طراحی نما به سبک سنتی

طراحی نما به سبک سنتی

طراحی نما به سبک سنتی

یکی از سبک های طراحی نما که هنوز هم طرفداران خاص خود را دارد سبک سنتی است. این سبک برگرفته از معماری سنتی ایران کهن است. در معماری ایرانی به دلیل تناسبات بین سردر ها و گنبدها و ستون ها، طراحی نما به شیوه ای خاص انجام می پذیرد. در واقع معماری ایرانی در مقایسه با دیگر نقاط جهان برجسته است. این برجستگی به دلیل ویژگیهایی چون طراحی مناسب، محاسبات دقیق، فرم صحیح پوشش، رعایت کامل مسائل فنی و علمی در ساختمان، ایوانهایی رفیع با ستون های بلند و بالاخره تزئینات گوناگون است که باعث خلق آثاری بدیع شده است.

نقاط برجسته در طراحی نما سنتی

طراحی نما ایرانی
طراحی نما ایرانی

تاج و سر در اصلی

تاج و سردر اصلی در طراحی نما سنتی بیشتر در ساختمان های شمالی که حیاط را در جلوی ساختمان می بینند، شکل می گیرد. برای طراحی نما به سبک سنتی کافی است نمونه هایی از اینگونه طراحی نما را بررسی کنید. معمولاً سردر های بلند و تاج های بزرگ که باعث ابهت ساختمان می شود از ویژگی های این سبک طراحی نما است.

میتوان از ستون در سردر استفاده کرد. با سر ستون هایی که به سبک کلاسیک و اغلب با متریال سنگ ساختمانی طراحی می گردند. هر چه ارتفاع تاج اصلی را بیشتر در نظر بگیرید (البته با توجه به ضوابط طراحی نما) در شکل گیری طراحی نما سنتی بیشتر پیش رفته اید. یادتان باشد تناسب و زیبایی ستون ها و سردر حتماً باید رعایت شود. در غیر این صورت ماهیت کار به سبک کلاسیک تغییر می کند.

طراحی نما ایرانی
طراحی نما ایرانی

متریال

در طراحی نما به سبک سنتی می توانید از متریال سنتی نیز استفاده کنید. آجر از قدیمی ترین متریال طراحی نما است. شما در طراحی نما مدرن و طراحی نما ترکیبی بیشتر استفاده از آجر را دیده اید. در عین حال آجر در سبک سنتی طراحی نما نیز بسیار پر کاربرد است. استفاده از متریال شیشه هم به تنهایی در سبک سنتی معماری و طراحی نما رواج داشته است. حال می توانید با ترکیب آجر و شیشه مینای قدیمی (شیشه های رنگی قدیمی که بیشتر در مساجد دیده می شود) طراحی نما سنتی را انجام دهید.

طراحی نما سنتی 1
طراحی نما سنتی ۱

چینش و بافت متریال

همانطور که می دانید در سبک سنتی طراحی نما آجر به تنهایی طرح خاصی ندارد. این هنر طراح است تا با چینش مناسب و استفاده از بافت متناسب با سبک سنتی، طرحی را پدید آورد که با یک نظر بیننده را به سبک و سیاق سنتی راهنمایی کند. چینش ها و بافت های مختلفی برای آجر وجود دارد. چینش ایستاده و شطرنجی از جمله پرکاربرد ترین چینش ها هستند. هرچه طراح با سلیقه تر باشد باشد می تواند بافتی جدید را ارئه دهد که در کنار تلفیق آن با متریال طراحی نما سنتی شکل گیرد.

طراحی نما سنتی
طراحی نما سنتی

در آینده بیشتر در مورد سبک های مختلف طراحی نما صحبت می کنیم.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

بازسازی ساختمان

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی ویلا

دکوراسیون مغازه

خانه هوشمند

چیلر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :