نورپردازی در طراحی نما (بخش اول)

نورپردازی در طراحی نما (بخش اول)

نورپردازی نما

همیشه یکی از دغدغه های اصلی مالکان در طراحی نما بحث نورپردازی صحیح نما بوده است. سیتاک امروز قصد دارد تا در این زمینه با شما صحبت کند.
طراحی نما در ساختمان شما از هر نوعی که باشد نیازمند بحث جذب مخاطب می باشد. در نماهای به صورت کلاسیک چون از سنگ های ساختمانی برش خورده استفاده می شود بحث نور بیشتر اهمیت پیدا می کند. در نماهایی به صورت ترکیبی نیز همین امر صادق است.

فقط در نماهایی که به صورت کرتین وال طراحی شده اند و تماما از متریال شیشه استفاده شده است بحث نور پردازی زیاد مورد کاربردی ندارد. فلسفه نورپردازی در طراحی نما تقویت کننده خطوط اصلی می باشد. با کمک شناخت این فلسفه می توانید به راحتی نورپردازی نمای ساختمان خود را طراحی کنید.

طراحی نما
طراحی نما

نورپردازی در طراحی نما کلاسیک:

دقت داشته باشید سنگ مورد استفاده در نمای کلاسیک بسیار مهم است. ترکیب نورهای روشن با رنگ سنگ های روشن ساختمانی در شب جلوه ای زیبا به ساختمان می دهد. معمولاً خریداران در واحد های مسکونی به طراحی نما و نورپردازی نما توجه می کنند و بعد به جلوه های داخل واحد توجه می کنند. طراحی نما در ساختمان شما از جنبه های زیادی دارای اهمیت است و یکی از آن جنبه ها بحث جذب مخاطب است.

دقت کنید در نماهایی که به صورت عمودی انجام شده است بهتر است نورپردازی به صورت عمودی در سطح نما انجام شود. و در ساختمان هایی که طراحی نما به صورت افقی انجام پذیرفته بهتر است نورپردازی به صورت افقی انجام شود. البته هماهنگی بین طرح های عمودی و افقی نیز با توجه به نوع و رنگ سنگ قابل توجه است.

نورپردازی در نمای ترکیبی:

اگر نمای ساختمان شما با ترکیبی از سنگ و آجر ساخته شده است نگران نباشید. نورپردازی در طیف های گسترده رنگی به طراحی نما در ساختمان شما جلوه ای خاص می دهد. شما می توانید از نورهای گرم برای ایجاد نقاط کانونی در استفاده کنید. نقاطی که دوست دارید بیشتر جلب توجه کنند می بایست پر نور تر باشند.

معمولا در نماهایی به صورت ترکیبی ایجاد نقاط کانونی اصلی روی ستون ها یا تاج ها قرار می گیرند. دقت داشته باشید که آجرها به دلیل اینکه خودشان از رنگ طبیعی آجر بهره می برند بهتر است از نورهای خنثی در نورپردازی کمک بگیرید. با این انتخاب رنگ طبیعی آجر به همان صورت طبیعی در طراحی نما شما جلوه گری خواهد کرد.

طراحی نما
طراحی نما

 

استفاده از نور های رنگی:

شما می توانید از نورهای رنگی که امروزه در طیف های گسترده رنگ در دسترس هستند استفاده کنید. یادتان باشد ماهیت ساختمان شما گم نشود. یعنی از هر نور و رنگی که خوشتان آمد استفاده نکنید. تناسب این رنگ ها با یکدیگر در تاثیرگذاری روی مخاطب حرف اول را می زنند. هماهنگی نور و متریال همه چیز است.

شما می توانید از نورهای متغیر استفاده کنید و نور را در سطوح نما بازی دهید. این نورها می توانند به صورت موازی نیز مورد استفاده قرار بگیرند. در طراحی نما بازی با نورها اهمیت کمتری دارد و این سلیقه طراح است که می تواند جذابیت بصری طراحی نما در ساختمان شما را تعیین کند. ولی در عین حال از نورپردازی غافل نشوید.

سیتاک مشاور نور پردازی ساختمان

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی نما

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی ویلا

دکوراسیون مغازه

بازسازی ساختمان

چیلر

خانه هوشمند

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :