شناخت متریال در طراحی نما

شناخت متریال در طراحی نما

شناخت متریال در طراحی نما

نمای ساختمان شما هویت ساختمان شماست. داشتن یک ساختمان زیبا هدف همه ی سازنده هاست و تاثیر مستقیم روی فروش و جذابیت ملک شما دارد. برخی افراد به سادگی از کنار بحث مهم طراحی نما می گذرند و سپس با کمک نورپردازی می خواهند جلوه ی بهتری برای ملک خود ایجاد کنند. با تجربه ای که سیتاک در این زمینه دارد بهتر است شما طرح مناسبی را برای نمای خود انتخاب کنید تا اینکه بخواهید بعداً با نورپردازی ساختمان را جذاب کنید.

در طراحی نما شما می توانید از متریال های گوناگون و متفاوتی استفاده کنید. همانطور که می دانید هر کدام از متریال ها دارای شخصیت متفاوتی است. به طور حتم جلوه ای که سنگ ساختمان به نمای شما می دهد را نباید از شیشه انتظار داشته باشید. یا حرفی که آجر برای گفتن در طر احی نما دارد را هیچ گاه با سنگ مقایسه نکنید. زیرا هر کدام از متریال ها ویژگی خاص خود را دارند.

به عنوان مثال برای ساختمان های اداری نماهای سنگ و کامپوزیت یا شیشه بهتر هستند و بیشتر حس اداری بودن ساختمان را القا می کنند. یا برای ساختمان های مسکونی نماهای تلفیقی و ترکیبی بسیار مهم و زیبا می شوند. به هر حال بهتر است کار طراحی نما را به مجموعه ای بسپارید که نمونه کارهایی مطابق با سلیقه شما داشته باشد.

هر چه سعی داشته باشید دست طراح را در طراحی نما باز بگذارید نمای شما بهتر می شود. به هر حال طراح با توجه به ماهیت ساختمان شما بهترین و مناسب ترین طرح را برای شما آماده می کند. دیگر بحث ها فنی است و طراح چون از طرح آماده شده در شهرداری دفاع می کند می بایست طبق ضوابط طراحی نما را انجام دهد. پس از بابت تایید در شهرداری هم نگران نباشید.

طراحی نما
طراحی نما

نمای شیشه ای یا کرتین وال:

این نوع طراحی نما ویژه ساختمان های بلند اداری و برج های دولتی است. عموماً وزارت خانه ها از این نوع طراحی استفاده می کنند. ساختمان بانک مرکزی در خیابان میرداماد نمونه ای از ساختمان بلند اداری است که از نمای کرتین وال یا همان شیشه بهره برده است. این نما به علت اینکه نیازمند اجرای زیر کار و شاسی کشی است به ۲ صورت کار می شود. اگر از شیشه ساده در نما استفاده شود می بایست پشت کار را سرامیک یا سنگ کرد زیرا دیده می شود. ولی اگر از نمای آینه ای استفاده شود نیازی به زیباسازی زیر کار نیست. در هر ۲ حالت شما می بایست زیر کار را مدوله کنید تا پنجره ها دقیقاً مقابل تایل های بازشو پنجره قرار بگیرند.

نمای تلفیقی:

این نوع طراحی نما بیشتر در ساختمان های مسکونی جدید مورد استفاده قرا می گیرد. ساختمان هایی که با طراحی نما به صورت ترکیبی طراحی شده اند معمولاً بیشتر از سنگ ساختمانی استفاده می کنند و در کنار آن از آجر یا از چوب استفاده می شود. در این نوع طراحی نما باید دقت شود چه درصدی از سطح پوشش نما سنگ و چه درصدی متریال های دیگری است. هر چه سعی کنید تعادل را در نماهای ترکیبی رعایت کنید بهتر است. در غیر این صورت می توانید ۷۰ درصد از سنگ تراورتن که در رنگ های مختلف موجود می باشد و ۳۰ درصد از متریال آجر یا چوب استفاده کنید.

مقاومت متریال:

یادتان باشد طراحی نما و بحث شناخت متریال با شناخت رفتار مواد کامل می شود. یعنی شما میزان مقاومت هر یک از متریال ها را در زمان طراحی نما در نظر بگیرید. وابسته به شرایط جغرافیایی میزان رطوبت و دمای هوا بسیار تاثیر گذار است. به طور حتم نمایی که در بندر عباس مورد استفاده قرار می گیرد با نمایی که در رامسر کاربرد دارد متفاوت است. میزان مقاوت متریال های مختلف بخشی از طراحی نما است که طراح، اینکار را برایتان انجام می دهد. ولی بهتر است خود شما هم به آن دقت داشته باشید.

طراحی نما
طراحی نما

زیبایی متریال:

در بین تمام متریال های مورد استفاده در طراحی نما گستردگی زیادی وجود دارد که ممکن است شما را گیج کند. رنگ بندی نمای ساختمان شما در زمان طراحی نما انجام میشود. ولی استفاده از متریالی که کنتراس رنگ خوبی داشته باشد بهتر است. یعنی به طور مثال سنگ تراورتن شکلاتی را در کنار سنگ سفید حاجی آباد استفاده کنید زیبایی را ۲ چندان کرده اید. یا اگر از آجر قهوه ای و سنگ کرم استفاده شود تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

سیتاک در کنار شماست تا بهترین طراحی نما را تجربه کنید.

 

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی نما

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی ویلا

دکوراسیون مغازه

بازسازی ساختمان

چیلر

خانه هوشمند

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :