وزن بصری در طراحی نما (بخش اول)

وزن بصری در طراحی نما (بخش اول)

وزن بصری در طراحی نما (بخش اول)

در طراحی نما چه برای پروژه ها و ساختمان های مسکونی و چه برای ساختمان های اداری یک مسئله بیش از هر چیز اهمیت دارد. آنهم وزن بصری نمای ساختمان است. وزن بصری از آن جهت اهمیت دارد که مستقیماً از نگاه مخاطبان شما بررسی می شود. دیدگاهی که مردم پس از اجرا شدن طراحی نما از ساختمان شما خواهند داشت تعیین کننده است. مقیاسی برای طراحی نما عالی، خوب و متوسط است. شما می بایست وزن بصری نمای ساختمان را حفظ کنید. امروز سیتاک نکاتی را در این مورد بازگو می کند و امیدوار است که مفید واقع شود. با سیتاک همراه باشید.

طراحی نما
طراحی نما

به ترازوی نما توجه کنید:

شاید برایتان جالب باشد. ترازوی نما چیست؟ نما نیز مانند هر المان دیگر در بخش طراحی های ساختمانی می بایست دارای توازن و تعادل باشد. نمای ساختمان خود را در ذهن مجسم کنید. اگر ساختمان شما را به دو بخش غربی و شرقی تقسیم بندی کنیم می بایست هر دو طرف نما دارای تعادل و هماهنگی باشد. ترازوی نما در اینجا کاربرد دارد. منظور سیتاک این نیست که حتماً نمای ساختمان را به وسیله قرینگی به تعادل برسانید. ولی می توانید سمت غرب و شرق نما را به گونه ای متعادل طراحی کنید. نمای ساختمان شما نباید گیج باشد. نباید به گونه ای در بخش طراحی نما عمل شود که ساختمان به یک طرف خود تمایل بیشتری داشته باشد. وزن را در طرفین نما و بالا و پایین نما رعایت کنید.

طراحی نما
طراحی نما

قاب بندی در وزن بصری:

جای دیگری که در مورد ترازوی نما می تواند توضیح بیشتری ارائه کند بحث قاب بندی ها است. طراحی نما بوسیله قاب هایی که در نما پیش بینی می شود کامل می شود. مخصوصاً اگر نمای شما از سبک مدرن تبعیت می کند می بایست قاب بندی ها نیز با یکدیگر در تعادل وزنی قرار داشته باشند. ممکن است شما در سمت چپ نمای ساختمان خود یک قاب بزرگ را دیده باشید. در این صورت می توانید با استفاده از ۳ قاب کوچک تر در شکل هندسی قاب سمت چپ، سمت راست نما را نیز به تعادل برسانید. منظور از تعادل وزنی در نمای ساختمان این است که نباید بخش چپ نما وزن بیشتری به لحاظ بصری با طرف دیگر نما داشته باشد.

طراحی نما
طراحی نما

ادامه این مطلب را در بخش دوم مقاله مطالعه فرمایید.

شرکت سیتاک مشاور، طراح و مجری انواع نماهای ساختمانی است.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی ویلا

طراحی دکوراسیون داخلی

بازسازی ساختمان

خانه هوشمند

دکوراسیون مغازه

چیلر

 

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :