تقارن در طراحی نما کلاسیک (بخش اول)

تقارن در طراحی نما کلاسیک (بخش اول)

تقارن در طراحی نما کلاسیک (بخش اول)

همانطور که می دانید طراحی نما کلاسیک یکی از پر طرفدارترین سبک ها در طراحی نما است. این سبک برگرفته از معماری خاص یونان و روم باستان است. سبکی که نمایانگر قدرت در سازه های عظیم یونان و روم است. در طراحی نما کلاسیک همه چیز شبیه به یک رویا است. رویایی که نشانگر علاقه مالکان پروژه های خاص به بی رقیب شدن اینگونه ساختمان ها است. ساختمان هایی که از سبک کلاسیک در طراحی نما بهره می برند معمولاً المان های مشخصی را برای ارائه به مخاطبان ایجاد می کنند. المان هایی که بخشی از نماهای کلاسیک به شمار می روند و عموماً یک یا چند عدد از این المان ها در پروژه های کلاسیک دیده می شود. با سیتاک همراه باشید تا در مورد تقارن در طراحی نما کلاسیک با هم صحبت کنیم.

طراحی نما
طراحی نما

تقارن مهمترین المان است:

حتماً ساختمان هایی که خواستند ادای سبک کلاسیک را در نما در بیاورند، دیده اید. این ساختمان ها و طراحان آنها بدون در نظر گرفتن حداقل های مورد نیاز برای سبک کلاسیک پا به این نوع طراحی گذاشته اند. طراحی نما کلاسیک آنقدر پیچیده نیست که نشود از آن سر در آورد ولی حداقل هایی را نیاز دارد که بتوان به آن لفظ نمای کلاسیک را اتلاق کرد. تقارن از مهمترین ملزومات سبک کلاسیک است. در نمای کلاسیک تمام زیبایی حول محور تقارن می چرخد. اندازه ها، فضاهایی در دید اصلی مخاطب و خلاصه همه چیز وابسته به تقارن است. طراح با توجه به تقارن است که می تواند نمای کلاسیک را عرضه کند. اگر در ساختمان های بدون تقارن نمای کلاسیک دیدید بدانید که فقط کاری با نمایش سنگ ها را می بینید.

طراحی نما
طراحی نما

هویت نمای کلاسیک:

هر سبکی در معماری ایرانی و همچنین معماری مدرن در جهان دارای تعاریف مشخصی است. خطوط زاویه دار و شکسته که صلابت و استواری یک ساختمان را آنهم در بخش مهمی مانند نما نشان می دهد، تعیین کننده هویت ساختمان است. حال خود این خطوط و ستون ها نیز نمادی از یک سبک در طراحی نما است. طراحی نما کلاسیک هویت خود را از تقارن در معماری و تقارن در اندازه ها می گیرد. اگر این تقارن از معماری حذف شود نمی توان نمای کلاسیک را به معنا و مفهوم واقعی اجرا کرد. در آن صورت نمایی تمام سنگی خواهیم داشت که هویت نمای کلاسیک را ندارد. نمای کلاسیک دارای نظمی خیره کننده در تمام اجزا و المان ها است که این نظم بصری را مدیون تقارن در معماری است.

طراحی نما
طراحی نما

ادامه این مطلب را می توان در بخش دوم مطالعه نمایید.

شرکت سیتاک، طراح و مشاور شما در پروژه های نما کلاسیک است.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی ویلا

طراحی دکوراسیون داخلی

بازسازی ساختمان

خانه هوشمند

دکوراسیون مغازه

چیلر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :