طراحی نما مدرن، این نمای دوست داشتنی

طراحی نما مدرن، این نمای دوست داشتنی
طراحی نما مدرن

طراحی نما مدرن

طراحی نما مدرن، در فضای شهری و مناظری که هر روزه مشاهده می کنیم ساختمان ها و نماها نقش مهمی در نظم بصری و زیباسازی شهری دارند. طراحی نما و اجرای نما از این جهت بسیار مهم است که کالبد شهری و بدنه ی شهر را تشکیل می دهد. کلان شهرها متشکل از ساختمان های بزرگ و کوچک و فضاهای تفریحی و تجاری و پارک ها هستند. در این بین نگاه ویژه ای که مدیران شهری به طراحی نما دارند بسیار خاص و تعیین کننده است. همانطور که می دانید در تهران و شهرهای بزرگ کشورمان به هر طرحی مجوز اجرا داده نمی شود.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸      

شما می بایست با مشورت شرکت طراحی نما سیتاک یا گروه های تخصصی، طراحی نما را بر اساس ضوابط شهرداری منطقه خود طراحی و اجرا نمایید. طراحی نما مدرن یکی از سبک های اصلی در طراحی نما امروز ساختمان های تهران است. طراحی نما کلاسیک نیز می تواند برای شما حائز اهمیت باشد.

  • نمای ساختمان مسکونی
  • طراحی نما مدرن مسکونی
  • طراحی نما مدرن
  • نمای بیرونی ساختمان مسکونی
  • طراحی نما مدرن ساختمان
  • نمای ساختمان سنگ
  • طراحی نما کلاسیک
  • نمای ساختمان رومی
طراحی نما

سبک مدرن در طراحی نما مدرن:

طراحی نما از دیرباز در ایران و سایر کشورها جایگاه خاصی داشته است. اگر نگاهی به معماری سنتی ایران بیاندازیم می بینیم که طراحی نما در دوران گذشته به خودی خود دارای سبک و ویژگی های خاص و منحصر به فردی بوده است. امروزه با گسترش علم و پیشرفت معماری در جهان سبک های جدید نیز به طراحی نما اضافه شده است. طراحی نما مدرن یکی از آن سبک ها است که برگرفته از تکنولوژی و خلاقیت در طراحی است.

شما می توانید با ترکیب دو سبک کلاسیک و سنتی، سبک مدرن را خلق کنید که سلایق شما را پوشش دهد. همچنین در طراحی نما مدرن توجه به نگاه و سلیقه مخاطب و نوع کاربری ساختمان نیز اهمیت دارد. اگر ساختمان شما تجاری است و برای یک مرکز خرید قصد طراحی نما را دارید سبک مدرن با متریال هایی غیر از متریال های معمول انجام خواهد شد.

معمولاً ایجاد عمق و فضاسازی در طراحی نما مدرن یکی از خصوصیات بارز این سبک به شمار می رود. شما می توانید با برداشت از طبیعت یا نگاه کردن به ساختمان هایی که با این سبک طراحی شده اند، به نیازهای ساختمان خود در طراحی نما مدرن پاسخ دهید. معمولاً طراحی نما مدرن برای تمام کاربری ها کاربرد دارد و شما می توانید همه جا از این سبک استفاده نمایید.

ولی پیشنهاد سیتاک این است که در ساختمان های مسکونی یا اداری که قرینگی در طراحی معماری بخصوص بخش نما ندارند از این سبک استفاده نمایید. زیرا طراحی نما مدرن این قابلیت و این توانایی را دارد که در عین بی نظمی، وزن و هماهنگی بین عناصر نما را ایجاد کند. حال اینکه شما چه طرحی و چه متریالی را برای نمای ساختمان خود می پسندید بحث دیگری است.

طراحی نما مدرن

طراحی مفهومی:

در طراحی نما همه چیز مفهوم و ماهیت طرح شماست. شما با طراحی نما به ساختمان خود شخصیت می دهید. هویت مشخصی را برای ساختمان خود در نظر می گیرید و به دیگران نیز آنرا القا می کنید. به عنوان مثال مخاطبان شما با دیدن ساختمان و نمای آن فوراً متوجه می شوند که این ساختمان مسکونی است و با متریال خیلی مناسبی کار شده است. سازنده آن اهمیت ویژه ای به کیفیت می دهد و می توانند از این واحد مسکونی سالهای سال بدون مشکل استفاده کنند.

همه این اطلاعات را از روی نمای ساختمان شما بدست می آورند. حال شما نیز ساختمان هایی را دیده اید که شما را به این نتیجه رسانده که نباید در آن واحدی را خریداری نمایید. مردم معتقدند اگر نمای ساختمان و بیرون ساختمان که بیشتر در دید عموم است کیفیت و زیبایی خاصی نداشته باشد وای به حال داخل آن و بخش هایی که دیده نمی شود.

از این جهت طراحی نما چه در سبک مدرن و چه در سبک های دیگر اهمیت ویژه ای دارد. طراحانی هستند که به کار و نمای ساختمان شما صرفاً به دید تجاری نگاه می کنند. این عامل و تجاری دیدن کار نمای ساختمان مهم ترین عامل ضربه به ساختمان و بد شدن طرح است. سیتاک معتقد است که طراح نما می بایست به تحقیق و بررسی نمای ساختمان های همسایه در محله شما پرداخته و متناسب با ساختمان های مجاور شما طرحی را خلق نماید که قابلیت برجسته کردن ساختمان شما را داشته باشد.

در غیر این صورت طراحی نما نیز مانند تمام رشته های طراحی دیگر بازی با خطوط و ضوابط است. اگر طراح شما بتواند در بخش طراحی از خلاقیت و نبوغ خود استفاده نماید، حتماً می تواند نمایی را برای شما ایجاد کند که منحصر به فرد باشد.

طراحی نما مدرن

متریال ها در طراحی نما مدرن:

برای اینکه بتوانید یک نمای مدرن را طراحی نمایید نیاز به شناخت متریال ها و کاربرد هر کدام از آنها در فضاهای مختلف دارید. طراحی نما مدرن بر خلاف سبک کلاسیک می تواند از متریال های متعددی در درون خود بهره ببرد. سنگ های ساختمانی که عمدتاً تراورتن هستند یکی از متریال های اصلی برای نماهای مدرن به شمار می روند. طراح می تواند با سنگ های مختلف تراورتن هماهنگی و تناسب در طراحی نما مدرن را ایجاد  کند.

به عنوان مثال می توان بخش سمت چپ نما را با سنگ های سفید یا نقره ای تراورتن کار کرد و بخش های سمت راست را با سنگ های تراورتن موج دار با همان رنگ ها. بنابراین سنگ تراورتن جایگاه ویژه ای در طراحی نما مدرن دارد. چوب های ترموود نیز با توجه به انتقال حس خوب نوستالژی که دارند و برانگیختگی حس طبیعی که به مخاطب می دهند می توانند بسیار مفید واقع شوند.

در مناطق مختلف تهران درصد استفاده از چوب در نماهای مدرن متفاوت است. در برخی مناطق اجازه استفاده از این متریال داده نمی شود و در بعضی مناطق دیگر شما می توانید تا ۶۰ درصد هم از چوب ترموود استفاده نمایید. چوب های ترموود در رنگ های و طرح های مختلف ساخته می شوند که در ایجاد نظم بصری نما اهمیت دارند. استفاده از چوب های تلفیقی در نماهای مدرن بسیار دیده شده است. آجرها نیز از متریال های اصلی در طراحی نما مدرن هستند.

آجرها می توانند به تنهایی خالق زیبایی در نماهای مدرن باشند. آنها با رنگ های متفاوت و اندازه های گوناگونی که دارند دست طراحان را برای جایگذاری در طرح بسیار باز گذاشته اند. امروزه آجرهای نما تماماً نسوز هستند و می توانند متریال مناسبی برای پوشش فضاهای اصلی طراحی نما مدرن باشند

طراحی نما مدرن

ترکیب متریال ها در طراحی نما مدرن:

برای رسیدن به طرحی که بتوان آنرا طراحی نما مدرن نامید نیازمند ترکیب و تلفیق متریال های مختلف هستیم. علاوه بر متریال هایی که نام برده شد، فلز و ورق های کامپوزیت نیز در طراحی نما مدرن کاربرد دارند. این ترکیب و تلفیق متریال ها بیشتر بستگی به کاربری ساختمان شما دارد. ساختمان های مسکونی از متریال های سنگ و چوب، یا سنگ و آجر بهره می برند.

در نماهای اداری استفاده از ورق های کامپوزیت و آجر و سنگ بیشتر دیده شده است. در نماهای تجاری چوب ها و فلزات و ورق های کامپوزیت مورد استفاده بیشتری دارند. بنابراین طراح با توجه به کاربری ساختمان شما و همچنین منطقه ای که ملک شما در آن واقع شده است نسبت به جایگذاری متریال ها اقدام می کند.

 شما می توانید در مراحل اولیه طراحی نظر و سلیقه خود را به طراح بگویید و با توجه به پیش زمینه ذهنی خود طراحی نما را انجام دهید. طراحی نما به سبک مدرن یک خصوصیت ویژه دارد و آنهم خلق تفاوت در نمای ساختمان با استفاده از متریال ها است. همچنین ایجاد نظم بصری و تناسب در نما توصیه ای است که سیتاک به طراحان نماهای مدرن دارد.

اگر هماهنگی در طرح و تناسب در وزن نما را از نمای مدرن یک ساختمان بگیرید، دیگر چیزی برای دفاع از طرح باقی نمی ماند. ضمن اینکه در نظر داشتن ضوابط هر منطقه و نیم نگاهی به تایید طرح در شهرداری نیز یکی از وظایف مهم طراحان و شرکت سیتاک است.

شرکت سیتاک مشاور، طراح و مجری انواع نماهای ساختمانی است. با سیتاک مشورت نمایید.

مهندس فرهمند

مشاور و همراه در امور اجرایی از طراحی تا اجرا و تحویل پروژه

مشاوره و هماهنگی بازدید:  ۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸      

امیدوارم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و به کمکش تونسته باشید جواب سوالتون رو پیدا کنید. در صورتی که در رابطه با این مطلب سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنیددر ضمن برای حمایت از ما این مطلب رو لایک کنید و امتیاز بدید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *