تناسب در طراحی نما

تناسب در طراحی نما

تناسب در طراحی نما

نمای هر ساختمانی بیانگر ماهیت آن ساختمان است. از این رو امروزه طراحی نما اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. طراحی نما انواع مختلفی دارد که می تواند متناسب با کاربری ساختمان انتخاب و طراحی شود. یکی از مهم ترین نکات در تناسب طراحی نما هماهنگی طرح با ماهیت و کاربری ساختمان است.

همانطور که می دانید اولین نقطه جذب کننده هر مخاطب در ساختمان، نمای آن ساختمان است. بنابراین اهمیت طراحی نما بر کسی پوشیده نیست. طراحی نما در ابتدا با توجه ویژه به نوع کاربری ساختمان انجام می شود. به عنوان مثال طراحی نما در یک ساختمان مسکونی کاملاً متفاوت است با طراحی نما در ساختمان اداری.

طراحی نما مسکونی و تجاری
طراحی نما مسکونی و تجاری

برای طراحی نما و داشتن بیشترین تناسب به نکات زیر توجه کنید:

۱ – مفهوم ساختمان خود را تعیین کنید:

ساختمان های شهری به دسته های گوناگونی تقسیم می شوند. از مهم ترین این ها می توان به ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری اشاره کرد. طراحی نما برای هر یک از این بناها متفاوت است. ضوابط شهرداری نیز برای تایید طراحی نما نیز در هر یک به گونه ای است که جلوه بصری شهر حفظ شود. شما می توانید برای ساختمان خود المانی را تعریف کنید که خاص ساختمان شما باشد. اگر سازنده هستید و شغلتان ساختمان سازی است، طراحی المان برای نما می تواند گونه ای از برندسازی ساختمانی باشد.

طراحی نما متناسب با طراحی داخلی
طراحی نما متناسب با طراحی داخلی

۲ – متناسب با فضای داخلی طراحی نما را انجام دهید:

در گذشته طراحی نما به صورت جداگانه طراحی و اجرا میشد. امروزه اهمیت تناسب طراحی نما با نقشه داخلی واحد ها و طراحی داخلی ساختمان بر کسی پوشیده نیست. شما می توانید با استفاده از متریال های گوناگون این هماهنگی بین طراحی نما و طراحی داخلی را ایجاد کنید. معمولاً در ساختمان هایی که نماهای مدرن دارند، طراحی داخلی نیز به صورت مدرن انجام می شود. ساختمان هایی که از سبک های کلاسیک در طراحی نما بهره می برند، معمولاً طراحی داخلی سنتی را انتخاب می کنند. یادتان باشد هر چه این تناسبات در طراحی نما بیشتر باشد، ساختمان شما زیباتر دیده میشود.

حفظ تناسب شهری در طراحی نما
حفظ تناسب شهری در طراحی نما

۳ – تناسبات شهری را حفظ کنید:

برای حفظ تناسبات شهری و هماهنگی بین نماهای شهری شما کار سختی نخواهید داشت. کافی است به ضوابط کمسیون نما جهت تایید آشنا باشید. سیتاک با توجه به تجربه ای که در این سالها دارد طراحی نما را طبق ضوابط شهرداری انجام می دهد. ضمن اینکه خلاقیت در طراحی نما اهمیت دارد، طرح باید اجرایی باشد. یعنی طرحی برای ساختمان شما زده شود که بتوان آنرا در عمل اجرا کرد. برای حفظ هماهنگی بصری شهری می توانید از ساختمان های مجاور نیز الهام بگیرید. یکی از ضوابط شهرداری برای تایید طراحی نما همین هماهنگی در انتخاب متریال نما است. شما بیش از ۳ متریال را نمی توانید در طراحی نما ببینید. بنابراین با دقت عمل کنید. خطوط در طراحی نما حرف اصلی را می زنند. سعی کنید از خطوط هماهنگ و متناسب با یکدیگر استفاده کنید. برای بلند نشان دادن ساختمان خود از خطوط عمودی استفاده کنید. می توانید از متریال سنگ و چوب در کنار یکدیگر نیز استفاده کنید.

برای طراحی نما نکته ای که بسیار اهمیت دارد این است که علاوه بر خلق زیبایی در نما، توجه و خلق نقاط کانونی در نظر گرفته شود. ایجاد نقاط کانونی هم در خلق و ساختن المان تاثیر گذار است هم می تواند ماهیت ساختمان شما را به خوبی نشان دهد. شما می توانید برای تناسب بیشتر از نورپردازی در طراحی نما نیز استفاده کنید.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی ویلا

دکوراسیون مغازه

بازسازی ساختمان

چیلر

خانه هوشمند

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :