بالکن و تراس در طراحی نما

بالکن و تراس در طراحی نما

بالکن و تراس در طراحی نما

در مباحثی که در گذشته راجع به طراحی نما مطرح شد به بسیاری از مطالب که ممکن است برای شما مفید باشد اشاره شد. بالکن و تراس در طراحی نما اهمیت بسیاری دارد. با سیتاک همراه باشید تا انواع بالکن، تراس و حیاط خلوت را از جهات مختلف بررسی کنیم. بالکن ها عموماً محلی مورد نیاز برای خانواده های ایرانی هستند که با توجه به فرهنگ و عرف در شهرهای مختلف نحوه استفاده از بالکن ها نیز فرق می کند. معمولاً بالکن، محلی برای نصب پکیج گرمایشی، قراردادن رخت آویز های آماده و محلی برای استراحت های کوتاه روزانه است.

بالکن و تراس در طراحی نما.docx 01
بالکن فضای نیمه باز

متراژ بالکن و تراس:

یکی از نکاتی که در طراحی نما هنگام برخورد با طراحی بالکن و تراس اهمیت دارد این است که شما چه متراژی را در نمای ساختمان به عنوان بالکن خواهید داشت. در بالکن های بزرگ که تا حدودی برابر با عرض نمای ساختمان شماست، دست شما برای تزئین و دکوراسیون بازتر است. اگر هم بالکن در نمای ساختمان شما کوچک بود ایرادی ندارد. ایده های خلاقانه ای وجود دارد که بتوان به بهترین نحو بالکن های کوچک را دیزاین کرد. یادتان باشد برای هر بالکن فقط می توانید از یک درب استفاده کنید. حالت بازشو درب ها نیز از داخل فضای سرپوشیده داخلی به سمت تراس خواهد بود. هر چه متراژ بالکن و تراس شما بیشتر باشد برای خانم های خانه دار مطلوب تر است. بدیهی است که در آپارتمان های بزرگتر متراژ بیشتری را می شود به بالکن اختصاص داد.

بالکن 02
بالکن در طراحی نما

دسترسی تراس:

شما از نقاط مختلف و فضاهای مختلف منزل می توانید دسترسی به تراس را داشته باشید. بهترین حالت ایجاد دسترسی برای تراس و بالکن از داخل آشپزخانه یا اتاق خواب است. اگر هم از آشپزخانه و هم از اتاق خواب فضای بالکن و تراس را در نظر گرفته اید، باید بدانید که این ۲ فضا را باید از یکدیگر تفکیک کنید. این شرط برای حفظ رعایت حریم هر فضا در قوانین گنجانده شده است. به عنوان مثال اگر فردی از داخل آشپزخانه به تراس راه پیدا کرد فرد دیگری نباید از فضای دیگری به آن تراس دسترسی داشته باشد. از اتاق پذیرایی نیز می توانید دسترسی به بالکن را ایجاد کنید. تنها مشکلی که برای دسترسی از اتاق پذیرایی به بالکن وجود دارد این است که ممکن است طراحی داخلی مبلمان منزل بهم بخورد.

بالکن 03
تراس در طراحی نما

کاربری تراس متناسب با اندازه ی آن:

همیشه برای تعیین کاربری و استفاده هایی که می توانید از تراس یا بالکن داشته باشید اندازه ی تراس مهم است. اگر بالکن شما به اندازه ای بزرگ باشد که بتوانید میز ناهارخوری را در آن بگنجانید، میتوانید از تراس به عنوان نشیمن گاه عصرگاهی استفاده کنید. اگر متراژ کوچک تری را در بالکن و تراس دارید می توانید با قرار دادن باربکیو کاربری را تعیین کنید. معمولاً آپارتمان هایی که تراس یا بالکن دارند زودتر مورد پسند خانم های خانه دار قرار می گیرند. امروزه برای خشک کردن البسه از طریق نور مستقیم خورشید داشتن بالکن و تراس در آپارتمان ضروری است. همچنین می توانید از گل و گیاه و پرورش آنها در بالکن منزل خود نیز لذت ببرید. این امر برای علاقه مندان به داشتن فضای سبز خانگی اهمیت داشتن تراس و بالکن را ملموس تر می کند.

بالکن 04
بالکن پله ای

ظاهر تراس و بالکن:

یکی از وظایف شما به عنوان شهروندی قانون مدار حفظ ظاهری مناسب برای بالکن و تراس است. شما می بایست تمام تلاش خود را بکار گیرید تا از بهم ریختگی و آشفتگی بصری در تراس جلوگیری کنید. ممکن است کولر آبی، پکیج گرمایش داخلی منزل یا هر وسیله ای که به عنوان وسایل دم دستی شما محسوب نمی شود در تراس یا بالکن شما پیدا شود. بنابراین خواهش سیتاک از شما این است که نظم منطقی در پر کردن و استفاده از بالکن و تراس را رعایت نمایید. می توانید از حفاظ های حصیری برای پوشاندن کولر و پکیج استفاده کنید. حفاظ ها در انواع مختلف و با متریال های مختلف ساخته می شوند. حفاظ هایی با متریال های متناسب با طراحی نما را در نظر بگیرید. مثلاً اگر از طراحی نما مدرن بهره برده اید حفاظ ها را نیز متناسب با متریال های کار شده در نما انتخاب کنید.

بالکن 05
بالکن کوچک

جانمایی تراس و بالکن:

همیشه این دغدغه برای افراد علاقه مند به داشتن تراس و بالکن وجود داشته که از گذر اصلی ملک به تراس دید نداشته باشد. بیشترین استفاده از تراس مربوط به خانم های خانه دار است. بنابراین اگر تراس یا بالکن در نمای پشت ساختمان جانمایی شود بسیار بهتر و دلپذیرتر خواهد بود. زیرا راحتی ساکنین منزل در رفت و آمد به بالکن و تراس فقط در این صورت تامین می شود. از طرفی قطعا شما دوست ندارید در نمای اصلی ساختمان و جایی که محل عبور و مرور افراد غریبه است تراس یا بالکن داشته باشید. اگر هم این اتفاق بیفتد معمولاً توسط افرد خانواده محکوم به پوشانده شدن است. یعنی تراس هایی که دید مستقیم از گذر اصلی را مسدود می کنند. این امر به شدت در طراحی نما تاثیر منفی می گذارد.

شرکت سیتاک مشاور شما در طراحی نما و تهیه نقشه های معماری است.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی ویلا

طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون مغازه

بازسازی ساختمان

خانه هوشمند

چیلر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :