طراحی نما و چالش پنجره ها (بخش دوم)

طراحی نما و چالش پنجره ها (بخش دوم)

طراحی نما و چالش پنجره ها (بخش دوم)

در مقاله قبلی در رابطه با پنجره ها و محل صحیح قرار گیری آنها و همچنین بیشترین میزان دریافت نور با شما صحبت کردیم. آیا پنجره ها در همین حد در طراحی نما موثر و چالش بر انگیزند؟ جایگاه پنجره ها به عنوان یک المان اصلی در طراحی نما تثبیت شده است. شما نیز برای طراحی نما می بایست توجه ویژه ای به پنجره داشته باشید. آنها در زیبایی نمای یک ساختمان تاثیر گذار هستند. همچنین میزان اتلاف انرژی نیز به نحوه ی استفاده از پنجره ها دارد که در این مقاله در مورد آن صحبت می کنیم.

پنجره در نما
پنجره در نما

پنجره در طراحی نما از نمای خارجی:

پنجره ها با ۲ وجهه در طراحی نما وجود دارند. بخش اول تاثیر گذاری آنها در دکوراسیون داخلی است. شما می بایست پنجره ها را طوری طراحی کنید که در طراحی دکوراسیون داخلی به مشکل بر نخورید. بتوانید به سادگی اتاق ها و آشپزخانه را دیزاین کنید و این طراحی زیبا و اصولی باشد. بخش دیگری نیز در اثر بخشی پنجره ها در طراحی نما وجود دارد و آن جلوه ی بیرونی پنجره ها است. دقیقاً همان قسمتی که از آن به عنوان نمای ساختمان یاد می شود.

پنجره در نما
پنجره در نما

پنجره ها می توانند یک حالت هماهنگی عجیبی در متریال ها و نیز خود طرح بوجود بیاورد. به عنوان مثال در برخی از ساختمان ها به دلیل عرض کم ساختمان مجبور هستید از ۳ عدد پنجره در هر طبقه استفاده کنید. مطمئناً جلوه ای که با در اختیار داشتن ۵ عدد پنجره ایجاد می شود با تعداد پنجره های بیشتر یا کمتر متفاوت است. همچنین در یک خط بودن پنجره ها نظمی است که شما به طراحی نما  می دهید. استفاده از پنجره در اندازه های مختلف به دلخواه شما و طراح است. ولی در این زمینه ضوابط را نیز در نظر بگیرید.

پنجره در نما
پنجره در نما

جنس متریال پنجره ها:

در گذشته از فریم های آهنی برای پنجره ها استفاده می شده است. استفاده از آهن در طراحی نما می تواند بر روی مصرف انرژی در ساختمان به صورت مستقیم تاثیر گذار باشد. کمی بعد استفاده از درب ها و پنجره های آلمینیومی مورد توجه قرار گرفت. آنها نیز بدلیل گران بودن و داشتن همین ضعف اتلاف انرژی کم کم از متریال پنجره ها خارج شدند. امروز از پروفیل های UPVC برای درب های بالکن و تراس و پنجره ها استفاده می شود.

پنجره در نما
پنجره در نما

 این ماده خود به عنوان عایق حرارتی و برودتی عمل می کند و مانع اتلاف انرژی می شود. همینطور که فریم پنجره ها تغییر شکل داد، شیشه ها نیز از حالت تک شیشه به شیشه های دوجداره تبدیل شدند. شیشه های دو جداره وظیفه دارند تا نگذارند انرژی در ساختمان و آپارتمان هدر رود. معمولاً فاصله این شیشه ها از یکدیگر ۴ میلیمتر است. امروزه استفاده از پنجره های دو جداره UPVC بخشی از ضوابط ساختمان سازی است و شما ناچار به استفاده از آنها هستید. رنگ شیشه ها نیز متفاوت است. رنگ های سفید، بی رنگ، دودی و خاکستری در بازار وجود دارند. انتخاب با شماست.

پنجره در نما
پنجره در نما

شرکت سیتاک طراح و مجری انواع نما کلاسیک، مدرن و ترکیبی است.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون مغازه

طراحی ویلا

بازسازی ساختمان

خانه هوشمند

چیلر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :