بررسی متریال سنگ در طراحی نما

بررسی متریال سنگ در طراحی نما

بررسی متریال سنگ در طراحی نما

امروزه استفاده از سنگ های ساختمانی در طراحی نما به شدت افزایش یافته است. استفاده از سنگ در ساختمان سازی از زمان های بسیار قدیم در بین ملل مختلف رواج داشته است. رومیان باستان و مصریان و هندو ها و ایرانیها برای بناهای مهم و حساس خود مانند قلعه ها، کاخ ها و مراکز مهم تسلیحاتی و غذایی از سنگ استفاده می کردند.

سنگ 01
طراحی نما

 

سلاطین و فرمانروایان کشورهای بزرگ از برده ها برای برش های سنگ و حمل آنها استفاده می کردند. زیرا سنگ از مواد بسیار سنگین به شمار می رفته است. برده ها گوش به فرمان اساتید سنگ تراش بودند و بر طبق نظر ایشان کار می کردند. سنگ تراشان نیز برای آماده سازی سنگ های مناسب برای ساختمان سازی دست به کار می شدند.

هر سنگی با توجه به بافت و جنسی که دارد به لحاظ مقاومت در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرد. سنگ های آهکی برای منظورهای خاصی در ساختمان استفاده می شدند. سنگ های گرانیت و آتشین نیز به همین صورت. بنا به مقاومت های مختلف سنگ از آنها در بخش های مختلف مانند ستون گذاری ها و سردر ها و کتیبه ها استفاده می شده است.

امروزه سنگ ها با توجه به پیشرفت تکنولوژی به شکل های زیباتری در می آیند. دیگر خبری از سنگ تراشی های طولانی نیست. کار استادان سنگ تراش را چند دستگاه غول پیکر انجام می دهد. سنگ های ساختمانی در طراحی نما از کوه های تراورتن، مرمریت و گرانیت استخراج شده و در کارخانه ها برش می خورند.

سنگ 02
طراحی نما

اندازه ی سنگ های ساختمانی در طراحی نما

چند سال پیش که بحث استفاده از سنگ مانند امروز نبود عرض سنگ ها در سایز های ۱۰ و ۲۰ سانتی متر در نظر گرفته می شد. بخصوص سنگ های مرمریت که بیشتر در طراحی نما مورد استفاده قرار می گرفت. هنوز هم ساختمان هایی که با این نوع سنگ در طراحی نما کار شده اند در شهرمان به چشم می خورند. با گذشت زمان و توجه به سرعت کار در ساختمان سازی عرض سنگ های ساختمانی در برش به ۴۰ سانتی متر رسید. سنگ های تراورتن در انواع مختلف در عرض ۴۰ سانتی متر و طول های متفاوت برش می خورند. طول سنگ در طراحی نما بستگی به تکه صخره ایست که در کارخانه برش خورده می شود. هر چه صخره بزرگ تر باشد طول سنگ ها نیز بیشتر می شود. معمولاً پلاک های ۴۰ طولی با میزان طول ۱ متر برش داده می شوند.

سنگ 04
طراحی نما

رزین در سنگ ها و تاثیر آنها در طراحی نما

در صنعت سنگ مقوله ای که باعث پوشش سوراخ های بیشمار سنگ تراورتن می شود، رزین است. رزین به عملی گفته می شود که مانند بتونه روی سنگ را پوشش می دهد و باعث پر کردن سوراخ های سنگ تراورتن می شود. سنگ تراورتن به دلیل جنسی که دارد معمولاً دارای سوراخ های زیادی در سطح خود است. رزین های صنعتی در درجه بندی های مختلف باعث بالا رفتن کیفیت سنگ در طراحی نما می شود. هر چه سنگ مورد استفاده در طراحی نما صاف تر و یکدست تر باشد، کیفیت سنگ برای استفاده در نما بالاتر می رود.

سنگ 05
طراحی نما

انواع سنگ تراورتن در طراحی نما

سنگ تراورتن از جمله سنگ هایی است که طرفداران بیشماری در طراحی نما دارد. معمولاً سبک طراحی نما کلاسیک که فقط با سنگ طراحی و اجرا می شود، از سنگ تراورتن بهره می برد. سنگ تراورتن مورد استفاده در نما انواع مختلفی دارد. این دسته بندی ها وابسته به مناطقی است که کوه تراورتن در آن مکان قرار گرفته است. سنگ تراورتن در رنگ های شکلاتی، سفید، کرم، قهوه ای، قرمز، دودی و خاکستری یافت می شود. با توجه به تنوع رنگی که دارد بسیار مناسب برای طراحی نما است. شما می توانید با استفاده از سنگ تراورتن نمای ساختمان خود را به زیباترین شکل ممکن طراحی کنید.

سنگ های پله، کف و دیوار

در ساختمان سازی توجه به طراحی نما مقوله ی مهمی است. ولی در عین حال می بایست یک هماهنگی خاصی بین نمای ساختمان و طراحی کف و پله و دیوار ایجاد کرد. شما می توانید فارق از اینکه در طراحی نما چه متریالی را کار کرده اید از سنگ های مرمریت برای استفاده در کف آپارتمان استفاده کنید. سنگ های کف در اندازه های ۵۰*۵۰ و ۱۰۰*۱۰۰ برش می خورند. البته اندازه های دیگری نیز برای سنگ های کف وجود دارد ولی مرسوم ترین اندازه ی برش سنگ همین اندازه هاست. سنگ های پله در اندازه های مختلف و قطر ۳ سانت برش می خورند. قطر سنگ های پله بسیار مهم هستند. به دلیل اینکه در اثر گذشت زمان و استفاده زیاد دچار تخریب نشوند. شما می توانید از پله های دوبل استفاده کنید. در سنگ های دیوار نیز بهترین پیشنهاد استفاده از سنگ مرمریت است. این سنگ در عین زیبایی که دارد دارای رگه هایی از رنگ متفاوت با زمینه است که در راه پله ها جلوه ی زیبایی به ساختمان می دهد.

شرکت سیتاک طراح و مجری انواع سبک های طراحی نما

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی ویلا

بازسازی ساختمان

خانه هوشمند

چیلر

دکوراسیون مغازه

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :