شخصیت نمای سنگی در طراحی نما

شخصیت نمای سنگی در طراحی نما

شخصیت نمای سنگی در طراحی نما

تا به حال به نمای ساختمان خود دقت کرده اید؟ به ساختمان های دیگر چطور؟ تفاوت آنها چیست؟ تا به حال حس کرده اید که هر ساختمان چهره مخصوص به خود را دارد؟ با سیتاک همراه باشید تا شخصیت نمای سنگی را بررسی کنیم.

حتماً به این نکته دقت کرده اید که ساختمان نیز مانند هر شیء دیگری دارای ظاهر است. هر نمایی متشکل از پوسته خارجی است که در واقع ماهیت آن نما را تعیین میکند. شما در طبیعت آب را مظهر پاکی میدانید یا تمثیلی از روان و جاری بودن، به همین دلیل آب نما ها به شما روح تازه ای می دهد و شما را شاداب می کنند. شما و هر انسان دیگری به طرز خارق العاده ای با طبیعت این جهان در هماهنگی هستید. شما از درخت و چوب حس زندگی و سبزی را دریافت می کنید، بنابراین نماهای سرسبز شهری نیز به شما همین حس را می دهند. بالکن هایی که با گلدان های زیبای فصلی تزئین شده اند حس شما را تحریک می کنند و با نگاه کردن به آنها احساس شما تغییر می کند. نماهای چوبی نیز به همین صورت هستند. چوب، خاک، آهن، شیشه و سنگ هر کدام حرفی خاص را برای گفتن دارند. طبیعت آنان نیز اینچنین است.

با ذکر این مقدمه کوتاه میخواستم یادآوری کنم که طراحی نما با اینکه کاری مهندسی است ولی برگرفته از هنر طراح است. هر طرحی بیانگر عواطف طراح است. احساسات یک طراح به همراه ذوق و سلیقه هنرمندانه او میتواند به کمک اعداد و ارقام آمده و طرحی پدید آورد که ضمن اجرایی بودن به ساختمان شما شخصیت دهد. بنای شما را منحصر به فرد کند و هر شخص با نگاه کردن به ساختمان شما بتواند مفهوم آنرا درک کند. برای دانستن شخصیت هر عنصر و متریال در طراحی نما کافیست مانند آنها را در طبیعت نگاه کنید.

ax

نمای سنگی مظهر استقامت و دوام:

دقیقاً همان حسی که شما از کوه می گیرید میتواند در یک ساختمان با نمای سنگی نیز باشد. در واقع این متریالِ طبیعی است که با بیننده سخن میگوید. سنگ های تراشیده از دل کوه ها با رنگ های متفاوت و رگه های غیر همرنگ زیبایی های طبیعت را به شهرها آورده است. البته استفاده از اشکال و تندیس ها نیز در بیان این حس نقش بسزایی دارد ولی بدون کمک سنگ انتقال این حس تقریباً غیر ممکن است. نماهای شهرها و دروازه ها در امپراطوری های بزرگ جهان را بنگرید، همه از ستون های غول پیکر سنگی و مجسمه ها و سر ستون های سنگی ساخته شده بودند. سنگ مظهر اقتدار و ایستادگی است. حتی می توان گفت دلیل ساخت بت های جاهلیت نیز همین انتقال حس به بیننده بوده است. آنها بسیار هوشمندانه این مفهوم را در کنار نیاز انسان به پرستش قرار داده و قرن ها مردم را به بت پرستی و جهالت می کشاندند. بنابراین یکی از احساساتی که هر بیننده ای از نمای سنگی میگیرد استحکام و دوام آن بنا است. نماهای کلاسیک از جمله نماهایی است که در آن سنگ ساختمانی متریال اصلی است.

تاثیر طراحی بر شخصیت نما:

همانطور که میدانید و بیان شد متریال های طبیعی دارای شخصیت های متفاوت هستند ولی یکی از عواملی که باعث شکل گیری شخصیت نمای سنگی میشود، طراحی آن نما است. به ساختمان های امروزی دقت کنید. به ساختمان هایی که نمای آنها سنگی است بیشتر دقت کنید. آنها با اینکه از سنگ در پوسته خارجی خود استفاده کرده اند ولی باز هم متفاوت هستند. نماهایی که طرح بسیار ساده ای دارند با طرح هایی که به لحاظ مهندسی و اصولی طراحی شده اند متفاوت هستند. دلیل این تفاوت بسیار روشن است. هر مهندس طراح طبق سلیقه خود و میزان درک خویش از طبیعت جهان و البته دانش طراحی یک طرح را خلق می کند. استفاده از سر ستون های بزرگ با مجسمه های سنگی نما را محکم تر جلوه می دهد و حس مناسب یک نمای سنگی را انتقال می دهند. در مقابل استفاده از سنگ های یکدست و یکرنگ حس انسجام و یکپارچگی را منتقل می کند. دست شما باز است. شما می توانید خالق نمای ساختمان خود باشید.

%d8%a7%d9%82%d8%a7%db%8c-%d8%b9%d8%a8%d8%af%d9%84%d9%84%d9%87%db%8c-%d8%aa%d9%87%d8%b1%d8%a7%d9%86%d9%be%d8%a7%d8%b1%d8%b3-%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d9%88-%d8%a7%d8%ac%d8%b1%d8%a7
طراحی نما پروژه آقای عبدالهی تهرانپارس

 

تحریریه سیتاک

 

جهت مشاوره رایگان با سیتاک در تماس باشید

شرکت سیتاک مشاور شما در طراحی نما و اجرای نما است.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی ویلا

طراحی دکوراسیون داخلی

بازسازی ساختمان

خانه هوشمند

دکوراسیون مغازه

چیلر

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *