طراحی نما و چالش پنجره ها (بخش اول)

طراحی نما و چالش پنجره ها (بخش اول)

طراحی نما و چالش پنجره ها (بخش اول)

همانطور که می دانید طراحی نما یکی از مهم ترین بخش های طراحی یک ساختمان است. طراحی نما برای ساختمان های اداری و تجاری و مسکونی با یکدیگر یکسان نیستند و فرق می کنند. اولین جایی که در طراحی نما دیده می شود نحوه قرارگیری پنجره ها است و شکل و شمایل آنها. شما با در نظر گرفتن شرایط صحیح طراحی پنجره ها در طراحی نما می توانید ساختمان زیباتری داشته باشید. یادتان باشد پنجره ها در طراحی نما از ۲ جنبه مهم هستند. هم بحث زیبایی و لوکس بودن نما و هم بحث طراحی دکوراسیون داخلی که مربوط به بخش داخلی است.

پنجره در نما
پنجره در نما

در طراحی نما توجه اصلی به نقشه معماری است. اینکه معمار ساختمان شما چه فضاهایی را در نمای ساختمان دیده است. آیا در نمای اصلیه شما آشپزخانه به همراه اتاق پذیرایی وجود دارد یا اتاق خواب و آشپزخانه به عنوان فضای اصلی در نما دیده شده است. با در نظر داشتن طراحی معماری می توانید بهترین و صحیح ترین طرح را برای نما در نظر بگیرید. این نقطه تمایز بسیار جالب است که ساختمان شما به لحاظ جهت در چه سمت و سویی قرار داشته باشد. طراحی نما می بایست برای ملک جنوبی طراحی شود یا غربی. مطمئناً نوری که از این دو جهت به نمای اصلی می تابد با یکدیگر متفاوت است و شما می بایست بر این اساس نیز طراحی نما را انجام دهید.

پنجره در نما
پنجره در نما

۱ – بیشترین نور را دریافت کنید:

در طراحی نما و بحث جانمایی پنجره ها می بایست به نور داخلی توجه شود. در واقع توجه به میزان دریافت نور در این طراحی لازم و ضروری است. اگر برای آشپزخانه و اتاق پذیرایی در نمای اصلی پنجره تعبیه می کنید یادتان باشد این ۲ فضا به نور بیشتری نیاز دارند. شما می توانید در ساختمان هایی که از نور با کیفیت جنوبی تغذیه می شوند پنجره های بلند تر و بزرگ تر و برای ساختمان هایی که با نور غرب تغذیه می شوند پنجره های متوسطی قرار دهید. نور جنوب در ساختمان سازی دارای اهمیت ویژه ای است و در هنگام طراحی نما باید به آن توجه کنید. اگر نور محیط را برای اتاق خواب تنظیم می کنید می بایست پنجره ها را قدی در نظر نگیرید. زیرا ممکن است به دکوراسیون داخلی آسیب بزند. یکی از ملزومات هر ساختمانی با هر نوع کاربری میزان نورگیر بودن آن ساختمان است. مشتریان ملک شما ابتدا از وضعیت ظاهری ساختمان جایی که طراحی نما در آن انجام شده است و سپس از وضعیت روشنایی طبیعی در ملک، جذب ساختمان شما می شوند. اگر نور طبیعی را به صورت اصولی به منزل راه دهید حتماً واحد های ساختمان شما مشتری بیشتری خواهد داشت.

پنجره در نما
پنجره در نما

۲ – جای قرارگیری پنجره ها:

یکی از اصول جانمایی پنجره ها در طراحی نما این است که سعی کنید پنجره ها را دقیقاً وسط دیوار مورد نظر کار کنید. به عنوان مثال اگر برای اتاق خواب این طراحی را انجام می دهید پنجره را جایی قرار ندهید که ساکنین به لحاظ بصری با پنجره ارتباط نگیرند. یا استفاده از آن برایشان سخت باشد. برای دیگر فضاها نیز همین طور است. در آشپزخانه به علت استفاده از کابینت های دیواری کمی حساسیت بیشتر است. در آشپزخانه استفاده از پنجره های قدی توصیه نمی شود. زیرا در دکوراسیون داخلی را شما را با مشکل روبرو می کند. اگر مساحت اتاق پذیرایی شما بزرگ است می توانید از پنجره های قدی نیز استفاده کنید. دقت و توجه شما در طراحی نما به ضوابط معماری و کمسیون نما سرعت کار شما را بیشتر می کند. در این بخش ضوابط به اینگونه است که می بایست جان پناه مناسب برای پنجره ها لحاظ شود و در طراحی نما دیده شود.

پنجره در نما
پنجره در نما

در ادامه با سیتاک همراه باشید در در مورد نقش پنجره ها در طراحی نما بیشتر با هم صحبت کنیم.

شرکت سیتاک طراح و مجری انواع نما کلاسیک، مدرن و ترکیبی است.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون مغازه

طراحی ویلا

بازسازی ساختمان

خانه هوشمند

چیلر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :