پنجره در طراحی نما

پنجره در طراحی نما

پنجره در طراحی نما

همانطور که می دانید عوامل زیادی در طراحی نما مطرح می شوند که از پنجره به عنوان مهم ترین عامل نام برده می شود. دقت کنید طراحی نما در ساختمان شما وابسته به تعداد پنجره ها و همینطور اندازه آنهاست. ساختمان شما در چند طبقه ساخته شده است؟ در هر طبقه چند واحد دارید؟ بیش از ۲ واحد در هر طبقه از نمای اصلی شما نور می گیرد؟ آیا نمای شما قرینه است؟ پاسخ به این سوالات به شما کمک می کند تا بهترین طراحی نما را داشته باشید. به نکات زیر توجه کنید:

تعداد طبقات:

ساختمان شما در چند طبقه جواز ساخت گرفته است؟ این سوال مساحت کل نمای شما را مشخص می کند. کافی است ارتفاع هر طبقه را در تعداد طبقات ضرب کنید و حاصل را در عرض ساختمان ضرب کنید. عدد بدست آمده مساحت کل نمای شماست که طراحی نما بر اساس آن صورت می گیرد. در طراحی متریال و محاسبات فاز ۲ مساحت پنجره ها را از مساحت کل نما کسر می کنید. دقت داشته باشید هر چه تناسب عرض ساختمان به تعداد طبقات مقیاس صحیح تری داشته باشد طراحی نما در ساختمان شما فنی تر و اصولی تر شکل می گیرد.

پنجره در طراحی نما
پنجره در طراحی نما

تعداد پنجره ها:

در طراحی نما طبق ضوابط می بایست مشاعات راه پله ها را از طریق پنجره نورگیر نمایید. بنابراین در هر طبقه ۱ پنجره برای راه پله خواهید داشت. حال اگر ساختمان شما تک واحدی باشد شما ۲ پنجره دیگر نیز در طراحی نما خواهید داشت. یک پنجره برای آشپزخانه یا اتاق خواب و پنجره دیگر برای پذیرایی یا اتاق خواب. به هر حال این تعداد پنجره یعنی ۳ قاب برای تک واحد الزامی است. (طبق نقشه معماری می بایست عمل شود) مگر اینکه عرض ملک شما بسیار کم باشد که در این صورت ۲ پنجره در کمسیون نما هم به تصویب خواهد رسید. ولی اگر ساختمان شما ۲ واحد در هر طبقه داشته باشد تعداد کل پنجره ها حداقل ۵ پنجره در هر طبقه خواهد بود. دقت داشته باشید زوج بودن تعداد پنجره ها در هر طبقه به قرینه سازی کمک شایانی می کند ولی تقریباً امکان زوج بودن تعداد پنجره ها در هر طبقه پایین است. طراح نما برای اینکه طراحی نما در ساختمان شما را به بهترین شکل ممکن انجام دهد می بایست طبق ضوابط شهرداری عمل نماید و بحث هنر و سلیقه خود را نیز در اعمال متریال و رنگ بندی آن اعمال نماید.

اندازه پنجره ها:

با توجه به ارتفاع هر طبقه اندازه پنجره ها به انتخاب شما بستگی دارد. اگر می خواهید نور بیشتری را در روز به واحد های خود اختصاص دهید کافی است اندازه پنجره های اصلی آشپزخانه یا پذیرایی را بزرگتر در نظر بگیرید. نور گیر بودن واحد های آپارتمان شما در ارزش افزوده آنها نیز تاثیر گذار است. هر سلیقه ای نور بیشتر در واحد را ترجیح می دهد. ولی دقت داشته باشید که ضوابط مبحث اتلاف انرژی در واحد را نیز در نظر داشته باشید. بهترین طراحی نما برای شما آن است که تمام جوانب را در عین زیبایی و خاص بودن به شما هدیه دهد. پنجره های قدی در عین زیبایی که دارند از مساحت متریال پذیر نمای شما کم می کند و جذابیت بصری ملک شما را تحت الشعاع قرار می دهد. این در حالی است که اندازه پنجره ها وابسته به عرض ملک شماست. می توانید در صورت کم عرض بودن ملک خود از پنجره های باریک تر یا پنجره های مربعی استفاده کنید. نگران نباشید سیتاک از ابتدا تا انتهای طراحی نما و اجرای نما در کنار شماست.

دیاگرام طراحی نما
دیاگرام طراحی نما

چینش پنجره ها:

در طراحی نما چینش پنجره ها بسیار مهم است. مکان قرار گیری هر پنجره تعیین کننده ظرافت و زیبایی بصری کلی نما است. می توانید از خطوط عمودی در چینش پنجره ها استفاده کنید یعنی تمام پنجره ها در هر طبقه را در خطوط عمودی و افقی یکسان در نظر بگیرید. نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که تعداد پنجره ها در نمای اصلی وابسته به نقشه پلن شماست. نقشه معماری شماست که فضاهای اصلی و نزدیک به نما را تعیین می کند. بهتر است برای آشپزخانه در صورت قرار گیری در نمای اصلی پنجره ها به صورت قدی لحاظ نشوند زیرا میزان کابینت خور آشپزخانه را محدود می کند. یا برای پنجره های اتاق خواب آنها را به صورت قدی در نظر نگیرید. زیرا بحث مبلمان اتاق خواب و همچنین ایمنی کاربر را تحت الشعاع قرار می دهد.

سیتاک خالق بهترین طراحی نما برای پروژه های شماست.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :