تقارن در طراحی نما کلاسیک (بخش دوم)

تقارن در طراحی نما کلاسیک (بخش دوم)

تقارن در طراحی نما کلاسیک (بخش دوم)

در مقاله قبلی به اهمیت و لزوم وجود تقارن در طراحی نما به سبک کلاسیک اشاره شد. امروز سیتاک قصد دارد تا در مورد تایید طرح های کلاسیک در شهرداری با شما صحبت کند. به هر حال نمای ساختمان شما در تهران از هر سبکی که باشد می بایست به تایید شهرداری منطقه برسد. سیتاک نماهای کلاسیک را با توجه به معماری اصیل ایرانی و سبک ایرانی اسلامی در ساختمان سازی مدرن امروز بررسی می کند. با سیتاک همراه باشید تا با توجه به المان های خاص راهی برای تایید طراحی نما به سبک کلاسیک بیابیم.

طراحی نما
طراحی نما

سبک کلاسیک نمونه ی تجمل گرایی است؟

در معماری یونان و روم باستان اینگونه بوده است. کاخ ها و قصرهای مجلل حاکمان آن روزگار به سبک کلاسیک طراحی می شده است. سبکی که می بایست بیانگر قدرت و عظمت امپراطوری این کشورها باشد. اگر به سبک معماری در تخت جمشید نیز دقت کرده باشید نوعی از همین سبک کلاسیک را بومی سازی کرده است. طراحان ایرانی با ذوق و خلاقیت فراوان سعی بر آن داشتند تا از سبک های معماری روز اروپا برداشتی وطنی انجام دهند و بتوانند سبک های غربی را به سبک معماری اصیل ایرانی نزدیک کنند. البته بیشتر این معماری ایرانی بوده که در اروپا نفوذ کرده است. ولی بحث ما راجع به طراحی نما و سبک خاص کلاسیک است که آغازگر آن یونان و روم باستان بودند.

طراحی نما
طراحی نما

اینکه شما با دیدن نمای ساختمانی که به صورت اصولی با سبک کلاسیک کار شده است چه احساسی دارید، تعیین کننده همین تجمل گرایی است. سبک کلاسیک در طراحی نما بیشتر برای اشراف زادگانی ابداع شد که توان هزینه کردن در پروژه های عظیم ساختمانی را داشتند. امروزه کمتر ساختمانی را می بینید که با سبک کلاسیک در نمای خود بتواند تایید شهرداری تهران را داشته باشد. یکی از ضوابط شهرداری برای تایید نماهای ساختمانی نزدیکی خود طرح به سبک معماری ایرانی اسلامی است. هر سبکی که به بیننده احساس تجمل گرایانه بدهد مغایر با قانون است. بنابراین امروز شاهد نماهایی تمام سنگ به جای نماهای کلاسیک هستیم.

طراحی نما
طراحی نما

نمای کلاسیک در همه ی مناطق کار نمی شود:

اینکه صرفاً بر اساس زیبایی یک سبک در طراحی نما تمام شهر را از با آن نوع نما کار کنیم پسندیده نیست. نمای کلاسیک از جمله سبک هایی است که شما می توانید به صورت دلخواه در آن هزینه کنید. پایه ی این سبک استفاده از سنگ تراورتن است. سنگ هایی که با توجه به درجه کیفی و استحکامشان بازه ی قیمتی بسیاری دارند. بنابراین شما می توانید یک نمای کلاسیک را با بودجه های سرسام آور ببندید. با توجه به این توضیحات استفاده از این سبک در تمام مناطق توصیه نمی شود. پیشنهاد سیتاک استفاده از نماهای کلاسیک در مناطق ۱ و ۲ شهری است. مناطقی که ارزش ساختمان ها به مراتب بالاتر است و می توان هزینه های بالاتری را در بخش نما متحمل شد. اگر می خواهید از نمای کلاسیک استفاده کنید یادتان باشد همچنان قرینگی نما از ملزومات این سبک در طراحی نما است.

طراحی نما
طراحی نما

شرکت سیتاک، طراح و مشاور شما در پروژه های نما کلاسیک است.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی ویلا

طراحی دکوراسیون داخلی

بازسازی ساختمان

خانه هوشمند

دکوراسیون مغازه

چیلر

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :