سنگ ها در طراحی نما چگونه اند؟

سنگ ها در طراحی نما چگونه اند؟

سنگ ها در طراحی نما چگونه اند؟

امروز سیتاک قصد دارد تا در مورد طراحی نما با استفاده از سنگ های ساختمانی با شما صحبت کند. ویژگی های سنگ ها را بیان کند و با شما در بحث طراحی نما همراه شود. پس با سیتاک همراه باشید.

سنگ در نما
سنگ در نما

سنگ های ساختمانی:

برای استفاده از سنگ های ساختمانی می بایست آنها را بشناسیم. صرفاً از روی زیبایی انتخاب کردن ممکن است مشکلاتی را در آینده ایجاد کند. سنگ های ساختمانی معمولاً از صخره های عظیم برش می خورند. به دو صورت می توان صخره های مخصوص را برش داد. نوع برش صخره ها تعیین کننده نوع موج دار یا بی موج بودن سنگ است که هر کدام زیبایی خاص خود را دارد. از سنگ های موج دار در بعضی نماها استفاده می شود و سنگ های بی موج که به لحاظ طرح ساده هستند نیز در بعضی ساختمان های دیگر.

انواع سنگ ها
انواع سنگ ها

سنگ های ساختمانی ویژه طراحی نما در سایز و اندازه های ۴۰ سانتی متر عرض و پلاک های طولی برش خورده می شوند. تمام پلاک های سنگ نما ۴۰ سانتی متر عرض دارد و طول پلاک بستگی به بزرگی صخره دارد. سنگ های ساختمانی به لحاظ جنس و کوه مورد استفاده دسته بندی می شوند. سنگ های مرمریت، تراورتن و گرانیت از سنگ های مورد استفاده در طراحی نما هستند.

سنگ مرمر در نما
سنگ مرمر در نما

سنگ مرمریت و گرانیت:

 سنگ های مرمریت به دلیل زیبایی منحصر بفردی که دارند بیشتر در اماکن متبرکه استفاده می شوند. البته منظورمان سنگ های مرمریت درجه ۱ است. سنگ مرمریت در گذشته خیلی مورد استفاده داشت و در نما از مرمریت استفاده می شد. ولی امروز این سنگ بیشتر در فضای راه پله ها یا کف آپارتمان مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل این امر این است که این سنگ دراری سطح یکدستی است و سوراخ های بسیار ریزی دارد و مناسب برای استفاده در کف و دیوار راه پله ها است. مرمریت دارای رگه های باریک رنگی است که به زیبایی دو چندان این سنگ می افزاید. سنگ دیگر مورد استفاده در نمای ساختمان سنگ گرانیت است. این سنگ به شکل دون دون است و معمولاً یک رنگ غالب دارد و یک رنگ متضاد که دون دون های سنگ را شکل می دهد. از این سنگ به دلیل داشتن آهن، کمتر در طراحی نما استفاده می شود. به همین دلیل است که شهرداری ها اجازه کار کردن این سنگ را در نمای ساختمان نمی دهند. ولی سنگ گرانیت در گذشته کاربرد فراوانی در نمای ساختمان داشت.

سنگ مرمر در نما
سنگ مرمر در نما

سنگ تراورتن:

این سنگ چند سالی است که در طراحی نما مورد توجه قرار گرفته است. هرچه از سنگ های مرمریت و گرانیت کمتر استفاده شد، در عوض از این سنگ در طراحی نما بسیار استفاده شده است. تقریباً تنها متریال سنگ کاربردی در نمای ساختمان همین سنگ تراورتن است. تراورتن از کوه های تراورتن استخراج می شود و دارای مقاوت بسیار خوبی در برابر تغییرات دمایی است. تقریباً می توان گفت که این سنگ مناسب ترین متریال برای طراحی نما است. تراورتن دارای سوراخ های بی شماری است که که البته این سوراخ ها هم از معایب آن و هم از مزیت آن بحساب می آید. این سوراخ ها در قسمت پشت سنگ باعث محکم شدن پلاک بر روی بدنه ی ساختمان می شوند. درگیر شدن ملات با این سوراخ ها باعث استقامت بیشتر سنگ می شود. برای پوشاندن روی کار و از بین بردن این سوراخ ها در نما نیز از رزین ها استفاده می کنند.

سنگ تراورتن در نما
سنگ تراورتن در نما

رزین ها موادی هستند که هم رنگ سنگ می باشند و مانند بتونه باعث پر شدن سوراخ سنگ می شوند. تراورتن ها از این جهت محبوبیت زیادی دارند که دارای رنگ های متنوع و طرح های مختلفی هستند. پرکاربرد ترین تراورتن نیز سنگ های سفید یا استخوانی است. زیرا با هر متریال دیگری در نمای ساختمان هماهنگ می شود. سنگ تراورتن شکلاتی، پرتغالی، کرم، خاکستری، دودی، سفید، شیری و استخوانی بیشترین استفاده را در طراحی نما دارند و شما می توانید به فراخور طرح مورد نظرتان از آنها استفاده کنید. یکی از مزیت هایی که تراورتن دارد این است که شما در طراحی نما کلاسیک نیز می توانید از آنها استفاده کنید. به این صورت که می توانید با ترکیب دو یا ۳ رنگ از این سنگ طرح کلاسیک مورد نظر را شکل دهید.

سنگ تراورتن در نما
سنگ تراورتن در نما

سنگ های ساختمانی به واقع دنیایی دارند و با در نظر گرفتن نیاز های ساختمانی می توان از آنها استفاده کرد. سنگ ها علاوه بر نمای ساختمان در بخش های کف، دیواره ها و پله ها مورد استفاده قرار می گیرند که ضخامت و استقامت آنها متفاوت است. عرض سنگ های ویژه نما ۱ سانتی متر و پله ها ۳ سانتی متر هستند.

شرکت سیتاک مشاور شما در بحث طراحی نما، خرید متریال و اجرای نما است.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون مغازه

طراحی ویلا

بازسازی ساختمان

خانه هوشمند

چیلر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :