طراحی و بازسازی نما

طراحی و بازسازی نما

طراحی نما و بازسازی ساختمان

نما عموما به ظاهر بیرونی  ساختمان یا خانه، از رو به رو اتلاق می شود. طراحی نمای ساختمان با هدف القاء یک مضمون (نمادسازی) یا ارزش دهی به ساختمان  و ایجاد نقطه کانونی خیره کننده طراحی می شود. در برخی ساختمان ها نما ممکن است از سطح روبرویی ساختمان فراتر برود و  همه سطوح اطراف ساختمان را در بر بگیرد. در نما از متریال متنوعی که می توانند به بهبود ظاهر ساختمان کمک کنند استفاده می شود.

شیشه

در بسیاری از ساختمان ها و خانه های بزرگتر از شیشه برای خلق طرح یا سبکی متمایز استفاده می شود. بسیاری از آسمان خراش های تجاری و ساختمان های امروزی از شیشه به عنوان راهی برای جلوه گر ساختن اجزاء طراحی مربوط به بهره گیری از نور خورشید استفاده می کنند. نظیر بدون چهارچوب و آیینه وار جلوه دادن ساختمان. شرکت هایی مانند Pilkington همکاری نزدیکی با مهندسین و آرشیتکت ها دارند تا نماهایی خلق کنند که نه تنها مدرن جلوه کنند، بلکه نورگیر های ساختمان را استتار کنند، ایمنی را همراه داشته باشند و حفاظت در برابر حریق و نیز عایق سازی حرارتی را تسهیل کنند. بسیاری از نماهای شیشه ای نور را به نحو مطلوب عبور می دهند و عمل حفاظت در برابر امواج مضر نور را نیز انجام می دهند.

شیشه نما 1
نمای شیشه

سنگ

نوع دیگری از متریال طراحی نما، سنگ است که جهت زیبایی بخشیدن به نمای روبروی منازل استفاده می شود. در نمادسازی، سنگ و صخره نمادی از طرح های سنتی و پر ابهت را پیش روی می گذارند. انواع متنوعی از سنگ برای استفاده در نما در دسترس است، نظیر سنگ های سنگ فرشی، سنگ آهک، سنگ های رود خانه ای و سنگ های برش خورده. در نمای دیواره ساختمان های ویلایی قطعات سنگ برای دادن نمایی طبیعی به ساختمان کنار هم چیده می شوند. سنگ  های آهکی به صورت بلوک های کوچکتر موجودهستند که می توان آن ها را بر حسب نیاز برش داد. سنگ های مرمر رنگ های جلوه گری دارند و می توان آن ها را هماهنگ با امتداد یک فنس یا در طول دیوار به کار برد. سنگ های رودخانه ای نمای طبیعی ای دارند که اغلب همراه با نماهای سبک کلبه های کنده ای (ساخته شده از کنده درخت) استفاده می شوند. از این سنگها با ظاهره طبیعی برای نمای قسمتی که از شومینه تا سقف امتداد می یابد هم استفاده می شود.

نمای سنگ
طراحی نمای سنگی

آجر

اگر به دنبال خلق بازسازی نما به شکل سنتی و یا سبک نمای خانه های مزرعه ای هستید، آجر می تواند نمای باشکوه و متمایزی ایجاد کند. آجر را می توان به تنهایی و یا همراه با کناره های چوبی، الومنیومی، و یا حاشیه های فلزی به کار برد. رنگ آجرها بسیار متنوع است. صورتی تیره یا سایه دار و قهوه ای مایل به زرداز زیباترین رنگهای آجر نما است. قهوه ای تیره، سفید، خاکستری و قرمز نیز رنگ هایی است که با توجه به سلیقه شما قابل انتخاب است. طراحی یک نمای آجری متبحرانه می تواند نمایی مبتنی بر نیازهای طراحی شما خلق کند. چون سایز آجر به نسبت سنگ در قطعات کوچکتری است نمای شما را مشبک و چشم نواز می کند. شما در چیدمان آجرها نیز می توانید طرح هایی را خلق و اجرا نمایید. استفاده از سنگ های چرمی در کنار نمای آجری یا کمک گرفتن از تلفیق چوب و آجر از دیگر طرح هایی است که در بازسازی نمای ساختمان و طراحی نما استفاده می شود و بسیار جذاب است.

آجری
نمای آجری

چوب

استفاده از نمای بیرونی چوب در بسیاری از منازل متداول است. چوب می تواند نمایی مدهوش کننده خلق کند. برای مثال در ساختمان هایی با نمای مدل ملکه ویکتوریا از نمای چوب استفاده شده است. بسیاری از منازل ویکتوریایی قدیمی تر، بناهایی تاریخی هستند و نمای باریک و آراسته اطراف پنجره ها، لبه شیروانی ها، و درب ها اغلب هنر دست هستند و با الگوها و رنگ هایی متنوع رنگ آمیزی شده اند. چوب های مقاوم مختص نما، نمایی با طول عمر بالا ایجاد می کنند و کمترین نیاز به مراقبت و نگهداشت را دارند. در ایران نماهای چوب در کنار دیگر متریال ها استفاده می شود که زیبایی خاصی را به نمای ساختمان های مورد استفاده می دهد. به عنوان مثال ترکیب چوب و سنگ سفید بسیار جذاب است و کنتراس رنگ فوق العاده ای را خلق می کند. شما در نماهای چوبی میتوانید از طیف رنگ های چوب استفاده کنید ولی بطور معمول قهوه ای روشن و تیره که جلوه ای از طبیعت چوب را به نمایش می گذارد بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است. نصب نمای چوب نیز د مقایسه با سایر متریال ها هم تمیز تر است و هم با سرعت بیشتری اجرا می شود، کافی است که زیر ساخت و قاب آن را بوسیله جوش روی نما نصب و سپس از قطعات برش خورده چوب نما استفاده کنید.

نمای چوب
طراحی ویلا با نمای چوبی

 

شرکت سیتاک مشاور شما در طراحی نما و اجرای نما است.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی ویلا

طراحی دکوراسیون داخلی

بازسازی ساختمان

خانه هوشمند

دکوراسیون مغازه

چیلر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *