طراحی نما با دیواره های آجری

طراحی نما با دیواره های آجری

طراحی نما با دیواره های آجری

استفاده از متریال آجر در طراحی نما به زیبایی نمای ساختمان کمک می کند. به شرطی که بر طبق قواعد و اصول طراحی نما از آجر استفاده کنید. برای اینکه به نمایی منحصر بفرد دست پیدا کنید می بایست طراحی خارق العاده ای را انجام دهید. از طراحتان بخواهید تا طراحی نما را بر طبق سلیقه شما، اصول طراحی نما و بر اساس طرحی خاص انجام دهد. در این صورت است که شما می توانید از متریال هایی که طراح برای نمای ساختمان شما در نظر گرفته است استفاده کنید بدون آنکه نگران ترکیب و هماهنگی متریال ها در نما باشید. آجر در طراحی نما دارای خصوصیاتی است. متریال آجر را بیشتر بشناسید و آنگاه از آن استفاده کنید. با سیتاک همراه باشید.

طراحی نما
طراحی نما

بافت آجر را طراحی کنید:

در طراحی نما با متریال آجر نوع بافت آجر بسیار مهم است. شما می توانید در مرحله طراحی نما بافت های مختلف و متنوعی را طراحی کنید و در هنگام اجرا نیز همان بافت ها را اجرا کنید. منظور از بافت آجر نوع اجرای آجر ها است. می خواهید آجر ها را یکدست و در یک کد ارتفاعی کار کنید یا اینکه بوسیله بیرون زدگی ها و تو رفتگی های آجر، بافت خاصی را ایجاد کنید. معمولاً در طراحی نما مسکونی و اداری بافت آجر ها را مختلط در نظر می گیرند. اینکار به مدرن بودن نمای ساختمان نیز کمک می کند. بافت های عمودی در کنار بافت های افقی جلوه ی خاصی را به نمای ساختمان شما می دهند.

طراحی نما
طراحی نما

دقت داشته باشید بافتی را در اولویت طراحی نما قرار دهید که قابلیت اجرا را نیز داشته باشد. هر بافتی در هنگام اجرا صحیح از آب در نمی آید. بنابراین بر طبق اندازه های هر آجر و مساحتی که می بایست از آجر پوشیده شود اقدام به طراحی بافت کنید. گاهی اوقات شما می توانید از ۲ رنگ در آجرکاری نمای ساختمان استفاده کنید. استفاده از ۲ رنگ مختلف در متریال آجر امکان طراحی بافت متنوع تری را نیز به شما می دهد. بخشی از نمای آجری را می توانید با یک رنگ آجر کار کنید و با یک بافت خاص و بخش دیگری از نما را با رنگ دیگری از متریال آجر و بافت دیگری اجرا کنید. اینکار سبب می شود نمای ساختمان شما دیرتر کهنه شود و سالهای سال بتواند جلوه ی خاص خود را حفظ کند.

طراحی نما
طراحی نما

اگر آجر های ۳ سانتی را که حدوداً ۲۰ سال پیش در نمای ساختمان ها کار می شد را به یاد بیاورید به اهمیت بافت در نماهای آجری پی می برید. در نماهای آجری قدیم، هم نوع آجر ها محدود تر بود و شما فقط می توانستید از متریال موجود در بازار استفاده کنید. هم عموماً به شکل ساده و بدون بافت خاصی در نمای ساختمان کار می شد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی در تولید متریال های نما دست شما در طراحی نما بازتر است و آجر می تواند یکی از آن متریال های نوین باشد.

طراحی نما
طراحی نما

از ترکیب متریال ها استفاده کنید:

در طراحی نما به سبک مدرن شما می بایست از ۲ تا ۳ متریال مختلف در نمای ساختمان استفاده کنید. در کنار آجر که یکی از متریال های اصلی شما خواهد بود، استفاده از سنگ های تراورتن و چوب نیز توصیه می شود. هر کدام از ترکیب های معمول در طراحی نما می بایست منجر به یکپارچه سازی و زیبایی نمای ساختمان بشود. بنابراین هر ترکیبی در بخش متریال های طراحی نما جایز نیست. ترکیبات اصلی مانند آجر و سنگ یا آجر و چوب هستند. البته با توجه به ضوابط کمسیون نما در مناطق مختلف شهرداری تهران نوع این ترکیبات نیز با یکدیگر متفاوت هستند. مثلاً در برخی از مناطق شما نمی توانید از متریال چوب بیش از درصد مشخصی استفاده کنید. ولی این محدودیت ها برای آجر کمتر است. از آجر های قرمز و قهوه ای روشن در کنار سنگ تراورتن سفید یا کرم استفاده کنید.

طراحی نما
طراحی نما

 این ترکیب کنتراس خوبی به نمای ساختمان شما می دهد. شما در بخش طراحی نما می توانید تعیین کنید که اولاً کدام بخش از سطح نما از متریال آجر استفاده شود و کدام بخش از متریال سنگ. دوماً تعیین کنید که چه درصدی از نمای ساختمان شما با سنگ و چه درصدی با آجر کار شود. در کنار متریال آجر و سنگ شما می توانید متریال فلز را نیز برای حفاظت از پنجره ها و همچنین Flower Box در نظر بگیرید. این هماهنگی در نمای ساختمان ابتدا در طراحی نما و طبق ضوابط نمای شهرداری تهران تعیین می شود و ثانیاً در اجرای نما به اوج خود می رسد. آجر ها و سنگ های تراورتن پایه اصلی تشکیل نماهای مدرن هستند. در طراحی نما مدرن و طراحی نما ترکیبی با سیتاک مشورت کنید.

طراحی نما
طراحی نما

از نورپردازی استفاده کنید:

برای بیشتر جلوه دادن به نمای ساختمان های مدرن و شاخص کردن ترکیب های اصلی متریال ها می توانید از نورپردازی کمک بگیرید. امروزه کمتر ساختمانی در بافت شهری پیدا می کنید که از نورپردازی استفاده نکرده باشد. نورپردازی به نمای ساختمان شما رخ می دهد. نقاط کانونی در طراحی نما را برجسته می کند. به مخاطب شما دید و نگرش می دهد و کمکش می کند تا بتواند سریعاً هویت و کاربری ساختمان شما را حدس بزند. نورپردازی ساختمان به فروش ساختمان شما نیز کمک شایانی می کند. زیرا زیبایی، محصول استفاده صحیح از نور در طراحی نما است. ساختمان هایی که به صورت اصولی نورپردازی شده اند زیباتر و خاص تر به نظر می رسند در صورتی که ممکن است نه خاص باشند و نه آن زیبایی را در حالت ساده و بدون نور داشته باشند.

طراحی نما
طراحی نما

در نماهایی که از آجر و سنگ پوشیده شده اند سعی کنید نورپردازی سطحی را به عنوان سبک نورپردازی در نظر بگیرید. نور را به متراژ بیشتری از نما بتابانید و در کنارش از نورهای عمودی برای بلندتر جلوه دادن ساختمان نیز کمک بگیرید. رنگ نورها در نماهای آجری بسیار اهمیت دارد. نورهایی که به رنگ خنثی یا روشن هستند می توانند جلوه گری نما را تا حد زیادی بالا ببرند. تاباندن نقطه ای نور در نماهای مدرن بیشتر به ستون ها و بخش هایی که با سنگ اجرا شده است توصیه می شود. شما می توانید حتی در بحث نورپردازی نیز از تجربه متخصصان سیتاک استفاده کنید.

طراحی نما
طراحی نما

شرکت سیتاک مشاور شما در طراحی نما، اجرای نما و ایده پردازی برای نمای ساختمان های اداری و مسکونی می باشد.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی ویلا

طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون مغازه

بازسازی ساختمان

خانه هوشمند

چیلر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :