همبستگی در طراحی نما

همبستگی در طراحی نما

همبستگی در طراحی نما

همانطور که می دانید در طراحی نما خیلی از عوامل در جذابیت و گیرایی آن تاثیر گذار هستند. عواملی که رعایت آنها در زمان طراحی می تواند طراحی نما که ویژه ساختمان شما انجام شده است را خاص جلوه دهد. در ساختمان های مسکونی و برج های تجاری اداری همه چیز به نسبت همبستگی در طراحی نما وابسته است. فقط کمی خلاقیت طراح و بازی با متریال های مختلف است که می تواند تفاوت های بزرگ را ایجاد کند. برای ایجاد همبستگی در طراحی نما که یکی از ضروریات است می بایست به این نکات توجه شود. با سیتاک همراه باشید.

طراحی نما
طراحی نما

۱ – حفظ سبک و انسجام کار:

ساختمان مورد نظر شما ممکن است دارای ۲ بر نما برای طراحی باشد ولی حداقل یک بر را برای طراحی نما خواهد داشت. یکی از المان های مهم در طراحی نما حفظ سبک کار و انسجام در طراحی است. فرض کنید شما ساختمانی ۵ طبقه را می خواهید طراحی کنید. اگر ۲ طبقه ی اول را با یک سبک و ۳ طبقه بعدی را با سبک دیگری طراحی کنید، ساختمانی خواهید داشت که به لحاظ نظم بصری دارای مشکل است. مخاطب در چنین ساختمانی با تضاد روبرو می شود. نمی تواند طرح اصلی را از طرح ثانویه تشخیص دهد.

طراحی نما
طراحی نما

 بعضاً معنی و مفهوم طراحی نما را متوجه نمی شود و این اتفاق از جذابیت طراحی نما در ساختمان شما کم می کند. یادتان باشد اگر تصمیم گرفتید طراحی نما را به سبک کلاسیک انجام دهید، تمام بنای نما را به همان سبک طراحی کنید. تضاد در طراحی و عدم حفظ سبک کار بیشتر در طراحی نما مدرن دیده می شود. جایی که طراح با فشارهای مالک و کارفرما طرحی شلوغ را برای ساختمان در نظر می گیرد. یادتان باشد از طراح خود بخواهید نمونه کارهایی را به شما نشان دهد که انسجام و سبک کار در آنها دارای همبستگی باشد.

طراحی نما
طراحی نما

۲ – حفظ بافت متریال ها:

منظور از همبستگی در طراحی نما در هم تنیده شدن طراحی است. یعنی اگر در ساختمان خود قرار است از متریال های سنگ، چوب و آجر استفاده کنید، در تمام سطح اصلی نما از این متریال ها استفاده کنید. شما نمی توانید قسمتی از نما را به صورت برش های عمودی یا افقی از یک نوع متریال استفاده کنید و در برش های دیگر از آن متریال استفاده نکنید. منظور از حفظ بافت متریال در طراحی نما استفاده از تمام متریال ها به صورت طرحی بافته شده در همه جای نما است. شما می بایست از تمام متریال های خود در تمام قسمت های نما استفاده کنید.

طراحی نما
طراحی نما

 اگر در کنار چوب از سنگ استفاده می کنید حتماً این ترکیب متریال را در همه جا بکار ببرید. سعی کنید با توجه به نوع متریال ها این هماهنگی را ایجاد کنید. اگر طرح مورد نظر شما طراحی نما کلاسیک است ناگزیر به استفاده از متریال سنگ هستید. در نماهای کلاسیک این طرح است که بافت متریال را تعیین می کند. میزان تو رفتگی ها و بیرون آمدگی ها تعیین کننده هستند. تاج و ستون ها و همچنین سر ستون ها نیز مهم هستند و به طراحی نما انسجام خاصی می دهند. از این خاصیت در نماهای کلاسیک استفاده می شود و طراحی نما مدرن تمام این انسجام را از طریق حفظ بافت متریال انجام می دهد.

طراحی نما
طراحی نما

۳ – استفاده از یک نوع قاب بندی:

در طراحی نما مدرن قاب بندی های شما بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال اگر برای نماهای ۲ بر از قاب بندی های افقی در یک طرف نما استفاده کردید می بایست همان قاب بندی ها را در طرف دیگر نما نیز استفاده کنید. عدم رعایت تناسب در قاب بندی ها این دیدگاه را ایجاد می کند که این ۲ نما از یکدیگر جدا هستند و هیچ ربطی به هم ندارند. شما می بایست از به وجود آمدن این اتفاق جلوگیری کنید.

طراحی نما
طراحی نما

 حفظ انسجام کار و حفظ متریال در طراحی نما با رعایت تناسب ها در قاب بندی انجام می گیرد و ادامه پیدا می کند. طراحی نما در ساختمان شما می بایست یک حرف کلی را برای گفتن داشته باشد. اینکه هر بخشی از نمای ساختمان شما یک ساز را برای خود بزند زیاد جالب نیست. مخاطبان شما نظم را درک می کنند. برای همبستگی و انسجام در طراحی نما است که جذب آن می شوند. بنابراین قاب بندیهای را در تمام بخش های نما رعایت کنید. حتی قاب بندی های پنجره ها.

طراحی نما
طراحی نما

سیتاک در زمینه طراحی نما مشاور شماست و تا انتهای کار در کنار شما می ماند.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی ویلا

بازسازی ساختمان

خانه هوشمند

چیلر

دکوراسیون مغازه

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :