هر کدام از آنها با متریال های مختلفی اجرا می شوند. اگر ساختمان شما مسکونی است و تقارن در بخش طراحی معماری را رعایت کرده اید بهترین سبک، سبک کلاسیک است. در سبک کلاسیک استفاده از اجزای اصلی بسیار مهم است. المان هایی در طراحی نما کلاسیک وجود دارند که می بایست در طراحی مورد استفاده قرار بگیرند. امروزه در تهران نماهایی را می بینیم که فقط اسمشان طراحی نما کلاسیک است و هیچ شباهتی با سبک کلاسیک اصلی ندارند.

طراحی نما 06
طراحی نما

در طراحی نما مدرن نیز به همین صورت است. برای رسیدن به طرح مدرن در نما، ابتدا می بایست بیش از ۶۰ درصد ساختمان های موجود در گذر شما از این سبک استفاده کرده باشند. وقتی اولین شرط طراحی نما مدرن را داشتید می توانید با انتخاب طرح هایی خلاقانه کار را آغاز نمایید. نماهای ترکیبی نیز تکلیفشان روشن است. نماهایی خاص که یا در ساختمان های بزرگ دیده می شوند یا در مناطقی که هنوز به اجماع بصری نرسیده اند. طراحی نما ترکیبی از ترکیب اجزای اصلی ۲ سبک مختلف شکل می گیرند. در طراحی نما ترکیبی معمولاً ورودی با تقارن خاص به سبک کلاسیک طراحی می شود و نمای طبقات به صورت مدرن.

طراحی نما 05
طراحی نما

رنگ ها در انتخاب متریال:

یکی دیگر از اصول طراحی نما استفاده از متریال های متفاوت است. متریال هایی که با استفاده از رنگ های مختلف بتوانند روح سبک مورد انتخاب را جلوه دهند. به عنوان مثال در طراحی نما کلاسیک که فقط با سنگ های تراورتن اجرا می شود انتخاب رنگ بسیار مهم است. شما می توانید از یک درجه رنگی در سنگ مورد نظر استفاده کنید که این کار به جلوه بصری ساختمان شما ضربه خواهد زد. البته ساختمان هایی وجود دارند که فقط با یک انتخاب رنگ، سبک کلاسیک را اجرا کرده اند. در اینگونه پروژه ها یا طرح بسیار خاص و خلاقانه است، یا استفاده از المان های طراحی نما کلاسیک به درستی و با دقت انجام شده است. در طراحی نما کلاسیک می توانید از رنگ هایی مانند کرم، سفید، شکلاتی، پرتغالی، دودی، خاکستری، استفاده کنید.

طراحی نما 04
طراحی نما

البته سنگ های تراورتن دارای تنوع بسیاری هستند. کافی است که یکبار به بازار سنگ سری بزنید تا با این تنوع خارق العاده بیشتر آشنا شوید. برای طراحی نما به سبک کلاسیک استفاده از سنگ های موج دار نیز توصیه می شود. سنگ های موج دار در ذات خود دارای رگه هایی نامنظم هستند که اغلب بافت بدنه ی ساختمان را بسیار زیبا جلوه می دهند. خصوصاً زمانی که شما از ترکیب رنگ هایی با کنتراست یا هارمونی بهره برده باشید. بیشترین زیبایی در طراحی نما کلاسیک مربوط به نماهایی است که با سنگ های سفید بی موج و یکدست کار شده اند. البته قیمت و هزینه ای که شما می خواهید برای اجرای نمای ساختمان خود صرف کنید نیز در انتخاب متریال ها تاثیر گذار است.

طراحی نما 07
طراحی نما

رنگ طراحی نما به سبک مدرن:

در طراحی نما به سبک مدرن نیز روال کار به همین صورت است. شما در نماهای مدرن به احتمال فراوان یا از چوب های ترموود استفاده می کنید یا از آجرهای مخصوص نما. همانطور که می دانید انتخاب رنگ متریال ها در نماهای مدرن کمی حساس تر است. زیرا شما از ۲ یا چند متریال برای اجرای نما استفاده می کنید. به عنوان مثال آجرها به تنهایی دارای طیف وسیعی از رنگ ها و اندازه ها هستند. آجرهای قرمز نوعی از احساس را انتقال می دهند و آجرهای زرد و نارنجی بیانگر احساسی متفاوت هستند. ماهیت آجرها احساس نوستالژی و یادآوری خاطرات خوب گذشته که در خانه پدربزرگ ها و مادربزرگ ها داشتیم را زنده می کند.

طراحی نما
طراحی نما

زیبایی در طراحی نما به سبک مدرن به صورت مستقیم درگیر با انتخاب متریال ها و همچنین طیف رنگ آنها است. می توانید در کنار استفاده از آجرهای مخصوص نما از سنگ های تراورتن نیز استفاده کنید. ترکیب سنگ ها و آجر ها در نماهای ترکیبی نیز دیده می شود. اگر بتوانید هماهنگی و وزن بصری را در نما ایجاد کنید نمایی بدون نقص خواهید داشت. به این شرط که متریال هایی را در کنار هم قرار دهید که رنگ آنها باعث ایجاد تضاد در سبک طراحی نما نشود. مثلاً استفاده از سنگ های دودی تراورتن و آجرهای سیاه ترکیب خوبی برای نماهای مسکونی یا اداری نیستند. سیتاک توصیه می کند در طراحی نما به سبک مدرن بیشتر از کنتراست رنگ ها استفاده کنید. یعنی رنگ های روشن را در کنار رنگ های گرم قرار دهید.

طراحی نما 02
طراحی نما

یا زمانی که از چوب در کنار آجر یا سنگ استفاده می کنید هماهنگی بصری هم در طرح اهمیت پیدا می کند و هم در نوع رنگ هایی که از آنها بهره برده اید. چوب ها به رنگ طبیعی که آشنای همه ماست مطلوب ترین متریال برای نماهای مدرن و ترکیبی هستند. استفاده از رنگ اصلی چوب می تواند احساس و شخصیت نما را تقویت کند. مهم نیست چه متراژی از کار را زیر اجرای آجرها یا سنگ ها می برید، مهم این است که از رنگ هایی استفاده کنید که حرفی برای گفتن داشته باشند. متریال های رنگی در کنار هم نمای ساختمان شما را به جذابیت می رسانند.

رنگ متریال در نماهای تجاری:

همانطور که می دانید متریال ها در نماهای ساختمان های تجاری محدود نیستند. شما می توانید هم به سبک های سنتی از آجر استفاده کنید و هم به سبک های مدرن از سنگ های گران قیمت و جذب کننده. تنها تفاوتی که در طراحی نما برای پروژه های تجاری با دیگر ساختمان ها وجود دارد این است که نمای طراحی شده می بایست بتواند عامه مردم را جذب کند. جذب مشتریان و منطقه ای که پروژه تجاری در آن واقع شده است تعیین کننده نوع خاصی از متریال است که قاعدتاً کم هزینه نخواهد بود. استفاده از متریال کامپوزیت همان ورق های آلمینیوم در ساختمان های تجاری بیشتر دیده می شود. شاید یکی از دلایل انتخاب این متریال سرعت در اجرای آن و تابلو خور بودن آن است.

طراحی نما 11
طراحی نما

در پاساژ ها برای ورودی مجتمع بسیار هزینه می شود تا جذابیت و وزن بصری خوبی پیدا کند. رنگی که در مجتمع های تجاری توصیه می شود رنگ های پایه است. استفاده از رنگ های سفید، کرم و نقره ای بیشترین تاثیر در جذب مخاطبان را دارد و بیشتر به ماهیت یک ساختمان تجاری شبیه است. شما می توانید برای رنگ سفید از سنگ های ممتاز تراورتن استفاده کنید و رنگ های نقره ای را با ورق های کامپوزیت اجرا کنید.

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد یادتان باشد اخذ مجوز و تایید در شهرداری مستلزم رعایت کامل ضوابط است. درست است که سلیقه شما می بایست در طراحی نما اعمال شود ولی توجه شما می بایست بر روی تایید طرح در شهرداری نیز باشد.

سیتاک مشاور، طراح و مجری انواع سبک در طراحی نما است و تایید شهرداری را نیز برایتان اخذ می کند.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی ویلا

اجرای دکور مغازه

بازسازی منزل

بازسازی آپارتمان

خانه هوشمند

چیلر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :