هماهنگی شهری در طراحی نما

هماهنگی شهری در طراحی نما

هماهنگی شهری در طراحی نما

حتماً تا به حال با بحث بدنه شهری آشنا شده اید. این همان تعریفی است که شهرداری ها برای یکنواخت سازی و هماهنگی در نماهای شهری بکار می برند. در طراحی نما نکات فنی و ضابطه مندی هست که طراح باید به آنها توجه کند. با سیتاک همراه باشید تا در مورد زیبایی نماهای شهری و قسمتی از ضابطه ها گفتگو کنیم.

طراحی نما
طراحی نما

کد ارتفاعی: ارتفاع مجار ساختمان شما چقدر است؟ بخشی از ضوابط شهرداری در طراحی نما و فاز ۲ معماری همین کد ارتفاعی است. شهرداری به شما اجازه می دهد از کف طبقه اول تا طبقه بعدی ۳۰۶ سانتی متر ارتفاع بگیرید. که ۲۷۶ سانتی متر آن مفید است و ۳۰ سانتی متر مابقی ضخامت سقفی است که شما باید در کف سازی و اجرای سقف طبقات آن را لحاظ کنید. در طراحی نما نیز به همین صورت است. طراح می بایست مطابق با فاز ۲ اجرایی ساختمان شما در معماری اقدام به طراحی نما کند. این امر لازمه تایید شدن نما در شهرداری است.

کد بیرون آمدگی: اگر به نماهای ساختمان های شهری توجه کرده باشید متوجه شده اید که بخشی از نما دارای بیرون آمدگی ها و بخشی دیگر دارای تو رفتگی هایی است که این هم تابع ضوابطی در شهرداری است. شما می توانید نهایتاً تا ۲۰ سانتی متر از محل قرار گیری مجاز ستون بیرون آمدگی داشته باشید. حال اگر برای زیبایی بیشتر نما نیاز دارید این میزان را بیشتر کنید شهرداری می گوید که از دیواره اصلی ساختمان در نما عقب بنشینید تا فضای لازم برای بیرون آمدگی ایجاد شود.

این امر برای یکدست شدن نماهای شهری در نظر گرفته شده است. حال شما در طراحی نما می توانید چند کد بیرون آمدگی داشته باشید. میتوانید ستون های اصلی را تا ۲۰ سانتی متر، قاب پنجره ها را تا ۱۰ سانتی متر و همینطور فضاهایی از طراحی نما را که مورد نظرتان است با کد های مختلف کار کنید.

طراحی نما
طراحی نما

بیشتر سلیقه طراح در طراحی نما است که با بازی کردن با این فضاهای مجاز می تواند طرحی را خلق کند که ضمن زیبایی بصری هماهنگی لازم با بدنه شهری را نیز داشته باشد. یادتان باشد طرح نمای شما می بایست به تایید شهرداری منطقه برسد. بنابراین بهتر است از شرکت هایی که خودشان از طراحی نما دفاع می کنند کمک بگیرید. شهرداری تهران در این زمینه تخصصی فقط با طراح شما جلسه ای برگذار می کند تا هم ضوابط را بررسی کنند و هم مفهوم نما را از طراح جویا شوند. ضمن اینکه هماهنگی در طراحی نما با سایر همسایگان نیز یکی دیگر از ضوابط طراحی نما است.

سیتاک شماور و مجری در امور طراحی نما

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی نما

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی ویلا

دکوراسیون مغازه

بازسازی ساختمان

چیلر

خانه هوشمند

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :