۴ عنصر مهم در طراحی نما

۴ عنصر مهم در طراحی نما

۴ عنصر مهم در طراحی نما

اولین عنصر مهم در طراحی نما در نظر گرفتن پهنه بندی سطوح است. در واقع در نظر گرفتن بافت سطحی که قرار است در آن طراحی کنیم مشخص است و بهتر این است که در همان بافت طراحی نما را انجام دهیم. به عنوان مثال اگر در گذری همه نماهای موجود کلاسیک طراحی شده اند مهم است که شما هم نمای کلاسیک طراحی کنید.
خط زمین نیز یکی از عناصر مهم در طراحی نما می باشد که نسبت به فضاها متغیر است. خط زمین ساختمان های که در کنار دریا هستند با خط زمین ساختمان های کنار جنگل و شهر کاملا متفاوت است به این دلیل که افق دید در فضاها فرق می کند. حتی خط زمین در شمال، مرکز و جنوب شهر هم متفاوت است و طراحی نما باید نسبت به شیب زمین در فضاهای مختلف صورت گیرد. همچنین رعایت خط آسمان نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ظوابط تعیین می کند که خط آسمان در شهر دقیقا چه میزان است. اگر در کوچه یا خیابانی همه ی ساختمان ها ۳ یا ۴ طبقه باشند شما هم اجازه دارید به همان مقدار بسازید چرا که رعایت خط آسمان از جمله مواردی است که از لحاظ بصری مهم است. بهترین مثال همیشه برای سیتاک از لحاظ رعایت کردن خط آسمان، میدان امام اصفهان است که علاوه بر معماری فوق العاده، جذابیت بی نظیری از لحاظ بصری دارد. از این نظر طراحی نما کاری امری تخصصی است.

طراحی نما
طراحی نما

شفافیت و تیرگی سطوح از دیگر عناصر مهم در طراحی نما است. امروزه در طراحی پارکینگ ها این اصل خیلی به چشم میخورد و حائز اهمیت است. با استفاده از متریال جداکننده میتوان فضای داخل پارکینگ را از خارج آن تفکیک کرد. این کار هم به لحاظ نور و هم زیبایی انجام می شود. همچنین استفاده از متریال تیره و روشن در نمای ساختمان دارای ظوابط و قوانینی است که رعایت آن در طراحی نما اهمیت دارد.

عناصر بسیار دیگری نیز در طراحی نما وجود دارد که در مقالات بعد به آن ها خواهیم پرداخت.

شرکت سیتاک مشاور شما در طراحی نما و اجرای نما است.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی ویلا

طراحی دکوراسیون داخلی

بازسازی ساختمان

خانه هوشمند

دکوراسیون مغازه

چیلر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :