نورپردازی در طراحی نما (بخش سوم)

نورپردازی در طراحی نما  (بخش سوم)

نورپردازی در طراحی نما  ۳

سیتاک در ادامه بحث نورپردازی در طراحی نما قصد دارد شما را با انواع نور و طریقه استفاده آنها آشنا کند. پس با سیتاک همراه باشید.

اصولاً در طراحی نما بحث نور دارای اهمیت بسیاری است. نورپردازی نما نشان دهنده و بیان کننده مفهوم طراحی نما در ساختمان شماست. بیش از نیمی از جذابیت بصری ساختمان شما درگیر با نورپردازی است که میتوان از مراحل اولیه طراحی نما پیش بینی های لازم را انجام داد.

نور در نورپردازی به صورت های مختلفی وجود دارد که از مهم ترین آنها می توان به نورهای شلنگی و پرژکتوری اشاره کرد. البته نورهای دیگری هم وجود دارد که بنا به کاربری پروژه های مختلف در طراحی نما قابل استفاده است. نورهایی مانند نورهای موضعی و دیمری که در رنگ های مختلف ساخته شده اند برای ساختمان های مسکونی یا اداری مناسب نیستند.

طراحی نما
طراحی نما

نورهای شلنگی برای روشن کردن خطوط در طراحی نما بکار می رود. حال میتوان این خطوط را به صورت عمودی و افقی در نظر گرفت. با توجه به اینکه نورهای شلنگی در تمام طیف رنگی وجود دارند دست شما برای انتخاب رنگ ها باز است. با توجه به مفهوم طرح نمای ساختمان خود و کنتراسی که در متریال انتخابی وجود دارد می توان این رنگها را با هم تلفیق کرد.

نورهای شلنگی در نماهای کلاسیک و ترکیبی کاربرد بیشتری داشته و عموماً به دلیل اینکه اینگونه نماها دارای خطوط اصلی بیشتری است زیبایی نورپردازی چند برابر می شود. ولی به خاطر داشته باشید که در طراحی نما خطوط اصلیه کار که بیانگر المان خاصی در نما هستند را حتماً برجسته کنید.

طراحی نما
طراحی نما

نورهای پرژکتوری نورهایی هستند که برای نورپردازی ستون ها و دیواره های اصلی در نما کاربرد دارند. شما می توانید با توجه به ارتفاع ستون ها از نورهایی با قدرت پرتاب متفاوت استفاده کنید. این قدرت پرتاب نور به شما کمک می کند تا ستون هایی که در طراحی نما بلند تر در نظر گرفته اید هم نور داشته باشند.

استفاده از نورهای پرژکتوری حساس است و حتماً می بایست بحث آلودگی نوری را در نظر گرفت. در مورد آلودگی نوری حتماً در ادامه مقالات با شما صحبت خواهیم کرد. از این جهت که نورهای پرژکتوری عموماً نورهای بسیار قوی می باشند می توان برای نورپردازی تاج ها و دیواره های اصلی هم از آنها استفاده کرد.

شما می توانید نورهای پرژکتوری را به دو صورت تو کار(نور مخفی) یا رو کار مورد استفاده قرار دهید. فقط در مورد تعیین نوع نور پرژکتوری، قابل دسترس بودن منبع نور را حتماً در نظر بگیرید. اتفاق افتاده نورهایی در ساختمان کار شده که برای دسترسی مجدد به آنها نیاز به بالابر یا استفاده از داربست بوده است. پیشنهاد می شود اینگونه نورها را در طراحی نما نزدیک به پنجره ها ببینید به طوری که باعث ایجاد آلودگی نوری نشود.

طراحی نما
طراحی نما

نورهای چند پره ای نیز یکی از انواع نور برای نورپردازی ساختمان است. معمولاً از نورهای چند پره ای در بین طبقات استفاده می شود یا جایی که می خواهند نقاط کانونی مجزایی از طراحی نما ایجاد کنند. هر کدام از نورهای چند پره ای که معمولاً شکل ستاره ای از نور را برای شما ایجاد می کند می توانند نقطه کانونی منحصر بفردی در ساختمان شما باشند. برای اینگونه نورها توصیه می شود حساسیت بالایی داشته باشید. زیرا همانگونه که به زیبایی ساختمان شما کمک می کنند ممکن است باعث خرابی طراحی نما نیز بشود.

سیتاک مشاوره شما در طراحی و اجرای نمای ساختمان

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی نما

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی ویلا

دکوراسیون مغازه

بازسازی ساختمان

چیلر

خانه هوشمند

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :