مهم ترین دانستنی های اصول طراحی نما

مهم ترین دانستنی های اصول طراحی نما
[interective_banner effects=”effect-milo” url=”” title=”اصول طراحی نما” titlesize=”28px” desc=”طراحی و اجرای نما” descsize=”25px” clr=”#ffffff” image_id=”6542″ height=”700px”]

مهم ترین دانستنی های اصول طراحی نما

حتماً شما هم با سیتاک هم عقیده هستید که طراحی نما حساس ترین نقطه در طراحی های معماری ساختمان شماست. این حساسیت سبب شده است تا اصول حاکم بر طراحی نما به شکل امروزی در بیاید. البته این اصول و ضوابط در نقاط مختلف جهان و کشورهای مختلف، متفاوت است.

ولی اینجا ایران است و ما در مورد اصول طراحی نما در کشورمان صحبت می کنیم. هر چند که اصول عمومی ساختمان سازی در طراحی نما نیز حاکم است و تمام دنیا از آن تبعیت می کنند. امروز اطلاعاتی در مورد اصول اولیه و مهم طراحی نما را با شما در میان میگذاریم. سیتاک همچنان مشاور شما در بحث فنی و اداری طراحی نما است. با سیتاک همراه باشید.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸      

۱ – هماهنگی بصری در فضای شهری:

هر ساختمان عضوی از بدنه ی شهری است. بسیار تاثیر گذار و مهم است. به همین دلیل است که زشت بودن یک ساختمان به شدت در فضای شهری تاثیر گذار است. طراحی نما می بایست به گونه ای انجام شود که علی رقم حفاظت داخل ساختمان از عوامل بیرونی، ارتباط محیط بیرون را با فضای داخل ساختمان به خوبی ایجاد کند.

در واقع هر ساختمان عضوی از این بدنه ی شهری است. بخشی از محیطی است که هر روز در معرض دید است. تنها با یک روش می توان چهره بصری شهر را عالی و منظم کرد، آنهم طراحی نما به صورت اصولی است. اولین اصل ایجاد هماهنگی در کالبد شهری است. هر شهری دارای یک شخصیت بصری است که این شخصیت را از تک تک ساختمان های خود می گیرد و هر ساختمان تاثیر مستقیم روی این نقاشی خواهد داشت.

اصول طراحی نما 2

۲ – انتخاب متریال های هماهنگ:

یکی دیگر از اصولی که می بایست برای ایجاد هماهنگی در نماهای شهر رعایت کرد استفاده از متریال های مختلف و گوناگون است. طبیعی است که این هماهنگی، با انتخاب صحیح متریال ایجاد می شود. بافت و رنگ و نوع متریال های مختلف زمانی که در هم ترکیب می شوند باید بتوانند هم نمایی زیبا را خلق کنند و هم همگون و همسطح نماهای منطقه و محله باشد.

اگر در منطقه ای بافت غالب آجر و سنگ است، طراحی باید به گونه ای انجام شود که متریال انتخابی هماهنگ با محله باشد ولی ساختمان به لحاظ طراحی از ساختمان های اطرافش زیباتر و قوی تر باشد. هدف از طراحی نمای اصولی در ساختمان سازی امروز همین است. سعی کنید متریال هایی که به بافت محله نزدیک ترند را انتخاب کنید. سیتاک این طراحی را با آخرین متد روز برایتان انجام می دهد.

طراحی نما کلاسیک دارای متریال غالب سنگ ساختمانی است و طراحی نما مدرن بر پایه متریال های مختلف است. متریال هایی مانند چوب و آجر و سنگ و فلز در سبک مدرن استفاده می شوند. شما می توانید متریال ها را بر اساس اصول طراحی نما در سبک مشخصی در نظر بگیرید. سیتاک مشاور شما در بخش طراحی نما است، کافی است که با سیتاک تماس بگیرید.

اصول طراحی نما 3

۳ – حفظ بافت طراحی نما در محله:

به لحاظ فضاهای شهری دسته بندی های گوناگونی وجود دارد. بافت شهری، بافت منطقه ای، بافت محله ای و بافت گذر از جمله این دسته بندی ها است. همانطور که طراحی نما به لحاظ بصری می بایست با بافت شهری هماهنگ باشد، اصول بافت منطقه ای و محله ای را نیز باید رعایت کند. در هر محله نوعی از طراحی بیشتر غالب است.

نوعی از خطوط عمودی یا افقی که به آن محله شخصیت خاصی داده است. شما در طراحی می بایست این موضوع را در نظر بگیرید. طراحی نما کلاسیک تماماً خطوطی است که اگر با بافت محله هماهنگ نباشد، چهره ی نما را زشت می کند. در طراحی نما مدرن نیز به همین ترتیب است. بافت متریال می تواند این خطوط را ایجاد و از بافت محله نگهداری کند.

اصول طراحی نما

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸      

۴ – سادگی و خوانایی طراحی نما:

مهم ترین اصل در طراحی نما اصل سادگی و خوانایی است. ایجاد تنوع بیش از حد در استفاده از متریال ها، بخصوص در ساختمان های بلند می تواند از این سادگی و خوانایی بکاهد. پیشنهاد می شود بگراند ساختمان را ثابت نگه دارید و با استفاده ۲ متریال دیگر از یکنواختی نمای ساختمان بکاهید.

یادتان باشد ذهن مخاطبان ساختمان خود را شلوغ نکنید. نبوغ در سادگی است. مخاطب با یک نگاه باید متوجه منظور شما از طراحی نما بشود. بنابراین با ذهن و افکار او زیاد بازی نکنید. همین که بتوانید شخصیتی خاص و بالاتر از ساختمان های مجاور برای ملکتان ایجاد کنید، کار بزرگی کرده اید. طراحی نما به ساختمان شما روح می دهد. حواستان باشد روح ساختمان خود را پریشان نکنید

اصول طراحی نما

۵ – تعریف کاربری در طراحی نما:

ساختمانی به صورت اصولی کار طراحی نما را انجام داده است که بتواند با یک نگاه کاربری خود را برای مخاطبان تعریف کند. این مسئله ی مهمی است. مردم هر چه زودتر و بدون دردسر تر بتوانند به کاربری ساختمان شما پی ببرند، ارتباط بهتری با ساختمان برقرار می کنند. در طراحی نما توجه به این اصل از نکات ضروری است.

کاربری های مسکونی عموماً از طراحی نمای کلاسیک و مدرن بهره می برند و کاربری های اداری با استفاده از المان سازی، کاربری ساختمان را برای مخاطب تعریف می کنند. هر چه طراحی نما به ذهنیت مردم از یک کاربری خاص نزدیک تر باشد بهتر است. اصول طراحی نما را رعایت کنید.

اصول طراحی نما 6

۶ – پویایی در طراحی نما:

نمایی بیشترین ارزش را در بحث بصری داراست که دارای سیالیت و پویایی باشد. شما می توانید با تغییر اندازه ی بازشوها مانند پنجره ها و استفاده از خطوط عمودی و افقی در کنار یکدیگر به بالا بردن پویایی طراحی نما کمک کنید. تلفیق و ترکیب صحیح متریال ها چه از لحاظ رنگ و چه از لحاظ بافت در طراحی می تواند سیالیت را پویایی را ایجاد کند. ساختمان شما در کنار داشتن زیبایی می بایست پویایی نیز داشته باشد. بدون پویایی طراحی نما اصولی نیست.

اصول طراحی نما 07

۷ – نورپردازی در طراحی نما:

در مورد نورپردازی در طراحی نما بارها در همین سایت صحبت کردیم. فقط به این نکته اشاره کنیم که با کمک نورپردازی می توان ساختمان را محبوب تر کرد. از طریق ایجاد خطای دید بعضی از نواقص که در اجرای ناصحیح پیش آمدند را برطرف کنید. کافی است نورپردازی را با هدف تقویت نقاط کانونی انجام دهید.

در نورپردازی نیز تلفیق و ترکیب نورها و رنگ ها بسیار مهم هستند. در عین حال می بایست به مسافت پرتاب نور های مستقیم نیز دقت کنید. گاهی نیاز دارید از ۲ جهت مخالف نور را به سطح نما بتابانید. به هر حال باید نورپردازی در طراحی نما را به صورت اصولی انجام دهید.

اصول طراحی نما 09

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸      

امیدوارم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و به کمکش تونسته باشید جواب سوالتون رو پیدا کنید. در صورتی که در رابطه با این مطلب سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنیددر ضمن برای حمایت از ما این مطلب رو لایک کنید و امتیاز بدید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *