وجه تمایز طراحی نما کلاسیک و نمای مدرن

وجه تمایز طراحی نما کلاسیک و نمای مدرن
طراحی نما مدرن

تفاوت طراحی نما کلاسیک و نمای مدرن

تفاوت طراحی نما کلاسیک و نمای مدرن از مباحثی است که سعی میکنیم در این مقاله به اختصار در مورد آن با شما عزیزان صحبت کنیم. طراحی نما در هر نقطه ای از شهر بیانگر خصوصیات اقلیمی و فرهنگی اهالی آن منطقه می باشد. ممکن است سلایق شما بر روی سبک خاصی از طراحی نما باشد ولی ساختمان شما با سبک دیگری از طراحی نما زیبا و دلنشین شود.

سیتاک در این مقاله سعی بر آن دارد تا توضیحاتی مبنی بر تفاوت طراحی نما کلاسیک و نمای مدرن ارائه دهد. امید است بتوانیم با مشاوره های حضوری ایده آل ترین سبک طراحی نما را برای ساختمان شما در نظر بگیریم.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸      

همانطور که میدانید در سیتاک طراحی نما هم بر اساس نیازهای اقلیمی ساختمان شما و هم بر اساس ضوابط شهرداری هر منطقه انجام می شود. شما می توانید نظرات و سلایق خود را با طراحان سیتاک در میان بگذارید. بطور حتم پیشنهادات سیتاک تا جایی که امکان دارد بر اساس سلایق شما تنظیم می گردد.

طراحی نما مدرن

توجه به هویت سبک در طراحی نما:

اولین و مهمترین عاملی که برای نمای ساختمان شما مهم است مباحث مربوط به هویت بصری نما است. در طراحی نما کلاسیک به دلیل ایرانی و بومی نبودن نما اصل هویت ساختمان زیر سوال می رود. سبک کلاسیک در طراحی نما بر گرفته از معماری اصیل و بدون نقص ایرانی نیست. سبکی کاملاً بیگانه است که به دلایل مختلف و مهم در نماهای شهری ما جا باز کرده است.

بسیاری از مردم دوست دارند در ساختمان ها و آپارتمان هایی زندگی کنند که نمای کلاسیک و پر ابزار وجهه ای لاکچری به ساختمانشان داده است. مردم معتقدند که نماهای کلاسیک بخشی از هویت و فرهنگ معماری ایران است، در صورتی که واقعاً به این شکل نیست. سیتاک با نگاهی کاملاً بی طرف فقط به توضیح تفاوت ها در مدل های کلاسیک و مدرن میپردازد و قضاوت را به شما می سپارد. با سیتاک همراه باشید.

هویت در طراحی نما از این جهت دارای اهمیت بسیار است که معرف شخصیت بصری و وزن ساختمان شما در طراحی است. در حال حاضر شهرداری تهران نیز به این اصل توجه بیشتری می کند. نماهایی که به سبک کلاسیک طراحی می شوند در تهران مجوز و تاییدیه دریافت نمی کنند. از نگاه شهرداری تهران نیز هویت ایرانی در طراحی نما می بایست دیده شود. سیتاک در آخر همین مقاله نیز راهکاری ارائه خواهد کرد تا بتوانید از خصوصیات مثبت طراحی نما کلاسیک بهره ببرید.

طراحی نما مدرن این هویت را برای ساختمان شما حفظ خواهد کرد. در تهران نماهای مدرن به سرعت در حال رشد است زیرا دارای مزیت هایی نسبت به نمای کلاسیک است که در ادامه توضیح خواهیم داد. نماهای مدرن بیشتر به هویت معماری ایرانی نزدیک هستند تا نماهای کلاسیک. البته این امر و شخصیت پردازی در طراحی نما کاملاً وابسته به طراح است.

طراحی نما کلاسیک

قاب بندی ها و تقارن:

یکی از اصول طراحی نما به سبک کلاسیک داشتن پوسته ای سازه ای به صورت کاملاً متقارن است. این مطلب را فراموش کنید که طراحی نما کلاسیک را بتوانید برای پوسته های نا متقارن نیز اجرا کنید. این امر مقایر با اصول کلی طراحی نما از دیدگاه بصری است. در حالی که طراحی نما مدرن نیازی به تقارن پوسته ی زیرین ندارد. طراح در نماهای مدرن میتواند با استفاده از قاب بندی های نامتقارن طرحی را خلق کند که بتواند جوابگوی سلایق شما باشد.

با استفاده از متریال های ایرانی و مدرن می توانید نمایی برای ساختمان خود خلق کنید که بیشترین تطبیق را با معماری ایرانی داشته باشد و بتوان از آن در برابر عدم تقارن ها نیز دفاع کرد. حتماً ساختمان هایی با نماهای آجری یا تلفیقی را دیده اید. نماهایی که از نظر سیتاک در سطح قابل قبولی هستند میتوانند دقایقی توجه مخاطبان را به خودشان جلب کنند.

در این بخش میتوانید از نمونه کار طراحی نما دیدن فرمایید

در واقع با بیان این مطلب که تقارن در طراحی نما مهم است سبک های کلاسیک به ایران راه پیدا کرد. سیتاک منکر این مطلب نیست که تقارن در نمای اصلی ساختمان ها بسیار اهمیت دارد. ولی بحث اینجاست که این تقارن یا عدم وجود آن نباید به ساختمان شما و شخصیت بصری اش ضربه بزند. شما ساختمانی می خواهید که بتواند نظر مخاطبان را به خود جلب نماید. در صورت نیاز بتوانید در کمترین زمان آپارتمان های ساختمان را بفروشید.

این امر در ساختمان هایی با نماهای مدرن نیز محقق می شود. ساختمان هایی که طراح آنها توانسته در عین سادگی جذابیتی بصری را برای ساختمان خلق کند. این نکته که طراحی نما کلاسیک در برخی مناطق تهران به افزایش قیمت هر متر مربع آپارتمان کمک می کند درست است. ولی می توانید نماهای مدرن ایرانی را با خلاقیت در طراحی جایگزین نمای کلاسیک کنید.

تقارن در نمای کلاسیک

تزئینات در نماهای کلاسیک و مدرن:

یکی دیگر از نکاتی که به شدت باعث ایجاد تفاوت ها در سبک کلاسیک و مدرن می گردد بحث تزئینات نما است. در نماهای کلاسیک همین عامل از اجزای اصلی است. هر چه تزئینات اصلی نما بیشتر باشد نماهای کلاسیک بیشتر دیده می شوند. استفاده از شمش ها و ستون ها و سر ستون های عجیب و غریب که ابزارهایی با جزئیات فراوان روی آنها پرداخت می شود از نماهای کلاسیک جدانشدنی هستند.

در واقع همین ابزارها و تزئینات بود که باعث تغییر ذائقه ی بصری مردم در ایران گردید. تصور اینکه نماهای کلاسیک را با ابزارهاب ساده و معمولی اجرا کنید، نمای ساختمان شما را تبدیل به نمای تمام سنگی می کند. نمایی که هیچ شباهتی با نمای اجرا شده در سبک کلاسیک ندارد. فقط به این دلیل که از متریال سنگ در نما استفاده می شود مورد توجه مالکان و کارفرمایان قرار می گیرد.

طراحی نما مدرن از پیچیدگی ها در تزئینات خالی است. در عوض مفهوم و کانسپت طرح نقطه جذابیت این سبک است. شما می توانید در نماهای مدرن نیز با استفاده از خصوصیت متریال هایی مانند آجر و چوب ابزارهای مدرن را نیز در اجرا ایجاد کنید. ولی این نکته از تفاوت های اصلی طراحی نما کلاسیک و مدرن است.

نماهای کلاسیک با تک متریال ولی پر ابزار هستند در صورتی که نماهای مدرن از چند متریال در نما استفاده می کنند ولی ابزارها به صورت شماتیک و کلی در قاب ها در نظر گرفته می شوند. توجه داشته باشید نماهای مدرن به دلیل استفاده همزمان از چند متریال اصلی می توانند ترکیبات متفاوت و خلاقانه ای از رنگ را به مخاطبان ارائه کنند، در حالی که نماهای کلاسیک عموماً از سنگ تراورتن استفاده می شود که نمای اصلی را تک رنگ می کند. سیتاک مشاور شما در طراحی و اجرای نماهای ساختمانی است.

تزئینات در نمای کلاسیک

ارتباط نما با فضاهای داخلی:

برای طراحی نمای ساختمان جدیدتان به این نکته توجه داشته باشید که فضاهای داخلی می بایست در طراحی اصلی دیده شوند. یکی از ایراداتی که به سبک کلاسیک وارد است عدم توجه به همین نکته است. معماری داخلی در پلان ها بدون توجه به طراحی نما کشیده می شوند. طراحی نما در سبک کلاسیک نیز بدون توجه به قرارگیری فضاهای اصلی در پشت نما طراحی می گردند.

در صورتی که ساختمان هایی که بتوان از آنها در مباحث طراحی دفاع کرد نیازمند تعاملی اساسی بین طراحی نما و فضاهای داخلی هستند. در واقع نمای اصلی می بایست معرف بهینه بودن فضاهای داخلی باشد. این امر در سبک مدرن قابل مشاهده است. توجه به فضاهای داخلی در سبک نمای مدرن اتفاق می افتد، جایی که نیازی به حساسیت های متقارن سازی نیست. طراح می تواند تمام ایده ها و تجربیات خود را در نماهای مدرن بکار گیرد.

راهکار:

پیشنهاد سیتاک برای شما این است که ابتدا با توجه به منطقه ای که در آن ساختمان می سازید طراحی نما را بومی کنید. معمولاً در مناطق شمالی شهر تهران طرفداران نماهای کلاسیک بیشمارند. ولی اگر قرار باشد نماهای کلاسیک توسط شهرداری مناطق تایید نشود و در نهایت اجرای نماهای کلاسیک با جرایم مالی همراه باشد فکر کردن به ایده های جدید اجتناب ناپذیر است. هرچند که هنوز دوستداران سبک کلاسیک حاضرند به هر قیمتی نمای کلاسیک را برای ساختمان خود اجرا کنند.

سیتاک طراحی نما کلاسیک ایرانی را پیشنهاد می دهد. استفاده از جزئیات بیشماری که در معماری اصیل ایرانی وجود دارد با تلفیقی از قوس ها و ستون های ایرانی در نما می تواند جایگزین مناسبی برای سبک بیگانه کلاسیک در نما باشد. شما می توانید با هزینه های مالی و زمانی بسیار کمتر نماهای کلاسیک ایرانی را در مناطق شمالی شهر تهران در نظر بگیرید.

پیشنهاد سیتاک برای مناطق دیگر نیز استفاده از سبک مدرن در طراحی نما است. برای مردم برخورد روزانه با نماهایی که یادآور معماری اصیل ایرانی است و دارای حس نوستالژیک می باشد خالی از لطف نیست. یادتان باشد طراحی نما شخصیت ساختمان شما را می سازد و نقطه شروع بازبینی ساختمان شماست.

شرکت سیتاک ارائه دهنده ایده ها و طرح های خلاقانه در سبک های مختلف طراحی نما است.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸      

امیدوارم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و به کمکش تونسته باشید جواب سوالتون رو پیدا کنید. در صورتی که در رابطه با این مطلب سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنیددر ضمن برای حمایت از ما این مطلب رو لایک کنید و امتیاز بدید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :