چگونگی قرارداد های طراحی نما

چگونگی قرارداد های طراحی نما

چگونگی قرارداد های طراحی نما

همانطور که می دانید طراحی نما برای ساختمان های نوساز با شرایطی که شهرداری تهران اعمال کرد اجباری شده است. این اجبار به زمان اخذ جواز ساخت برگشته است. شهرداری از این جهت مقوله طراحی نما را به زمان دریافت جواز ساخت برگرداند که بتواند بیش از پیش به نماهای ساختمان ها در شهر نظارت داشته باشد. از این رو ساختمان سازان محترم و افرادی که تمایل دارند نمای ساختمان خود را بازسازی کنند می بایست با عقد قراردادی با طراحان نما این پروژه را اجرایی کنند. قرارداد های طراحی نما به شکل های مختلفی بسته می شوند. امروز سیتاک در مورد این موضوع نکاتی را بیان خواهد کرد. با سیتاک همراه باشید.

طراحی نما
طراحی نما

قرارداد کلی یا طبق متراژ:

یکی از روش هایی که طراحان برای پروژه های طراحی نما از آن استفاده می کنند بحث قرارداد کلی است. با توجه به منطقه ای که ساختمان شما در آن واقع شده است و نوع و سبک مورد نیاز شما برای طراحی نما به صورت کلی به شما قیمت می دهند. به عنوان مثال برای پروژه ۵ طبقه مسکونی بر روی پیلوت در منطقه ۳ (میدان ونک)، مبلغ ۲ میلیون تومان قیمت می دهند. اگر بخواهیم این روش برآورد هزینه ها در قرارداد های طراحی نما را با روش دوم مقایسه کنیم، میبینیم که تفاوت قیمت آنچنانی نخواهیم داشت. متراژ ملاک عمل برای طراحی نما در مثال ذکر شده ۲۰ متر ارتفاع ضرب در عرض ساختمان شما در بخش نمای اصلی خواهد بود. حال اگر ساختمان شما را با ۱۰ متر عرض در نظر بگیریم، متراژ کلی سطح نما ۲۰۰ متر خواهد بود. با احتساب قیمت میانگین در تهران که معادل هر متر طراحی ۱۰ هزار تومان است باز هم به رقم ۲ میلیون تومان خواهیم رسید.

طراحی نما
طراحی نما

تفاوت در قیمت:

نکته اصلی برای قرارداد های طراحی نما همین روش محاسبه قیمت است. شرکت هایی که رزومه های بزرگ و چشم گیری دارند قاعدتاً با رقم های بالاتر و با میانگین ۲۵ هزار تومان طراحی نما را انجام می دهند. ولی شرکت های کوچک تر به دلیل پایین بودن مخارجشان و همچنین کیفیت پایین تر در طراحی، قیمت های پایین تر نیز ارائه می کنند. بهتر است با توجه به نوع پروژه و حساسیتی که در طراحی نما وجود دارد نسبت به انتخاب پیمانکار طراح اقدام کرد. شما می توانید هزینه های قرارداد طراحی نما و اجرای نما را با هم در نظر بگیرید. یادتان باشد اجرای نما به صورت عالی می تواند ضعف های کوچک در طراحی نما را نیز پوشش دهد. البته نقطه مقابل آن نیز وجود دارد. یک طرح فوق العاده با یک اجرا در حد کیفیت متوسط نیز عالی دیده می شود.

طراحی نما
طراحی نما

زمان قرارداد طراحی نما:

نکته دیگر زمانبندی در تحویل پروژه طراحی نما برای ساختمان شماست. امروزه نکته ی زمانبر قرارداد بحث اخذ تاییدیه از سوی شهرداری است. معمولاً قرادادهای طراحی نما به گونه ای بسته می شود که طراح و تیم طراحی می بایست از طرح خود در کمسیون نمای شهرداری منطقه حاضر شده و دفاع کنند. دفاعیات آنها و احتمالاً اصلاحیه ای که شهرداری روی طرح اولیه می زند ممکن است زمانبندی تحویل پروژه را دست خوش تغییر کند. به هر حال معمولاً ۱ ماه تا ۴۵ روز کاری کل پروسه زمانی برای طراحی نما است. این زمان برگرفته از طراحی اولیه، طراحی ۳D ، فاز ۲ و تایید در شهرداری است.

طراحی نما
طراحی نما

شرکت سیتاک طراح و مجری در انواع نمای ساختمانی است.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی نما

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی ویلا

دکوراسیون مغازه

بازسازی ساختمان

چیلر

خانه هوشمند

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۵

مقاله های مرتبط :