طراحی نما با آجر و سنگ

طراحی نما با آجر و سنگ

طراحی نما با آجر و سنگ

در گذشه های نه چندان دور به صورت امروزی طراحی نما گسترده نشده بود و طرح ها محدود به متریال های قابل استفاده در آن زمان بود. آجر یکی از قدیمی ترین متریال های نما است که البته در بعضی مناطق به دلیل شرایط آب و هوایی بیشتر استفاده می شده است و در بعضی از مناطق کمتر. سنگ نیز از دیرباز یکی از متریال های اصلی نما بوده است. با گذشت زمان و رشد تدریجی علم معماری شاهد بوجود آمدن ایده های متنوع و جالب بوده ایم، ضمن اینکه در شکل ظاهری متریال های اصلی نیز تغییرات مثبت و خوبی بوجود آمد. به عنوان مثال آجر در ابتدا بصورت خشت های پخته شده در ابعادهای مختلف ساخته میشد. این در حالی است که امروزه اندازه، رنگ و شکل ظاهری آجرها تغییر کرده است. در گذشته متریال ها بیشتر برای شکل دادن به چهارچوب اولیه ساختمان  تهیه میشده ولی امروز با کمک صنعت این تغییر شکل در جهت زیبایی هر چه بیشتر نما به کار گرفته می شود. هر کدام از متریال های آجر و سنگ به تنهایی می توانند طرحی زیبا از یک نمای ساختمان را خلق کنند. حتماً ساختمان هایی با نمای آجرهای ۳ سانتی را دیده اید. این حدوداً ۲۵ سال قبل در تهران اجرا میشده است. یا نماهای کلاسیک یا رومی که تماماً از سنگ های برش خورده ساختمانی استفاده میشده است.

%d8%a2%d8%ac%d8%b1-%d9%88-%d8%b3%d9%86%da%af-2
طراحی نما

 

زمانی که صحبت از تلفیق ۲ متریال در طراحی نما می شود بیشتر سلیقه طراح در بازی با اشکال هندسی و نقشی که قرار است هر کدام از متریال ها در انتقال مفهوم ایجاد کنند اهمیت پیدا می کند. در نمای تلفیقی از متریال آجر و سنگ، نوع دقیق و رنگ آجر و سنگ باید از قبل پیش بینی شود. به عنوان مثال سنگ شکلاتی تراورتن با آجر تیره رنگ ۲ پخت و مخصوص نما هماهنگی در انتقال مفاهیم را ایجاد نمیکند زیرا هر دو رنگ انتخاب شده تیره است. تصور کنید که سنگ سفید عباس آباد که رگه هایی از موج را دارد در کنار آجر قرمز نما کار شود، قطعاً جذابیت بصری این نوع تلفیق و انتخاب بیشتر است. حال اگر مفهوم انتقالی طرح نمای شما آرامش یا سکوت باشد این هماهنگی به مخاطبان و بینندگان ساختمان شما بیشتر کمک می کند که مفهوم را درک کنند. ضمن اینکه همیشه ترکیب رنگ های متضاد خنثی و گرم محبوبیت یک نما را افزایش می دهد.

بعد از اینکه بحث رنگ هر ۲ متریال را در نظر گرفتید باید این مطلب را در نظر بگیرید که طرح نمای ما به دلیل متفاوت بودن اندازه آجر و سنگ در هر قطعه، قابل اجرا باشد. شما می بایست طرحی را در نظر بگیرید که به لحاظ اجرایی ممکن باشد. بارها پیش آمده طرحی از یک نما بر روی کاغذ بسیار جذاب و عالی بوده است ولی در اجرا با تغییرات بوجود آمده طرح را خراب کرده و از چشم انداخته اند.

نکته دیگری که در طراحی نما با آجر و سنگ باید در نظر بگیرید قاب بندی پنجره ها است. شما می توانید پنجره ها و نورگیرهای نما را هم با سنگ هم با آجر قاب بندی کنید. معمولاً قاب بندی پنجره ها با آجر زیباتر می شود ولی به علت استفاده از مصالح مقاوم کننده مانند سیمان و در معرض تغییرات آب و هوایی بودن نما بخصوص پنجره ها استفاده از سنگ به عنوان قاب بندی توصیه می شود. معمولاً طراحان نما در شکل دادن به یک طرح مدرن یا ترکیبی به تمام این نکات توجه می کنند و نتیجه کار و تجربه و خلاقیت آنها در نهایت همان طرحی می شود که به صورت ۳D به شما ارائه می دهند.

%d8%a2%d8%ac%d8%b1-%d9%88-%d8%b3%d9%86%da%af
طراحی نما

 

نکته دیگر در تاج ها، ستون ها و سر ستون ها است. توصیه می شود در نمای ترکیبی آجر و سنگ زمینه اصلی طرح شما سنگ های تراورتن با ابعاد ۴۰ سانتی متر عرض در طول نامحدود باشد. زیرا اولاً رنگ غالب نمای شما، رنگ طبیعی سنگ میشود که به سلیقه شما قابل تغییر است و ثانیاً دوام نما بیشتر می شود. اینکه بیشتر از سنگ استفاده شود به خاطر اینست که شما ستون های احتمالی در نما و همچنین تاج بالایی کار را خیلی راحت تر می توانید با سنگ کار کنید و در واقع شکل اصلی تاج را با سنگ شکل دهید یا از ستون های آماده که از سنگ های تزئینی ساخته شده اند استفاده کنید. گذشته از اینکه شما می توانید تمام اشکال هندسی و همچنین ایجاد خطوط شکسته و مستقیم را با استفاده از ظرافت آجر ایجاد کنید و هر بیننده ای را به تماشای طرح جذاب خود وادار کنید.

تحریریه سیتاک

 

سیتاک طراح و مجری انواع نماهای ساختمانی اعم از کلاسیک، مدرن و ترکیبی آماده ارائه مشاوره رایگان می باشد.

برای دریافت مشاوره رایگان با سیتاک تماس بگیرید.

شرکت سیتاک مشاور شما در طراحی نما و اجرای نما است.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی ویلا

طراحی دکوراسیون داخلی

بازسازی ساختمان

خانه هوشمند

دکوراسیون مغازه

چیلر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *