وزن بصری در طراحی نما (بخش دوم)

وزن بصری در طراحی نما (بخش دوم)

وزن بصری در طراحی نما (بخش دوم)

همانطور که در بخش اول این مقاله خواندید رعایت توازن و وزن بصری را با کمک ترازوی وزنی نمای ساختمان و ایجاد قاب بندی های مناسب می توانید ایجاد کنید. در این بخش بیشتر به بحث رنگ ها و متریال ها و شرایطی که در وزن بصری نمای ساختمان ایجاد می کنند صحبت می کنیم. طراحی نما امری تخصصی است که بدون داشتن علم و دانش لازم و همچنین تجربه ی کافی نمی توان از عهده آن برآمد. با سیتاک همراه باشید.

رنگ در ایجاد فضای متوازن بصری:

علاوه بر اینکه می توانید از قاب بندی ها در ایجاد وزن بصری متعادل برای نمای ساختمان بهره ببرید، می توانید از رنگ ها نیز در این زمینه کمک بگیرید. اگر در طراحی نما احساس می کنید وزن یک طرف ساختمان از طرف دیگر آن بیشتر است می توانید با جایگذاری رنگ های مناسب در طرف کم وزن این خلأ را جبران نمایید. رنگ ها در نمای ساختمان باعث می شوند مخاطبان هدف بیشتری جذب نما شوند. از این رو بهتر است با کارشناسان طراحی نما سیتاک مشورت نمایید. دقت داشته باشید رسیدن به نمایی موزون و دارای هارمونی مشخص کار سختی نیست ولی نیاز به داشتن دانش و تخصص در این زمینه دارد. رنگ های تیره می توانند عمق کار را بیشتر کنند و با در نظر گرفتن فضاسازی هایی که برای نمای ساختمان پیشنهاد می شوند طراحی نما را با وزنی مناسب به مرحله اجرا بگذارند.

طراحی نما
طراحی نما

متریال ها و تاثیر آنها در وزن بصری نما:

همیشه سعی کنید از متریالی استفاده کنید که از قبل با بحث های کارشناسی انتخاب شده اند. خرید با عجله شما در بخش متریال طراحی نما ممکن است ضرر های جبران ناپذیری را به نمای ساختمان وارد کند. اگر ساختمان شما در بخش نما از هماهنگی بصری خارج شود با هیچ المانی نمی شود آنرا جبران کرد. برای این منظور متریال هایی که رنگ های نزدیک به هم دارند را برای پر کردن فضاهای خالی از وزن پیشنهاد می دهیم. به عنوان مثال سنگ های تراورتن تیره یا شکلاتی علاوه بر اینکه قابلیت استفاده در نمای اصلی را دارند می توانند به عنوان حاشیه هایی از نما نیز کار شوند. زمانی که قاب بندی شما با متریال آجر کار شده است و می خواهید وزن بصری در نما را ایجاد کنید.

طراحی نما
طراحی نما

فرم و چیدمان متریال ها:

شما با استفاده از فرم بندی در طراحی نما می توانید وزن بصری خوبی به سطح نما دهید. اینکه شما از چه فرم هایی برای نما استفاده می کنید کاملاً سلیقه ای است. ولی در نظر داشته باشید که فرم های پیچیده باعث سردرگمی مخاطبانتان می شود. هر چه فرم استفاده شده در طراحی نما ساده تر باشد و سعی کنید با قاب بندی ها و استفاده از متریال های مناسب وزن بصری را ایجاد کنید بهتر است. فرض کنید ساختمان شما دارای ۵ طبقه ارتفاع از پیلوت می باشد. شما می توانید ۲ طبقه اول را با یک فرم خاص و ۳ طبقه بعدی را با فرم دیگری طراحی کنید. به این شرط که هماهنگی در کل نما را داشته باشید. اگر این نکته به ذهن مخاطب برسد که ساختمان شما تجزیه شده است، شکست را در طراحی نما تجربه کرده اید. اجازه دهید مخاطبان شما سادگی در فرم را با استفاده از رنگ ها درک کنند. مخصوصاً در ساختمان های مسکونی کم واحد تبعیت از این قوانین نانوشته ضروری است.

طراحی نما
طراحی نما

شرکت سیتاک مشاور، طراح و مجری انواع نماهای ساختمانی است.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی ویلا

طراحی دکوراسیون داخلی

بازسازی ساختمان

خانه هوشمند

دکوراسیون مغازه

چیلر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :