هنر طراحی نما

هنر طراحی نما

هنر طراحی نما

تا به حال شده به طراحی نما در ساختمان های شهرمان توجه کنیم؟ به دقت آنها را ببینیم؟ بعضی اوقات آنقدر چهره شهرمان سرد شده است که بی تفاوت از کنار زیبایی ها عبور می کنیم. همه چیز تبدیل به سنگ و چوب و آهن شده است و ما هم به همان میزان از هنر معماری در طراحی نما فاصله گرفته ایم. حتماً نماهایی از ساختمان های شهر توجه شما را به خود جلب کرده است. نماهایی که در آنها هنر معمار و طراح به وضوح دیده می شود.

طراحی نما در ابتدا یک شاخه از هنر است. هنر طراحی. هنری که می تواند بافته های ذهن را تبدیل به حجم و ارتفاع و خط کند. هنرمند کسی است که به زیبایی باعث پدید آمدن طرحی با مفهوم می گردد. طراحی نما امروزه بیش از اینکه یک فن باشد، یک هنر تلقی می گردد. در کشورهایی مانند ایتالیا طراحان نما از جایگاه ویژه ای در حرفه ساختمان سازی و عمران برخوردارند.

طراحی نما
طراحی نما

 

یک طراح برای خلق طراحی نما که بتواند تبدیل به یک المان خاص شود گاهی ساعتها زمان می گذارد. طراحان برجسته جهان بیشترین زمان در تعهد طراحی نما را به تفکر اختصاص می دهند. آنها فقط فکر می کنند تا اینکه چیزی در ذهنشان روشن شود. طرحی پدید آید که بتوانند با آن حرف نما را بازگو کنند. راز نما را از لابلای طرحشان به همگان افشا کنند. طراحی نما بخشی از تفکرات خالق آن است. بخشی از روح طراح. قسمتی از وجودش.

طراحی نما اصولی دارد که هر طراحی می بایست بر آنها مسلط باشد. ولی چرا طرح های مختلف اینهمه با هم تفاوت دارند؟ چرا هیچ ۲ طرحی با هم یکسان نیستند مگر اینکه تقلیدی صورت گرفته باشد؟ دلیلش ذوق و سلیقه و هنر یک طراح است. طراحی نما هنری است که از وجود یک طراح برخواسته و تبدیل به چند خط ساده می شود.

طراحی نما بر اساس نوع کاربری ساختمان ایجاد می شود. طراح تمام انرژی و هنر خود را بکار می گیرد تا بتواند مفهوم و معنی کاربری ساختمان را در وهله اول به نمایش بگذارد. هر بیننده ای باید بتواند بلافاصله پس از دیدن نما به کاربری آن ساختمان پی ببرد. در این صورت است که طراح به اصطلاح کار را درآورده است. حال هر چه نما الهام گرفته از عوامل طبیعی باشد به هنر نزدیک تر است.

طراحی نما
طراحی نما

 

ساختمان های هنری و تاریخی مطمئناً متفاوت هستند با نماهای خشک و بی روح اداری. طراحی نما در ساختمان مسکونی هیچگاه شبیه به طراحی نما در ساختمان تجاری نیست. چون این دو ساختمان ماهیت های متفاوتی با هم دارند. ضمن اینکه ابعاد و اندازه ها نیز در این تفاوت تاثیرگذار هستند.

طراحی نما را می توان به صورت ارگانیک انجام داد. طراحی نما ارگانیک طرحی است که بیشتر نزدیک به محیط اطرافش باشد و از طبیعت خطه های بومی الهام گرفته باشد. در مورد طراحی نما ارگانیک در مقاله های بعدی با هم صحبت می کنیم.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی ویلا

دکوراسیون مغازه

بازسازی ساختمان

چیلر

خانه هوشمند

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :